מנכ"ל התעשיינים: לבטל חובת פרישה בגיל 67 - אך לא בחקיקה

בכנס משותף למשרד לאזרחים ותיקים ועמותת "והדרת" אמר אמיר חייק כי "עובד שעבר את גיל הפנסיה ומרוצה ממקום עבודתו, ימשיך לעבוד אם מעסיקו מעוניין בשירותיו, ולהיפך"

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"יש לבטל את חובת הפרישה מעבודה הקיימת כיום לגבי גברים או נשים (בגילאים 67 או 62, בהתאמה; ח"ב), ויש לעשות זאת רק בהסכמה בין המעסיק לעובד, ולא בחקיקה" - כך אמר היום (ה') מנכ"ל התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, בכנס משותף למשרד לאזרחים ותיקים ועמותת "והדרת".

לטענת חייק, הכנסת סובלת מעודף חקיקה, לרבות בתחום החברתי. "הצעתי היא שעובד מבוגר שכבר עבר את הגיל הרשמי ליציאה לפנסיה ואשר מרוצה ממקום עבודתו, ימשיך לעבוד אם מעסיקו מעוניין בשירותיו ולהיפך: עובד מבוגר שתפוקתו נמוכה, אין סיבה שימשיך באותו מקום עבודה. הכל יושג בהסכמה בין המעסיק לעובד".

השרה לאזרחים ותיקים, גילה גמליאל, אמרה בכנס כי "יש חולי בשוק העבודה בישראל: צעירים וצעירות שחצו את גיל 40, נחשבים למי שפג תוקפם. המעסיקים מתעלמים מאוכלוסייה גדולה של אזרחים ותיקים הנמצאים בשיא כושר העבודה שלהם. היא ציינה לחיוב את שוודיה, שבה הבינו את הצורך לבטל את גיל הפנסיה, מכיוון שתוחלת החיים גדלה והולכת ועמה גם הפוטנציאל של השתלבות המבוגרים במעגל העבודה".

אמיר חייקצילום: מוטי מילרוד

פרופ' ישראל (איסי) דורון, ראש המחלקה לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה, הביע אכזבה ממערכת המשפט, שאינה מגלה גישה חיובית לטענתו לאנשים העותרים אליה לאחר שנמנע מהם להמשיך לעבוד אך ורק בגלל שהגיעו לגיל מבוגר. "השופטים מגלים שמרנות וחוסר מודעות לפגיעה שחווים עובדים מבוגרים עקב סטיגמות הקיימות לגביהם ולפיהן הם לא יעילים, חולים או איטיים במילוי תפקידיהם", הוא טען.

דיקלה הרוניאן, סמנכ"לית חברת הולנדיה, אמרה כי היא מעוניינת להעסיק מבוגרים כאנשי שיווק, בשל אמינותם הגבוהה יותר לעומת זו של העובדים הצעירים. "הבעיה היא שרבים מהמועמדים לעבודה המבוגרים מעוניינים לעבוד משרות חלקיות של 4-3 שעות ביום, וזה לא מתאים לנו כארגון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker