פנייה לראשי ערים: הפסיקו להשתמש בשירותי טל אל - "ניצול מחפיר של עובדים פלסטינים"

לוחמים לשלום וארגון עובדי מען בעקבות חשיפת TheMarker: "מעסיקים באזור התעשיה ניצני שלום מנצלים את המיקום מעבר לקו הירוק כדי לטעון שחוקי העבודה והסביבה של מדינת ישראל לא חלים עליהם" ■ מנכ"ל טל אל: "מדובר בשטח הפקר"

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

תנועת לוחמים לשלום וארגון העובדים מען פנו אתמול לשמונה ראשי ערים בדרישה לבחון את ההתקשרות עם חברת "טל אל – איסוף ומחזור בע"מ" הפועלת באזור התעשייה ניצני שלום , תוך פגיעה באיכות הסביבה וזכויות העובדים של הפלסטינים המועסקים בה, כפי שנחשף לאחרונה ב-TheMarker.

הארגונים שלחו מכתב לראשי הערים ירושלים, גבעתיים, חולון, רמת גן, אשדוד, כפר סבא, נתניה ומ.א. עמק יזרעאל; שמונה רשויות מקומיות המשתמשות בשירותי טל אל לאיסוף מחזור הנייר של תושבי העיר.

צילום: אייל טואג

הפעילים אף הגיעו לעיריית גבעתיים, שהיא הרשות המקומית בעלת היקף המחזור הגבוה ביותר באמצעות חברת טל אל, על מנת להגיש את המכתב באופן אישי לרן קוניק, ראש העירייה ולוודא שהנושא יגיע לידיעתו באופן אישי. רשויות מקומיות אינן היחידות המשתמשות בשירותי החברה. על פי אתר האינטרנט של החברה היא נותנת שירותים גם למשרד הביטחון ולצה"ל.

"למרות שאזור התעשייה הזה הוקם כמודל לשיתוף פעולה אזורי, הוא הפך להיות אחד הסמלים הבולטים לניצול מחפיר של עובדים, לזיהום סביבה לא מבוקר ולהפרת זכויות אדם", נאמר במכתב הארגונים.

"מפעלים ומעסיקים רבים בניצני שלום מנצלים את מיקומו של אזור התעשיה מעבר לקו הירוק כדי לטעון שחוקי העבודה והסביבה של מדינת ישראל לא חלים עליהם", טוענים הכותבים. "תושבי עמק חפר וטול כרם הסמוכים סובלים יחד מזיהום אוויר וזיהום מים. ביקור שלנו ושל עיתונאים שונים באזור העלה כי עבור עובדים רבים המקום מתנהל כמו מחנה עבודה בתנאי מאסר ולא כמו אזור תעשייה".

צילום: אייל טואג

"יתר על כן", ממשיכים הכותבים, "לאחרונה התלוננו עובדי טל-אל כי המפעל מחייב אותם לחתום על חוזה לפיו הם מוותרים על זכויותיהם מכוח חוקי העבודה הישראלים, וזאת כתנאי להמשיך בעבודה. במקום לאמץ את החלטת בג"ץ גבעת זאב משנת 2007 (שקבעה פה אחד כי יש להשוות תנאי עבודה של פלסטינים וישראלים העובדים שכם אל שכם) מתאמצים המפעלים באזור התעשייה ניצני שלום לטעון כי החלטה זו אינה חלה עליהם. בינתיים, בשטח, מפעילה הנהלת המפעל לחץ על 80 מעובדיה לחתום על חוזה אישי לפיו הבסיס החוקי להעסקתם הוא החוק הירדני משנת 1965".

לפיכך, מבקשים הארגונים מהעיריות לדרוש ממפעל המחזור טל אל "שקיפות ועמידה בקריטריונים של דאגה לסביבה כתנאי להתקשרות עמו, וכך לאותת למפעל זה ולמעסיקים אחרים שיש דין בישראל."

יעקב מילר, מנכ"ל ומבעלי טל אל: "זכינו במכרזים ברשויות כדת וכדין ושם העובדים הם ישראלים. במפעל המיון שבניצני שלום אנחנו מעסיקים עובדים פלסטינים על פי הדין הירדני כפי שקבע בית המשפט, כבר 18 שנה. המפעל נמצא בשטח הפקר וכאן אנחנו חיים, אני לא יכול לשנות את העובדה שזה לא שטח ישראלי. אם מדינת ישראל תחליט להחיל פה את חוקיה – נשלם על פי החוק הישראלי. בשלב זה אנחנו משלמים שכר מינימום ומשלמים את כל הזכויות על פי צו האלוף והצו הירדני".

מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה כי "רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים, מוביל מהפכה סביבתית והעיר אכן מצויה בתהליכים מתקדמים בכל הקשור למחזור ואיכות סביבה, וכפועל יוצא אנו נדרשים לבצע התקשרויות עם חברות שונות בתחום. במקרה של טל אל מדובר בחברת קבלן שעובדת בעיר למעלה משנתיים, לאחר שזכתה במכרז חוקי. עד לקבלת מכתב זה, לא הגיעו לעירייה תלונות על חברת טל אל כלל, לא כל שכן כאלו העוסקות פגיעה בזכויות עובדים או נזק סביבתי לכאורה. בכוונתנו לבדוק לעומק את הטענות העולות ממכתבם של 'לוחמים לשלום', ולשקול את תנאי ההתקשרות העתידיים עם החברה.

צילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker