מתחילת 2015 היצוא התעשייתי ירד ב-9%

הירידה בייצוא התעשייתי מישראל בולטת על רקע התרחבות הסחר העולמי ■ הירידה ביצוא הקיפה את כל ענפי הייצור, פרט לענף ההיי טק

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתחילת השנה ועד סוף מאי, היצוא התעשייתי ירד ב-9%. כך עולה מנתוני התאחדות התעשיינים. הנסיגה בייצוא חלה עוד לפני הפיחות בשערי הדולר והיורו והעמקת המשבר בגוש היורו על רקע חדלות הפירעון של יוון.

לדברי מנהלת האגף למחקר כלכלי בהתאחדות, דפנה אבירם-ניצן, הירידה ביצוא הקיפה את כל ענפי הייצור, פרט לענף ההיי טק. ירידות ריאליות חדות במיוחד היו בענף מוצרי הכימיה (38%-), הכרייה והחציבה (36%-), הציוד החשמלי (18%-), מוצרי מתכת, מכונות וציוד וכן מוצרי נפט (16%-), בעוד שבענפי הגומי והפלסטיקה וכן בקבוצת הענפים המסורתיים הייצוא ירד ב-6%.

הירידה החדה שחלה בייצוא בענף הכרייה והחציבה נבעה בעיקר מהשביתה שנמשכה כארבעה חודשים בשניים ממפעלי חברת כימיקלים לישראל (כיל): מפעלי ים המלח ותרכובות ברום, במהלכה המפעלים היו סגורים לחלוטין.

ייצור אשלג של כיל
איסוף אשלג במפעלי ים המלח של כיל צילום: בלומברג

הירידה בייצוא התעשייתי מישראל בולטת על רקע התרחבות הסחר העולמי. לפי תחזיות הגופים הבינלאומיים, הסחר העולמי של סחורות מתרחב ב-2015 בקצב ריאלי של 3.7%, בעוד שהייצוא התעשייתי נסוג. מנתוני התאחדות התעשיינים עולה כי אובדן נתח השוק של ישראל בסחר העולמי החל כבר ב-2013, כאשר הסחר העולמי של סחורות התרחב ב-3%, בעוד שהייצוא התעשייתי הישראלי ירד ב-3%.

לדברי אבירם- ניצן, "השילוב של יסוף חד בשערו של השקל לצד המשבר המעמיק בגוש האירו, צפויים להעמיק עוד יותר את הפגיעה בייצוא בחודשים הקרובים". בהתאחדות ניצלו אתמול את הנתונים החדשים על הירידה בייצוא כדי לקרוא לממשלה לסייע ליצואנים, "כדי שיוכלו לשרוד תקופה קשה זו ולמזער את אובדן השווקים בייצוא לטובת המתחרים ברחבי העולם". עוד טוענים בהתאחדות כי "אובדן נתח השוק בסחר העולמי הוא איום משמעותי לכלכלה הישראלית, מכיוון ששווקים אבדו, קשה מאוד להחזירם".

בה בעת, חברת ביטוח האשראי COFACE פירסמה היום (ב') עדכון חצי שנתי והורידה את דירוג סיכוני האשראי של סין וקנדה, שהן שתי מדינות מרכזיות בייצוא הישראלי.

מסקירה של החברה על סין עולה כי לאחר ההאטה ב-2014, נמשכת המגמה השלילית בכלכלת סין בשליש הראשון של 2015, חרף הניסיונות שנקטו הרשויות במדינה זו למתן את ההאטה במשק הסיני. COFACE מורידה את דירוג האשראי של סין לרמה של A4, לנוכח המשך המגמה השלילית של פעילות המגזר הפרטי במדינה, שנמצא בחוב חסר תקדים, המוערך על ידי קרן המטבע העולמית בכ-270% מהתמ"ג, לעומת 130% בשנת 2008.

COFACE הורידה גם את דירוג האשראי של קנדה לרמה A1, כאשר המגמה השתנתה מחיובית לשלילית, עקב ירידה במחירי הנפט וההיחלשות של כלכלת ארה"ב. לעומת זאת, החברה העלתה את דירוגי האשראי של צ'כיה, פורטוגל וויטנאם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker