כך תתקבלו ללימודי MBA בארה"ב

כמה טיפים חשובים שיקלו על התהליך המסובך של הקבלה

אמיר צור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שלוש שנות עבודה כ-VP Digital בסטארט-אפ DOGTV ותואר ראשון במדעי המחשב במרכז הבינתחומי הרצליה, הבנתי שכדי להגשים חלום ולהקים חברת סטארט-אפ משלי, עלי לרכוש MBA בארה"ב. הצלחתי להתקבל ללימודי MBA באוניברסיטת דיוק שבצפון קרוליינה, אבל התהליך לא היה פשוט. הנה כמה טיפים שיקלו על הקבלה:

1. שלב המחקר: חשוב לחקור ולהבין איזה בית ספר הוא הטוב ביותר לתואר זה ומתאים למימוש התוכנית שלכם בסיום התואר. מעבר להבנה הבסיסית של דירוג בית הספר ובאיזה תחומים הוא מתמחה, כדאי לבדוק מהם ערכיו ואם הם מתאימים לכם - למשל אם לומדים בו באופן אינדיווידואלי או בצוות ואם הוא יביא אתכם להשגת המטרות. המחקר יעזור לכם לשווק את עצמכם בהמשך.

2. לאיזה בתי ספר להגיש מועמדות: ריאליות זה שם המשחק. אני ממליץ לבחור בית ספר אחד או שניים שיוגדרו כ-Dream School - בתי ספר שהייתי רוצה להתקבל אליהם, אך אני עומד רק בקריטריון המינימום שלהם; שלושה־ארבעה בתי ספר שהסיכוי שלי להתקבל אליהם טוב; ועוד בית ספר אחד, Safety School, שבו אני נמצא ברף העליון של כל הקריטריונים ואשמח ללכת אליו אם השאר יסרבו.

אמיר צורצילום: הילה תובל

3. שלב השיווק העצמי: לפני הגשת המועמדות חשוב ליצור קשר עם משרד הרישום והקבלה ולבקש שיחת היכרות. המטרה היא ליצור רושם טוב, להבליט את עצמכם וכך ליצור יתרון יחסי עוד לפני הגשת תיק המועמדות (כל תקשורת עם כל מועמד נרשמת). בנוסף, מומלץ ליצור קשר עם בית הספר בכנסים שהוא עורך בישראל, כמו כנס MBA המתקיים מדי שנה בתל אביב. טיפ נוסף: לבקש שמות של סטודנטים בבית הספר, לדבר אתם על החוויה שלהם - על בית הספר, העיר, חיי החברה והכי חשוב, כיצד להתקבל לתוכנית.

4. שלב תיק המועמדות: התיק כולל קורות חיים, חיבורים, ממליצים, GMAT ו–TOEFL. קורות חיים טובים הם מגוונים, המדגישים את ההישגים והיוזמות שלכם ולא תחומי אחריות. חשוב להדגיש איך חשבתם מחוץ לקופסה ואיך תיגמלו אתכם על כך. החיבורים הם הבמה להתבלט ולהציג את הקשר הייחודי עם הבית ספר - לענות על שאלה למה MBA אצלנו? חיבור מיוחד יבלוט החוצה ויקדם אתכם לראיון. ממליצים הם לרוב אלה שמאשרים שעבדתם במשרה שאתם טוענים שעבדתם בה. GMAT הוא גורם חשוב, אך לא מכריע. בכל בית ספר יש מועמדים שמתקבלים עם ציונים של 580, 630 ו-660, עם חיבורים חזקים ומועמדות מיוחדת. ב-TOEFL רצוי ציון של יותר מ-100.

5. שלב הראיון האישי: רוב הראיונות בנויים מאותו מבנה ושאלות. זו ההזדמנות שלכם להוביל את הראיון, לרתק את המראיין ולגרום לו להבין כמה אתם רוצים להגיע לבית הספר. לפעמים שואלים שאלות מחוץ לקופסה כדי לראות איך תענו על שאלות שלא התכוננתם אליהן מראש, כמו מה אתם הכי אוהבים לעשות בזמן הפנוי, ובקשה לתאר מצב שהייתם רוצים לשנות בעברכם. בראיון חשוב לחבר את הסיפור האישי שלכם לבית הספר ולהסביר למה בחרתם דווקא את בית הספר הזה ומדוע עכשיו.

6. טיפ חשוב שלמדתי עם הזמן הוא להוסיף סיפורים קטנים שיעשירו את הראיון, יעלו חיוך ויורידו את רמת הדיון לגובה העיניים. סיפורים כאלה מדגישים את הצד האנושי שלכם, משדרים נינוחות ונותנים אישור למראיין על אחת השאלות החשובות שהוא שואל את עצמו: האם אני או חברי הכתה העתידיים יסתדרו עם המועמד? בסיום הראיון חשוב ליצור אפשרות עתידית לנטוורקינג.

לסיכום, כדאי להיות מודעים לחוזקות ולחולשות שלכם, להכיר לעומק את הצרכנים שלכם, את בתי הספר שאליהם רוצים להתקבל ולשווק את עצמכם בצורה מושלמת. בהצלחה.

הכותב ישתתף בכנס MBA 2015 של מרכז 
הייעוץ EducationUSA, שיתקיים ביום 
חמישי 9 ביולי, במלון דן פנורמה בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker