ההסתדרות מאיימת בשביתה אם האוצר לא יתמוך בהעסקה ישירה במגזר הציבורי

לדברי מקורות באוצר, ההסתדרות לא השיבה בשלילה לתנאי זה שהוצב בפניה, וכי בניגוד לטענות ההסתדרות אין משבר בשיחות

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אין התקדמות במשא ומתן, שחודש אתמול, בין ההסתדרות לאוצר בעניין העברת עובדי הקבלן למתכונת העסקה ישירה. הפגישה הגיעה לטונים צורמים ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הזהיר כי "פקידי האוצר מובילים אותנו להכרזה על שביתה כללית במגזר הציבורי".

בחלקה הראשון של הפגישה החליטו המשתתפים לדון בדרישת ההסתדרות לחסל את ההעסקה קבלנית במגזר הציבורי ובשירות המדינה בפרט. ההסתדרות נסמכת על הצהרתו של שר האוצר, משה כחלון, שלפיה הוא מעוניין להעביר את אלפי עובדי הקבלן במגזר הציבורי להעסקה ישירה.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: יוסי זמיר

בפגישה, שבה השתתפו ניסנקורן, הממונה על התקציבים, אמיר לוי והממונה על השכר קובי אמסלם, התנו אנשי האוצר את הסכמתם לצמצום משמעותי של ההעסקה הקבלנית בהסכמת ההסתדרות ל"גמישות ניהולית" - חיזוק יכולתן של הנהלות הארגונים במגזר הציבורי לפטר עובדים או לניידם. "אנו מוכנים לדבר על משרות מסוימות שאליהן ייקלטו עובדי הקבלן באופן ישיר, אבל דורשים בתמורה את הגמישות הניהולית הנדרשת לצורך שיפור השירות לאזרח", אמרו באוצר.

לדברי מקורות באוצר, ההסתדרות לא השיבה בשלילה לתנאי זה שהוצב בפניה, וכי בניגוד לטענות ההסתדרות אין משבר בשיחות, "ולכן יש לתמוה על דברי ניסנקורן לגבי שביתה כללית". מנגד, בהסתדרות טענו כי "נציגי האוצר אינם מאפשרים הגעה לסיכומים שיביאו לחיסול התופעה המבישה של עובדי קבלן, המציבה את ישראל במקום הראשון והמפוקפק בתחום זה מבין המדינות המפותחות". עוד אמרו, כי "סכסוך העבודה הכללי במשק לא בוטל, ולא נהסס להפעילו".

לאוצר אין נתונים על היקף ההעסקה הקבלנית במגזר הציבורי, אך לפי הערכה מדובר בעשרות אלפי עובדים, בעיקר בניקיון ואבטחה, אך גם בתפקידים מינהליים ומקצועיים. במקביל למו"מ על צמצום תופעת ההעסקה הקבלנית, מתנהל מו"מ על הסכם מסגרת לתוספת השכר שתשולם לכ–700 אלף עובדי המגזר הציבורי. בסוגייה זו אין משבר בשיחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker