במדינה מתוקנת זה היה קורה מזמן

חוק שיאפשר תזרים הגיוני יכול להפריח את המגזר העסקי ולייצר מצב שבו לא נסגרים בכל שנה 10% מכלל העסקים בישראל, אלא הרבה פחות

טלי חרותי-סובר

אחד החוקים שעסקים מצפים לו בכיליון עיניים כבר שנים ארוכות יעלה בקרוב על שולחן הממשלה: המדינה תחויב לשלם לספקיה בשוטף + 30, כלומר עד 60 יום מקבלת המוצר או השירות. 60 יום הם לא מעט זמן, אבל הם הרבה פחות מהנהוג כיום בישראל.

על פי נתוני דן אנד ברדסטריט, מספר ימי האשראי שנותנים עסקים לדורשי השירות היה ב–2013 לא פחות מ–124 יום, מתוכם 99 בהסכמה (שוטף + 69), ועוד 25 מבלי שאף אחד שאל לדעתם. המספר הזה קשה במיוחד בהתחשב בעובדה שב–2002 היו ימי האשראי 70 "בלבד" בהסכמה ועוד 11 שלא בהסכמה.

צילום: עדי עמנואל

סקר נוסף על הרעה החולה הזו, שערך ארגון להב, המייצג עסקים קטנים ובינוניים, בדק מיהו המשלם הגרוע ביתר. הנתונים לא הפתיעו אף אחד - המגזר הציבורי, וליתר דיוק הרשויות המקומיות. אלה, לטענתן, נסמכות על תקציבים שמגיעים מהמדינה, ואם הכסף לא מגיע בזמן, קשה להן לשלם לספקיהן. כך נוצר מעגל קסמים: הרשות בבעיה, היא מבקשת דחייה מן הספקים (או פשוט מודיעה להם על דחיית התשלום). עסקים גדולים, בעלי שומנים ורזרבות, מסוגלים בדרך כלל לספוג את הבשורה, בעוד עסקים קטנים פונים אל הבנק ומבקשים את הרחבת האשראי, שבעבורו ישלמו כמובן יותר בעתיד. אלה מהם שלא מקבלים פשוט סוגרים את הבסטה.

משלמים גרועים נוספים הם תאגידים סטטוטוריים, למשל אוניברסיטאות, שמשלמות לעסקים הקטנים בשוטף פלוס 90, ולפעמים אף יותר, וכך גם החברות הממשלתיות.

כאשר המדינה אינה משלמת בזמן, השוק הפרטי הולך בעקבותיה. כך, באין חוק שמחייב אותו לשלם בפרק זמן הגיוני, נוצר מצב של "שוטף + יכולת". קרי, חברות גדולות, שדורשות הרבה שירותים, יודעות לנצל היטב את מצבם של העסקים הקטנים שרוצים להפוך לספקים שלהן, ולכן הופכות אותם לבני ערובה. הן ידרשו תנאי אשראי מופלגים מתוך הנחה שעל כל עסק שיגיד לא יהיו עשרה שיגידו כן.

חוק שמסדיר את הנושא הזה, לפחות מצד המדינה, עלה שוב ושוב בכנסות קודמות. ייתכן שבכנסת הנוכחית הוא אכן יעבור. רוח גבית חזקה מאוד יקבל החוק משר הכלכלה, אריה דרעי, שכבר הודיע כי הוא רואה את הלנת השכר לעסקים בעין רעה מאוד. דרעי הודיע באחרונה כי יעביר חוק שקובע לא רק הגבלה כזאת על המדינה, אלא על כלל העסקים. אם כך אכן יקרה, תהיה לחצי מיליון העסקים בישראל סיבה למסיבה. חוק שיאפשר תזרים הגיוני יכול להפריח את המגזר העסקי ולייצר מצב שבו לא נסגרים בכל שנה 10% מכלל העסקים בישראל, אלא הרבה פחות.

חוק נוסף שצפוי לחזק את העסקים בישראל הוא חוק דמי אבטלה לעצמאים. גם כאן מדובר בחוק ותיק וחשוב שעליו מדברים שנים. דמי האבטלה יעניקו לעסקים קטנים רשת ביטחון, וכמו שיפור האשראי ישמשו אבן דרך מרכזית בדרך לשיקום עמוד השדרה הרמוס של המשק הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker