משרד התרבות על המנכ"לית שלא רוצה לנסוע עם ערבים: "שמרה על ביטחונם האישי של רקדניה"

משרד התרבות לכאורה מגנה את החלטת מנכ"לית בלט ירושלים לא להעסיק נהגי מונית ערבים, אך מעשית מגבה אותה ■ עיריית ירושלים כלל לא טרחה להגיב

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסערה שהתחוללה בסוף השבוע שעבר, עת הסתבר כי מנכ"לית בלט ירושלים, מרינה נאמן, הודיעה לחברת הסעות כי תשלם לה יותר, אם רק יבטיחו לה לא לשלוח נהג מונית ערבי, לא עושה רושם גדול על משרד התרבות והספורט, שמתקצב את העמותה הפועלת לקידום הבלט הקלאסי, המחזיקה להקת מחול כמו גם בית ספר לבלט בירושלים, הגיב אמש תגובה בעלת לא מעט סתירות פנימיות להחלטתה המפלה של המנכ"לית: "על פי חוק, אנחנו מנועים מלעסוק בענייני הניהול הפנימיים של מוסדות התרבות הנתמכים".

בהמשך הוסיף המשרד את מה שעשוי להצטייר כביקורת:  "אנו סבורים כי יש מקום לפעול באופן שוויוני כלפי כלל האוכלוסיות ומביעים הסתייגות מהחלטתה של מנהלת הלהקה". אז מגיעה ההסתייגות מן ההסתייגות: "יחד עם זאת", מסיים משרד התרבות את תגובתו, "אנו מאמינים שבהחלטתה ביקשה הגברת נאמן לפעול לפי מיטב הבנתה לשמירה על ביטחונם האישי של רקדניה".

בשבוע שעבר פנתה המנכ"לית לחברת הסעות גדולה וביקשה הצעת מחיר. לאחר שקיבלה אותה הודיעה כי קיבלה הצעה אחרת זולה יותר. בהמשך חזרה לאותה חברה ואמרה כי תסכים לשלם יותר, אם רק יבטיחו נסיעות עם נהגים יהודים. לשאלת מנהל החברה - האם הייתה מסכימה שמישהו יבקש ממנה מורה לבלט לא-יהודיה, הודיעה לו המנכ"לית כי הוא גזען, ואף טרחה לשלוח לחברה מייל מתלונן.

בשיחה עם TheMarker הגנה על החלטתה, כגוף ציבורי הנתמך בכספי המסים, לנסוע רק עם נהגי מוניות יהודים בגלל מה שהיא מכנה "הידרדרות המצב הבטחוני". הנסיעות נעשות מירושלים לנהריה, לצפת או לבאר שבע - לא לשטחים או לאזורים שיש בהם סיכון בטחוני. בין היתר טענה המנכ"לית כי הורי התלמידים אינם מוכנים לנסוע עם נהג ערבי והיא "לא תצא למלחמה איתם". כשנשאלה האם בשלב הבא תבקש לא לנסוע למשל עם אתיופים, כי אחד ההורים יתנגד, ענתה "הם לא פוגעים בנו".

מעיריית ירושלים, המממנת הנוספת של העמותה, כלל לא טרחו להגיב לשאלת TheMarker.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker