האוצר החליט לקצץ 4% משכר עובדי משרד החוץ בגלל "טעות"; העובדים כינסו "אסיפת חירום"

באוצר טוענים מדובר בטעות בחישוב שנפלה בעת חתימת הסכם ב-2014 ■ ועד העובדים: "לא ניתן יד לניסיון שיביא לדריסת ההסכמים, שעבורם נאבקנו זמן ארוך"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

ב החליטו לקצץ 4% משכרם של עובדי , לאחר שהתברר כי במסגרת הסכם השכר הקיבוצי שנחתם עם ועד העובדים ו נפלה "טעות" - שבגללה עובדי המשרד מקבלים תוספת הגבוהה ב-4% מזו שסוכמה.

גורמים באוצר מסרו כי מדובר בטעות בחישוב שנפלה בעת חתימת ההסכם באפריל 2014, שסיים תקופה של שביתות ועיצומים חסרי תקדים במשרד החוץ. "יחידת הביקורת שבאגף הממונה על השכר גילתה כי חלק מהעובדים מקבלים סכום שאינו מגיע להם בדין. לפיכך הוחלט לקזז משכרם מדי חודש, ולמשך כמה חודשים סכום קבוע, עד שהכספים יוחזרו לקופת האוצר", הם אמרו. לדבריהם, הסכום המקוזז מגיע עד 400 שקל לחודש לעובדים בדרגות השכר הגבוהות, בעוד שבדרגות הנמוכות יותר הסכום המקוזז נמוך יותר.

"הקיזוז ממשכורות עובדי משרד החוץ היה אמור להתחיל מאפריל השנה, אך בשל חג הפסח החלטנו להתחיל בכך רק כעת", אמרו הגורמים באוצר, שהביעו תמיהה על התנגדותם של עובדי משרד החוץ לקיזוז משכרם בנימוק שזו הפרה של הסכם השכר.  "הקיזוז אינו הפרה של ההסכם, אלא פעולה במסגרת הדין, שאנו מבצעים לגבי כל קבוצת עובדים שקיבלה תשלומים ביתר, ועובדי משרד החוץ אינם מחוץ לחוק", הם הבהירו.

עובדי משרד החוץ, מחוץ למשרד בירושלים צילום: אוליבייה פיטוסי

ואולם עובדי משרד החוץ אינם משלימים עם החלטת האוצר. במסגרת העיצומים שהם נוקטים נגד הקיזוז, הפסיקו העובדים היום (ד') את עבודתם למשך שעה וחצי , במהלכה כינס ועד העובדים בראשות חנן גודר, אסיפת עובדים, בהשתתפות יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל. "לא ניתן יד לכל ניסיון שיביא לדריסת ההסכמים עליהם חתמנו בשנה שעברה ושעבורם נאבקנו במשך זמן ארוך", אמר גודר, המכהן גם כשגריר לא תושב של ישראל בדרום סודן וכאחראי על השלמויות של חקלאים ממדינות מתפתחות בישראל. לדבריו, עובדי משרד החוץ "שומרים בידיהם את כל האופציות לנקוט עיצומים או שביתות או לפנות לערכאות משפטיות".

גם נציג ההסתדרות, בונפיל, אמר כי "לא נעבור לסדר היום בכל הקשור לאי כיבוד הסכמי עבודה ושחיקת שכרם של עובדי משרד החוץ וההסתדרות תיתן גיבוי למאבק העובדים. לטענתו, "הקיזוז הוא תרגיחל ידוע של האוצר , המנסה בדרכים שונות ומתוחכמות לפגוע בשכר העובדים למרות ההסכמים החתומים עמם".

 בשבוע הבא תתכנס ועדת המעקב להסכם השכר הקיבוצי, בהשתתפות הממונה על השכר והסכמי עבודה באוצר קובי אמסלם, ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, כדי לדון בהחלטה לקזז משכר עובדי משרד החוץ. הוועדה גם תעסוק במודל השכר של שליחי משרד החוץ בחו"ל, שהיה האמור להיכנס לתוקפו במאי האחרון, וטרם יושם. לטענת ועד העובדים, הנהלת משרד החוץ מתנגדת להחלטת האוצר לבצע את הקיזוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker