"המעסיקים אומרים: 'שומר נפשו ירחק מנשים בגיל פריון'"

בדיון בנושא אפליית אימהות לילדים צעירים בשוק העבודה אמרה ח"כ רחל עזריה שצריך להפסיק לדבר על "עבודות אם" ולהתחיל לדבר על תעסוקה ידידותית למשפחה בדרך לשוויון מגדרי

טלי חרותי-סובר

תינוקות הם לא הקהל הקבוע בוועדות השונות של הכנסת, אבל היום לא מעט מהם ביקרו בישיבה המשותפת לוועדת העבודה ,בראשותו של ח"כ אלי אלאלוף, יחד עם הוועדה לשוויון מגדרי, בראשות ח"כ עאידה תומא-סולימאן. הדיון התמקד בדו"ח נציבות שוויון הזדמנויות של משרד הכלכלה לשנת 2014 בכלל, ובפרט - לבקשת ח"כ רחל עזריה (כולנו), בנושא אפליית אימהות לילדים צעירים בשוק העבודה. בדיון השתתפו לא מעט חברי כנסת בהם עליזה לביא, אילן גילאון, באסל גטאס, חנין זועבי, איציק שמולי, מירב בן ארי, מאיר כהן ובני בגין.

"יש הרבה מאוד חקיקה שמגנה על נשים בזמן הריון ולידה", אמרה עזריה, "לכן האפליה מוסתרת. לי יש ארבעה ילדים ואחרי אחת הלידות גם אני חוויתי חווית אפליה שכזו. אישית דיברתי עם מעסיקים שאומרים: 'שומר נפשו ירחק מנשים בגיל פריון'. העובדה שהחדר פה מלא בנשים צעירות עם תינוקות מוכיח כי מדובר בחוויה של הרבה מאוד נשים".

ח"כ רחל עזריה

בתחילת הדיון הציגה נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה ציונה קניג יאיר, המסיימת את תפקידה בחודשים הקרובים, מצגת על פעילות הנציבות. היא הדגישה שני גורמים בעבודת הנציבות: משאבים מוגבלים, ובעיקר עצמאות מוגבלת. הסיבה לכך טמונה בעובדה שהנציבות היא חלק ממשרד הכלכלה ולא גוף סטטוטרי עצמאי, כפי שאמורה להיות עוד מימיו של בנימין בן אליעזר כשר התמ"ת.

מאז שנים חלפו, אך הנציבות אינה גוף עצמאי עוד, בשל התנגדות היועץ המשפטי לממשלה. קניג יאיר קראה להרחבת התקציבים ובעיקר לקבלת עצמאות של הנציבות כך שתוכל לטפל גם בנושא שוויון ומיגור אפליה בין משרדי הממשלה, מה שהיום לא ניתן לעשות.

אחת העדויות לוועדה ניתנה על ידי אישה דתיה בת 34 מגבעת שמואל, שסיפרה שפיטרו אותה כשהתחתנה. "הבנתי למה זה קרה כשמישהו אמר: 'את מהמגזר, את תשריצי הרבה ילדים'" סיפרה. "מצאתי עבודה אחרת, חזרתי מחופשת לידה - ופוטרתי. כשהעליתי את הסיפור לפייסבוק כל הנשים אמרו לי שזו המציאות של הנשים בישראל". כשנשאלה האם התלוננה, ענתה שהיא מחפשת עבודה והיא חוששת להתלונן כי "השוק קטן".

עגלות תינוק
אימהות בפעולהצילום: דודו בכר

חגית יערי משדולת הנשים הגדירה אפליית אימהות צעירות כ"מכת מדינה". "אף גבר לא מתקשר לקו הפתוח של השדולה ומספר ששאלו אותו מתי אשתו מתכננת להכנס להריון, או נשאל מה קורה לו מתחת לחולצה" אומרת יערי. "ב-2014, 25% מהפניות לקו הפתוח של השדולה עסקו בפיטורים של נשים בזמן הריון. יש לטפל בתעסוקת נשים בשוק העבודה כדי לא לגדל פה דור של אימהות עניות".

ח"כ עליזה לביא אמרה: "לצערי אנחנו צועדות אחורה - פערי השכר הקשים, העדויות על אפליית האימהות, העובדה שההמלצה היום היא לא לכתוב בקורות החיים גיל או מצב משפחתי כי זה מאיים על האפשרות להתקדם. כל אלה מבהירים את תמונת המצב שתוארה פה היטב".

לדבריה, יש גם פתרונות: "שעות עבודה גמישות גם בשירות הציבורי, יותר מעונות יום, קייטנות של מעסיקים. אפשר לחשוב איך מתמרצים את העולם הפרטי בנושא הזה. הנה, לעובדי הכנסת יש קייטנה, ועובדות הכנסת נהנות מזה - אבל לא בכל מקום יש את הפריבילגיות הללו. כסף, יוזמות חינוכיות, וכן אימוץ דו"ח שטאובר שדן בנשים במגזר הציבורי ויחלחל גם למגזר הפרטי - כל אלה יעזרו לשילוב נשים בכל גיל בשוק העבודה".

ח"כ עליזה לביאצילום: אמיל סלמן

לא מעט מהדוברות דיברו על הצורך בתעסוקה ידידותית למשפחה ולא על משרות אם, כיוון שהאבות חייבים להשתתף בגידול הילדים. היו"ר אלאלוף הגיב: "יש לי 40 שנות ניהול במערכות ציבוריות ונתקלתי לא פעם אחת בדברים קשים כמו אלה ששמעתי כרגע. אני מודה שנשים באו בפחד לספר לי שהן בהריון וקפצתי משמחה איתן. לתת תמונה רק שלילית, זה לא משרת מספיק טוב את המטרות שעליהן אתן נאבקות. המאבק הוא לא של נשים בלבד, אלא מאבק של החברה".

עוד הוסיף אלאלוף וביקש: "חייבים להבליט גם את החלק החיובי, כדי שאלה שעושים רע לא יקבלו את זה כמובן מאליו. יש לחשוב על אסטרטגיה אחרת - אי אפשר להסביר כל הזמן שכל מי שמנהל מערכת עושה רק רע לעובד שלו. תצאו מהשטנץ שכל העולם לא אוהב נשים במובן התעסוקתי שלהן, זה לא משרת בסוף את המטרה להגיע לשוויון מלא".

ח"כ אלי אלאלוףצילום: דניאל בר און

היו"ר עאידה תומא סולימאן הגיבה לדברי אללוף ואמרה: "בוודאי שאוהבים נשים בשוק העבודה אבל בשעות מסוימות ובתפקידים מסוימים, ואנחנו צריכות להתאים את עצמנו. הבעיה היא לא אישית אלא מבנית".

ח"כ עזריה סיכמה בבקשה לבדוק את נושא חופשת הלידה לגברים, שהיום מסובכת וקשה. "אם לא נדבר על משרת אם אלא על משרת הורה, לא על שעת הנקה אלא על שעת שהייה עם התינוק וכן הלאה – נעודד את הדרך לשוויון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker