הסוכנות היהודית תפצה עובדים שהקימו ועד ופוטרו

לדברי התובעים, חבר הדירקטוריון חנן מור שיגר מכתב לעובדי התוכנית, שבו נאמר כי "כשמדובר בהתארגנות עובדים, צריכים להיות זהירים ואחראים, תוך קבלת אחריות על תוצאות ההחלטות שקשורות בתנאי ההעסקה והמשכיות פרנסתם של העובדים"

חיים ביאור

הסוכנות היהודית תפצה ב-120 אלף שקל שלושה עובדים שפוטרו מעבודתם לאחר שהקימו ארגון עובדים בחברה בת של הסוכנות - כך קבע בסוף השבוע שעבר בית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

העובדים עתרו לבית הדין לאחר שבסוף מאי הודיעה להם הנהלת הסוכנות על פיטוריהם מעבודתם בחברה בת שמרכזת את פרויקט פותחים עתיד, הפועל בשורה של בתי ספר ומטרתו העצמה של תלמידים. בפנייתם לבית הדין טענו העובדים, באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, כי הנימוק המרכזי של ההנהלה לפיטוריהם היה "משבר אמון", כשמשבר אמון זה נוצר ושימש עילה לפיטורים אך ורק עקב פעילותם להקמת ועד שייצג את עובדי החברה הבת כלפי הנהלת הסוכנות.

בית הסוכנות היהודיתצילום: בת אל חיימוביץ

לטענת השלושה, עם הקמת הוועד הם התחילו לפעול בדרך משפטית נגד הנהלת הסוכנות, וביקשו מבית הדין לעבודה היתר להכריז על סכסוך עבודה קיבוצי, במטרה למנוע פיטורי עובדים המועסקים כחלק מהתוכנית. במקביל, פנו העובדים לבית הדין הארצי לעבודה כדי שיכיר בוועד שהקימו כגוף יציג. ואולם באמצע מאי הם זומנו לשימוע, וב-21 במאי הודיעה להם הנהלת הסוכנות על פיטוריהם. לפי התביעה, קדמו לפיטוריהם מסרים לא רשמיים מבכירי הסוכנות שלפיהם "עניין הקמת הוועד לא ברור לנו וגורם נזק עצום".

לדברי התובעים, חבר הדירקטוריון חנן מור שיגר מכתב לעובדי התוכנית, שבו נאמר כי "כשמדובר בהתארגנות עובדים, צריכים להיות זהירים ואחראים, תוך קבלת אחריות על תוצאות ההחלטות שקשורות בתנאי ההעסקה והמשכיות פרנסתם של העובדים". לטענתם, מכתב זה מוכיח התערבות בפועל של המעסיק בהתארגנות עובדים, בניגוד לפסיקת בית הדין הארצי לעבודה.

הסוכנות היהודית טענה, באמצעות עו"ד אוהד גלעדי, שלא היה קשר בין סיום עבודתם לבין הקמת הוועד. בהתערבות השופט אייל אברהמי הושגה פשרה, שלפיה כל אחד משלושת העובדים שפוטרו יקבלו 40 אלף שקל, והסוכנות תשלם את שכר טרחת עוה"ד בגין כל העובדים, בסך 35 אלף שקל. שאלת ההכרה בוועד העצמאי שהקימו העובדים בחברה הבת נמצאת עדיין בדיון בבית הדין הארצי לעבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker