דרעי מנסה להפוך את משרת יו"ר שירות התעסוקה לתפקיד בשכר

יו"ר דירקטוריון שירות התעסוקה מעולם לא היה מינוי בשכר, ואולם כעת מנסה שר הכלכלה החדש, אריה דרעי, להפעיל סעיף המאפשר תשלום בעבור התפקיד, הכולל ישיבת דירקטוריון אחת בלבד ברבעון ■ משרד הכלכלה: "שר הכלכלה הקודם, נפתלי בנט, פנה לממונה על השכר באוצר בבקשה להתקין תקנות גמל לתפקיד"

טלי חרותי-סובר

שר הכלכלה, אריה דרעי, מנסה למנות לראשונה יו"ר דירקטוריון לשירות התעסוקה שיעבוד בשכר.

שירות התעסוקה אמנם שייך למשרד הכלכלה, אך מדובר בגוף סטטוטורי עצמאי. את תפקיד יו"ר הדירקטוריון ממלא באופן מסורתי אדם בכיר מן המשרד במסגרת תפקידו, או אדם חיצוני בעל נגיעה לנושא - העושה זאת בהתנדבות. בשנים האחרונות מילא את התפקיד שרגא ברוש, עד שנבחר שוב בינואר 2015 לראשות התאחדות התעשיינים, ובחודשים האחרונים היה זה ראש המטה של שר הכלכלה הקודם, שלום שלמה, שמילא את התפקיד.

מאז התחלפות השרים פועל הדירקטוריון ללא יו"ר, והשר דרעי רוצה לאיישו. עוד לא ברור מי המועמד שלו, אם בכלל, או האם תוקם ועדת איתור. מה שברור הוא שדרעי משתדל מאוד להפעיל סעיף שהוכנס לחוק לפני כארבע שנים, שעל פיו יכול יו"ר הדירקטוריון לעבוד בשכר של עד 20% משכר מנכ"ל ממשלתי - 38 אלף שקל בחודש. במלים אחרות, על תפקיד שמאז ומתמיד נעשה ללא שכר, ישולם כעת למי שימלא אותו תחת דרעי 7,600 שקל בחודש או 91 אלף שקל בשנה. יש לציין כי כחלק מהתפקיד, משתתף יו"ר הדירקטוריון בישיבה אחת בלבד ברבעון.

ח"כ אריה דרעי
אריה דרעיצילום: תומר אפלבאום

את האישור הסופי למימוש הסעיף צריך שר הכלכלה החדש לקבל רק לאחר התייעצות עם שר האוצר ולאחר שהוא, כמו גם אגף הממונה על השכר, מאשרים את המינוי. באוצר עוד לא נתנו את האישור, ולא ברור מדוע מתעקש דרעי להיות השר הראשון שיפעיל סעיף שמעולם לא הופעל, ובעבור מי בדיוק.

"אכן, יו"ר שירות התעסוקה היה תפקיד בהתנדבות", אומרים במשרד הכלכלה, אך מוסיפים כי "שר הכלכלה הקודם, נפתלי בנט, פנה בבקשה לממונה על השכר באוצר להתקין תקנות גמל לתפקיד יו"ר שירות התעסוקה מתוך חשיבות רבה שייחס לתפקיד ומרכזיותו בכל הקשור לתעסוקת העובדים. לשכת השר הנוכחי חידשה את פניית השר הקודם וביקשה להתקין תקנות גמול ליו"ר שירות התעסוקה. מדובר בתפקיד חשוב, בעל אחריות הדורש מחויבות אליו. לכן ראוי שבעל תפקיד יתוגמל, גם אם מדובר ב–20 אחוז משכר מנכ"ל".

לשאלה מדוע אין התפקיד ניתן לאחד מבכירי המשרד, כחלק מתפקידו, למשל למנכ"ל עמית לנג, ענו בלשכת השר: "מנכ"ל משרד הכלכלה אחראי על תקציב של מיליארדי שקלים ועסוק במגוון רחב של מטלות ואתגרים. כשיהיה לשר הכלכלה מועמד, נודיע על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker