פלוג: להעלות את גיל הפרישה לנשים בהליך מדורג

נגידת בנק ישראל: "יש לאפשר למעסיקים ולעובדים להתאים את עצמם ולהיערך לשינוי מבעוד מועד"

צבי זרחיה

"ככל שנקדים את העלאת גיל הפרישה ניתן יהיה לעשות זאת בהליך מדורג יותר שיאפשר למעסיקים ולעובדים להתאים עצמם ולהיערך לשינוי מבעוד מועד, ולהבטיח תעסוקה הולמת עד גיל הפרישה, וחסכון פנסיוני הולם לאחריה"- כך אמרה הבוקר נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג בכנס בעניין העלאת גיל פרישה לנשים שמקיימות בכנסת הח"כיות זהבה גלאון (מרצ) ושלי יחימוביץ (המחנה הציוני).

לדבריה, "העלאת גיל הפרישה צפויה להגדיל בצורה משמעותית את שיעור התעסוקה של נשים מבוגרות, ויש להעלותו בכדי להבטיח חיסכון פנסיוני והכנסה הולמת לפורשות, כל זאת תוך טיפול משלים, כאמור, לעידוד תעסוקת נשים מבוגרות, כדוגמת התכנית 'דרוש נסיון' שהשיק ההמשרד לאזרחים ותיקים. כמובן שיש מקרים בהם מבוגרים מתקשים למצוא עבודה, אך הנתונים מלמדים ששיעור האבטלה או ההתייאשות מחיפוש עבודה לא גדלו בעקבות העלאת גיל הפרישה".

עוד אמרה כי "על מנת להביא להצלחת מהלך העלאת גיל הפרישה לנשים, יש להשתמש בכלי מדיניות משלימים בשוק העבודה, כגון: הארכת משך תקופת תשלום דמי אבטלה לעובדים מבוגרים, תמריצים להעסקת עובדות מבוגרות., אכיפת חוקי עבודה ובפרט איסור אפליה על רקע גיל והקצאת משאבים להכשרות מקצועיות תוך התמקדות במקצועות שוחקים".

קרנית פלוגצילום: ניר קידר

היא הוסיפה כי העלאת גיל הפרישה לנשים מ-60 ל-62 הגדילה את התעסוקה ותוואי השכר של נשים בגילאי 61-60 והביאה, מיד לאחר השינוי, לעלייה של כ–4.3 נקודות אחוז בתעסוקת נשים שכירות בגילים 61-60. זהו האפקט מיד לאחר השינוי, כשבדו"ח בנק ישראל ל-2013 הראינו שהאפקט המתמשך גדול אף יותר. הרוב המוחלט של הנשים (יותר מ-80%) המשיכו לעבוד לאחר העלאת גיל הפרישה, ולא נמצאה עלייה בשיעור האבטלה של נשים מבוגרות לאחר העלאת גיל הפרישה. בטווח הארוך סביר שכשגיל הפרישה יעלה, שיעורי התעסוקה של נשים מבוגרות יעלו. חשוב לציין שגיל הפרישה הרשמי תורם לעיצוב הנורמות בשוק העבודה, בכך שהוא מהווה איתות הן לעובדים והן למעסיקים ולכן תורם להיערכותם להמשך התעסוקה.

"חשוב לראות כמה מהמגמות הדמוגרפיות ובשוק העבודה תוחלת חיים עלתה מ-80 ל-86 ושל גברים מ-79 ל-84. המשמעות של העלייה בתוחלת החיים ובהינתן גיל הפרישה הנוכחי 67 לגברים ו-62 לשנים שבממוצע גברים חיים 17 שנים אחרי הפרישה ונשים צפויות לחיות בממוצע 24 שנים אחרי גיל הפרישה. שנות העבודה צריכות לספק את ההכנסה לשנות הפרישה.

"דרך נוספת להסתכל על התהליכים הדמוגרפים שעוברים עלינו היא להסתכל מהם מספר האנשים בגילאי העבודה 64-20 על כך אדם מבוגר מגיל 65 ומעלה. היום, מספר האנשים בגיל העבודה על כל מבוגר הוא 5 צעירים על כל מבוגר. אנו בתהליך הדרגתי לקראת ירידה של המספר ל-3 צעירים על כך מבוגר. כלומר המשמעות היא שלאורך זמן יחס התלות משנה שיעור שיעור העבודה משתנה וזה ישפיע על המצב האקטוארי של קרנות הפנסיה והביטוח הלאומי. אנו בפיגור של כמה שנים אחרי המדינות האחרות.

"בניתוח הנורמות ביחס לגיל הפרישה במדינות ה-OECD, יש מדינות רבות שגיל הפרישה מעל 65 ובדרך להגיע ל-67. אצלנו הנשים 62 בדרך ל-64 ואצל גברים 67. גיל הפרישה של גברים אצלנו דומה בחלק גדול מהמדינות, ואילו גיל הפרישה של נשים נמוך יחסית. מה שעוד מייחד אותנו שאצלנו גיל הפרישה ישאר שונה בין נשים לגברים למעט שווייץ שיש פער של שנה אחת. גם במדינות אחרות יש פערי שכר בין נשים לגברים".

גלאון אמרה כי "אין פה התנגדות עקרונית להעלאת גיל הפרישה. יש לנו התנגדות בעת הזו לפני שהמערכת התאימה את עצמה להערכות לתעסוקת נשים מבוגרות. אנו יודעות שנשים מופלות בשוק העבודה, מפוטרות בגילאי 50-55, אזי העלאת גיל הפרישה תדון לאבטלה עוני ומחסור של 20% מהנשים".

גלאון הוסיפה כי "אנו בעד להגן על נשים ובעד שהמערכת תתמרץ את המעסיקים ותפתח תוכניות הכשרה לנשים מבוגרות נתמוך במהלך שיויוני. אנו בעד שנשים יוכלו למצות את עצמם אבל דואגות שהגיל לקבלת הפנסיה יוארך ונשים במקצועות שוחקים שמייחלות לרגע שיפרשו וכעת אומרים להם תפרשו בגיל 64. נלך לכל מהלך מתואם עם הממשלה".

ח"כ יחימוביץ אמרה כי "מדובר במאבק על צדק חברתי והוגנות שהוא אוניברסלי. אני רוצה לעבוד מעבר לגיל 64. אני מכירה עוד נשים רבות אבל לא כולם חברות כנסת או עובדות היי-טק וחוקרות במכון ויצמן או פקידות שעושות את עבודתן בישיבה. בחלקים גדולים של עולם העבודה נשים פועלות במפעלי ייצור שעומדות על הרגליים במפעלי עופות או סייעות בגנים, אחיות שעושות קילומטרז' ואחרות. לאלץ אותן לעבוד מעל גיל 62 כשהגוף כואב יש בזה אכזריות. מעבר לעניין הספציפי להארכת גיל הפרישה לנשים שעובדות בעבודות שוחקות. הבעיה היא שרוב הנשים בגילאים הללו כבר לא עובדות. אני בת 55 ונשים בגילי משולות למתות. אישה בגילי שנפלטת משוק העבודה לא תמצא עבודה אלא אולי בתור מנקה או עובדת קבלן ואולי יעדיפו נשים צעירות על פניה.

"העלאת גיל הפרישה גוזרת על נשים לעוני ודלות בלי פרנסה, פנסיה, וקצבת זקנה. יש פה התנערות מאחריות. הדיון על העלאת גיל הפנסיה הוא הכרחי. תוחלת החיים הוארכה, מצבן הכספי של קרנות הפנסיה חשוב, אבל אי אפשר לעשות זאת ברגל גסה ולפגוע באנשים שעבורם קיים העולם הפנסיוני", הוסיפה יחימוביץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker