ההסתדרות מאותתת לאוצר: אם לא תחול התקדמות במו"מ - נכריז על שביתה כללית

יו"ר ההסתדרות יכריז היום מתי יתחילו שיבושים במגזר הציבורי על רקע דרישת הארגון לצמצם את העסקת עובדי הקבלן ■ ברשת מרפאות כללית סמייל כבר שובתים, ועובדי רכבת ישראל מאיימים לפתוח היום בשיבושים

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יודיע היום על המועד שבו תתחיל ההסתדרות בשיבושים במגזר הציבורי, לרבות רכבת ישראל ונתב"ג, במחאה על התופעה הנרחבת של העסקת עובדי קבלן במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובתאגידים הציבוריים בכלל. בהסתדרות אומרים שמדובר ב"מועד קרוב".

מכיוון שסכסוך העבודה בעניין העבודה הקבלנית הוכרז כבר בתחילת נובמבר 2014, ההסתדרות יכולה, לכאורה, להורות על התחלת השביתה כבר כעת מכיוון שחלפו 14 ימי ה"צינון" הקבועים בחוק, שבמהלכם אסור לעובדים לשבות או לנקוט עיצומים נגד המעסיקים. הנטייה בהסתדרות היא לחמם תחילה את השטח, באמצעות עיצומים ושביתות של קבוצות עובדים שונות הנמצאות ממילא בסכסוך עבודה, ורק לאחר מכן, בעוד שבוע או שבועיים, לקיים שביתה כללית במגזר הציבורי, אם לא תחול התקדמות במשא ומתן בעניין דרישתה לצמצם משמעותית את היקף ההעסקה של עובדי קבלן.

שלשום נקלע למבוי סתום המשא ומתן בעניין צמצום היקף ההעסקה הקבלנית בשירות הציבורי, שהתקיים בין ניסנקורן לבין ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, והממונה על השכר והסכמי עבודה באוצר, קובי אמסלם. לנוכח החלטת ההסתדרות להודיע היום על מועד השביתה במגזר הציבורי, אמרו באוצר כי "המשא ומתן נמצא רק בתחילתו, אין שום משבר אמיתי בינינו לבין נציגי ההסתדרות, ולכן תמוהה ההכרזה על שביתה".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: יוסי זמיר

השיבושים כבר כאן

כבר כעת יש עיצומים בגזרות שונות של השירות הציבורי, ואף שכל סכסוך הוכרז מסיבות מקצועיות ספציפיות, ניתן לקשור את העיצומים גם לאכזבת ההסתדרות נוכח היעדר תוצאות במשא ומתן בינה לבין האוצר בעניין העבודה הקבלנית. עובדי האפוטרופוס הכללי, הכונס הרשמי והרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים נוקטים עיצומים בטענה ל"סחבת" במשא ומתן להסדרת תנאי העסקתם כחלק מהסכם עבודה קיבוצי חדש.

הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים, שאמורים להשתלב ברפורמה בבריאות הנפש, נוקטים עיצומים מאז תחילת יישום הרפורמה, ב–1 ביולי. כחלק מהעיצומים, העובדים מקבלים מטופלים כרגיל, אך ללא התחייבות כספית של קופות החולים (טופס 17). הפסיכולוגים והעובדים הסוציאליים מוחים על סירוב משרד הבריאות לחתום על הסכם קיבוצי עם איגודיהם המקצועיים, שיבטיח את זכויותיהם הכספיות וימנע פיטורים של הפסיכולוגים הקליניים והעובדים הסוציאליים המועסקים בתחנות ובמרפאות לבריאות הנפש, שכחלק מהרפורמה יעברו לאחריותן של קופות החולים. אתמול חלה החרפה בסכסוך זה, כשהנהלת משרד הבריאות הודיעה לעובדים כי תנכה משכרם בעבור ימי העיצומים. ראשי הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח (המייצגת את הפסיכולוגים) ואיגוד העובדים הסוציאליים, יעל רון וצפרא דוויק, כינו את המהלך של משרד הבריאות "ניסיון לשבור את העיצומים, תוך הטלת אימה 
על העובדים".

קבוצה אחרת המאיימת בשיבושים החל מהיום הם עובדי רכבת ישראל, ובעיקר נהגי הקטרים, המוחים על אי־תשלום תגמול בעבור השינוי שחל לפני שנה בלוח הזמנים של הרכבות, שהתבטא בתוספת של 50 רכבות (שבינתיים בוטלה). לטענת ועד עובדי הרכבת, הנהלת החברה הסכימה לשלם לעובדים תגמול בעבור העבודה הנוספת, ואולם הממונה על השכר באוצר אינו מאשר את התשלום. איום השביתה מגיע בדיוק ביום שבו מונה לרכבת ישראל יו"ר דירקטוריון חדש — חוסאם בשארה, שכיהן עד כה כדירקטור וכיו"ר ועדת הכספים של החברה. הממונה על השכר אמר בתגובה כי משרדו מנהל משא ומתן עם הנהלת הרכבת, וזו נמצאת בקשר שוטף עם העובדים. הוא קרא לעובדי הרכבת להימנע מנקיטת צעדים חד־צדדיים שעלולים לפגוע בשירות לציבור.

השבוע החלה שביתה גם בחברת ש.ל.ה, המפעילה את רשת מרפאות כללית סמייל, כללית רפואה משלימה וכללית אסתטיקה. במסגרת השביתה, העובדים אינם מתייצבים לעבודה ב–162 מרפאות ברחבי הארץ. לטענת העובדים, הנהלת החברה מעכבת את הסדרת זכויותיהם הכספיות כחלק הסכם קיבוצי חדש, לאחר שתוקפו של ההסכם הקיבוצי הקודם הסתיים בסוף 2014. עיצומים אלה אינם קשורים ככל הנראה למאבק שבו עומדת ההסתדרות לפתוח בעניין העבודה הקבלנית.

נתב"ג יושבת בשיא תקופת הקיץ?

ההסתדרות מאיימת גם להפעיל את סכסוך העבודה שכבר קיים ברשות שדות התעופה (רש"ת), דווקא בשיאה של הפעילות בנתב"ג על רקע עונת החופשות. הסכסוך ברש"ת הוכרז על רקע תופעת העסקת עובדי קבלן, מינוי עובדים בכירים ללא מכרז וחשש העובדים כי כספי הפנסיה שלהם אינם מוגנים. בוועד העובדים, בראשות פנחס עידן, אמרו אתמול כי "אנחנו מנהלים בימים אלה משא ומתן מול ההנהלה. אנו מקווים שנגיע להסכמות — ללא צורך בהפעלת צעדים ארגוניים". ברש"ת אישרו כי מתקיימות שיחות עם נציגות העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker