בניסיון למשוך עובדים: שכר המינימום בענף הבנייה יועלה ל-5,600

גם שכרם של מנהלי העבודה יועלה במסגרת ההסכם: תוך שנתיים ממועד התחולה של ההסכם שכרם של מנהלי העבודה ינוע בין 7,300 ל-10,000 שקל

חיים ביאור

שכר המינימום לעובדי הבנייה יעלה ל-5,600 שקל בפריסה לשלוש פעימות, לעומת רמתו כיום שהיא 5,000 שקל. הסכם על כך, שנועד להקטין את המחסור באלפי עובדי בנייה, נחתם היום בין יו"ר הסתדרות הכללית אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות עובדי הבנייה יצחק מויאל ונשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל.

על פי ההסכם, שנחתם במעמד שר הכלכלה אריה דרעי, שכרם של עובדי הבנייה יעלה מהחודש הבא ל-5,100 שקל בדרגה הנמוכה, שהם 450 שקל מעל שכר המינימום. הפעימה השניה של ההסכם תחול שנה מיום כניסתו לתוקף של ההסכם ואז השכר בדרגה הנמוכה ביותר יעלה ל-5,200 שקל, בעוד שב-1 בדצמבר 2016 תיכנס לתוקף הפעימה השלישית, ושכר המינימום בענף יועלה ל-5,600 שקל.

העלאת שכר המינימום "תדחוף" כלפי מעלה את טבלת השכר כולה של עובדי הבנייה, כדי לשמור על פערי השכר בין הדרגות השונות. לפיכך, עובדים המצויים בדרגה 8, הגבוהה ביותר, ישתכרו 7,500 שקל ב-1 בדצמבר 2017.

גם שכרם של מנהלי העבודה יועלה במסגרת ההסכם: תוך שנתיים ממועד התחולה של ההסכם הם יקבלו שכר שינוע בין 7,300 שקל בדרגה הנמוכה ביותר לבין 10,000 שקל בדרגה הגבוהה ביותר. כמו כן יעודכנו טבלאות השכר של עובדי השיפוצים, כך שתתווסף לטבלת השכר שלהם דרגה נוספת. כתוצאה מכך, כל עובדי השיפוצים יעברו אוטומטית לדרגת שכר גבוהה יותר. לדוגמה, עובד שיפוצים בשרגה 3 יקודם לדרגה הרביעית ושכרו מיום חתימת ההסכם יהיה 6,000 שקל. חברה שתחליט לפטר עובד, תצטרך להיוועץ בעניין זה עם ההסתדרות.

פועלי בניין

ההסכם החדש, שיחול גם על עובדים זרים ופלסטינים, אינו גורע מההסכם הקודם בענף הבנייה, שנחתם ב-2010, ולפיו שבוע העבודה בענף ההבניה ימשיך להיות שעה אחת פחות משבוע העבודה הנהוג במשק: 42 שעות שבועיות במקום 43. עובדים שהשלימו 3 שנות עבודה בענף, יהיו זכאים לקרן השתלמות והעובדים זכאים להפרשות עבור פנסיה מקיפה מיום העבודה הראשון ולמכסת ימי חופשה שנתית גבוהה מהמקובל במשק.

שר הכלכלה דרעי אמר כי בקרוב יוציא להסכם צו הרחבה, באופן שיחול על כל החברות והקבלנים המעסיקים עובדי בניה ושיפוצים. לדבריו, ההסכם אמור לצמצם את המחסור של אלפי עובדי בנייה, בעיקר בעבודות רטובות (טפסנות, ברזלנות, טיח, ריצוף), הגורם לעליית מחירי הדיור בישראל.

צילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker