בניגוד להחלטת הממשלה: תקציבי המשרדים מאושרים ללא פילוח מגדרי

יוזמת המהלך, ח"כ עליזה לביא: "תקציב המדינה לא אוהב נשים" ■ השרה גילה גמליאל: "הבחינה המגדרית חייבת להיות חלק אינטגרלי מתהליך בניית תקציב המדינה"

טלי חרותי-סובר

האם ההחלטת הממשלה לאשר תקציב של כל משרד רק לאחר בחינה ופילוח מגדרי לא תתממש? היום (ד') התקיים דיון מהיר בנושא בוועדה למעמד האישה ושיוויון מגדרי לבקשת ח"כ עליזה לביא, יוזמת המהלך, בו השתתפה גם השרה לשיוויון גילה גמליאל, נציגי האוצר, ארגוני נשים ועוד. מטרת הדיון הייתה העלאת המודעות לנושא תוך עידוד השרים החדשים לאמצו.

ההחלטה התקבלה בעקבות המלצות ועדה בראשה ישבה יעל מבורך, סגנית הממונה על התקציבים, שבחנה את הנושא, הבהירה את חשיבותו וגם יצרה לוחות זמנים וכלים להגשת התקציב בחשיבה מגדרית.

התקציב הקודם אכן הוגש באופן הזה על ידי מספר משרדי ממשלה (התהליך אמור להיות הדרגתי), אך העובדה כי שרים חדשים מאיישים את המשרדים, וכי כל החלטותיו של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, הולכות ונמחקות, גורמת ללביא לחשוש כי גם הנושא הזה יירד מסדר היום.

ח"כ עליזה לביאצילום: אמיל סלמן

לביא ציינה כי: "תקציב המדינה לא אוהב נשים. הרי ברור כי התקציב אינו כלי נייטרלי, הוא כלי פוליטי המשקף סדרי עדיפויות כלכליים וחברתיים. חייבת להישאל השאלה כיצד מחולקת העוגה. אי השוויון המגדרי בישראל ניכר ונוגע בכל תחומי החיים ונובע בין היתר מחלוקת משאבים שאינה רגישה לצרכים של אוכלוסיית הנשים על גווניה, ומהיעדר נכונות לשנות שיטות ודרכי חשיבה מקובלים. הטמעת החשיבה המגדרית בתקציב המדינה היא צעד נוסף בדרך לשוויון ובכך תצטרף מדינת ישראל לנהוג במדינות המערב, ותבחן את חלוקת התקציב דרך משקפיים מגדריות".

השרה גמליאל, שהשתתפה בדיון, ציינה: "זהו תהליך תקדימי במדינת ישראל. הבחינה המגדרית חייבת להיות חלק אינטגרלי מתהליך בניית תקציב המדינה. זוהי התשתית אשר ממנה ניתן יהיה להסיק מסקנות אופרטיביות ולהתחיל את העבודה האמתית מימוש שוויון הזכיות בין נשים וגברים, אני מצדיעה לח"כ לביא על פעולותיה להבאת הנושא כהחלטה ממשלתית".

ח"כ עאידה תומא סלימאן ,יו"ר הוועדה למעמד האישה ולשוויון מגדרי סיכמה: " פילוח מגדרי זוהי רק ההתחלה. יש צורך בפילוח עמוק יותר קבוצות המיעוט כגון נשים ערביות, אתיופיות וקבוצות נוספות על מנת להגיע לשוויון אמיתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker