שביתה כללית זה טוב, אבל עבור מי בדיוק?

לו היתה ההסתדרות באה בתום לב למשא ומתן, שהן בכלל שיחות שכר במהלכן תבקש כנראה תוספת של 7% , אולי יותר, לעובדי המדינה, הכל היה נראה אחרת

טלי חרותי-סובר

מי זוכר מה קרה פה בפברואר 2012? אף אחד. נכון. בעשירי בחודש החלה שביתה כללית עליה הכריזה ההסתדרות החדשה בראשות עופר עיני "עבור עובדי הקבלן". כמו בכל שביתה כללית כאב הראש היה גדול, שלא לדבר על מאות מליוני השקלים שהלכו לפח, כי ככה זה במדינה שהתקציב יכול להרשות את זה לעצמו. הנמלים נסגרו ואתם נתב"ג, ברשויות הפסיקו לאסוף אשפה, והמדינה לא נתנה לאזרחיה שירותים כלל.

חמישה ימים ארכה השביתה הזו, ימים בהולים של דיונים ושיחות, עד שיצאו עיני ושטייניץ אפופי עשן לבן ודיווחו על הישג היסטורי. ההישג היה כל כך היסטורי שלא חלפו שלוש וחצי שנים, וכבר הולך היורש אבי ניסנקורן בדרך של רבו, ויעשה הכל כדי לחרב את המשק, כדי לעשות עוד חריץ בחגורה. הוא נתמך ב"חברתיים" – דב חנין רץ לתמוך, איציק שמולי, ארגונים חברתיים כמו קו לעובד – אף אחד לא שואל את עצמו למה, לעזאזל, הבעיה הזו לא נפתרה עד היום? כבר יצאו לשביתה על העברת עובדי קבלן לתעסוקה ישירה, והנה צריך אותה שוב. למה?

בואו לא נתבלבל – בתופעת העובדים כתף אל כתף , אנשים שעושים את אותה עבודה ומקבלים תנאים אחרים, כי אלה עובדי מדינה ואלה לא – חייבים לטפל. יש פה רק בעיה אחת : גם ההסתדרות לא יודעת מי הם, כמה כאלה יש, איפה הם עובדים, מה התנאים שלהם, ואיך פותרים את הבעיה ככה שהאיש השמן מאוד ממילא - המגזר הציבורי שאף אחד לא רוצה להרחיב – ישמין עוד יותר.

אבי ניסנקורן ועופר עיני צילום: עופר וקנין

לו היתה ההסתדרות באה בתום לב לשיחות האלה, שהן בכלל שיחות שכר במהלכן תבקש כנראה תוספת של 7% , אולי יותר, לעובדי המדינה (מספר שבשוק הפרטי אפשר רק לחלום עליהם), הכל היה נראה אחרת. הסיבה פשוטה: גם האוצר יודע שצריך לטפל בתופעה שהוא קורא לה "מיקור חוץ", אבל בישראל 2015 גם הוא לא טרח מעולם לנסות למפות אותה.

כך יוצא שבאין עבודת מטה, לא בהסתדרות, לא באוצר, וגם לא אחת משותפת – לא ברור בכלל על מה מדברים – האם מדובר במנקים? בשומרים? במורי הקבלן? האם אלה העובדים הסוציאלים שעובדים בעמותות? אחיות בית ספר? האם אנשי המיחשוב של משרדי הממשלה שמרוויחים משכורות נאות מאוד נחשבים גם הם עובדי קבלן? יועצים משפטיים חיצוניים? מי הם אותם אנשים שניסנקורן כה להוט לצאת בעבורם לקרב?

ההסתדרות אינה גורם משתף פעולה. חשוב לאותו ארגון שמייצג 600 אלף עובדים בסך הכל מתוך 3.4 מליון עובדים במשק, להיות כל הזמן בכותרות. הם לא מגיעים למשא ומתן הזה בתום לב, ולא מתוך רצון לפתור את הבעיה. לו היו רוצים היו מתנהלים אחרת. יחד עם האוצר היו ממפים את הצורך, ומתחילים משא ומתן נפרד שיתחיל העברה הדרגתית של העובדים הנכונים להעסקה ישירה.

במקום זה מכריזים על סכסוך עבודה ומאיימים בשביתה כללית. הם אולי יצאו אליה, וכולנו נפסיד. בעיקר "עובדי הקבלן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker