אושר בכנסת: לא יצויין שם המחלה באישור רפואי שיציג העובד למעסיק

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף: "הרופאים אינם שוטרים" ■ נציגות המעסיקים: "היו מקרים של עובדים שנצפו שוחים בבריכה או מטיילים בקניון ולאחר מכן הגישו אישור מחלה על ימים אלה"

חיים ביאור

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קבעה היום (ג') פה אחד כי יימחק הסעיף התקנות דמי מחלה המחייב רופא לציין את שם המחלה בתעודת מחלה אותה מגיש עובד למעסיקו.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון כי לא ייתכן שרופא משפחה יהיה מחוייב למסור מידע רפואי חסוי ורגיש, רק בשל הצורך למנוע ספק ולמצוא צידוק בלבו של המעסיק לחיוניותה של ההיעדרות מהעבודה. "הרופאים אינם שוטרים ואינם צד בעניין יחסי העבודה", הוא אמר.

צילום: דרימסטיים

עם זאת, אלאלוף הוסיף שקיימת בקרב עובדים תופעה של דיווחי מחלה שאינם אמת ולפיכך הוועדה תקיים בקרוב דיון מקיף על תקנות דמי המחלה בכללותן. בעניין זה טען ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) כי "על הרופאים לתת את דעתם לעניין אישורי חופשות המחלה שהם מנפיקים. לא ייתכן כי בשל אותה מחלה ייתן רופא אחד חופשה של יומיים ורופא אחר ייתן חופשה של עשרה ימים".

סגנית בכירה ליועץ המשפטי במשרד הכלכלה, עו"ד דבי ספיר-אליעזר, אמרה בדיון שבמרוצת השנים התקבלו במשרד פניות רבות המעידות על פגיעה בפרטיות של העובדים עקב התקנות מ-76' המורות חשיפת האבחון של המחלה.

נציגות המעסיקים, עו"ד סיגל סודאי מאיגוד לשכות המסחר ועו"ד מיכל חילי-וקסמן בהתאחדות התעשיינים, הביעו התנגדות למחיקת הסעיף המחייב רופא לציין את שם המחלה. לטענת סודאי, "למעסיק זכות קניין. אבחון המחלה הוא אמצעי הוכחה. ב-2013 נגרם למשק הפסד של 6.6 מיליארד שקל כתוצאה מהיעדרויות של עובדים בשל מחלה. היו מקרים של עובדים שנצפו שוחים בבריכה או מטיילים בקניון ולאחר מכן הגישו אישור מחלה על ימים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker