עובדות היום, עניות בעתיד: גלו בכמה ידפקו אתכן בפנסיה

מחשבון חדש לחישוב פערי שכר מגדריים מצביע על הסיכונים הכלכליים הצפויים לנשים עובדות: פערי ההפרשה לפנסיה בין נשים לגברים גדולים יותר מפערי השכר

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נשים מהוות קרוב למחצית מכוח העבודה בישראל. עם זאת, על פי נתוני הלמ"ס לשנת 2013, ההכנסה הממוצעת ברוטו לחודש עבודה של אשה עומדת על 68% מהכנסתו של גבר, ובהכנסה הממוצעת ברוטו לשעת עבודה קיים פער מגדרי של קרוב ל-15%.

הבעיה נהפכת קשה יותר על רקע הצפי לעתיד: בחינה של שיעור המפרישים לקרנות פנסיה בענפים כלכליים נבחרים שערכה נציבות שוויון הזדמנויות במשרד הכלכלה מראה, שקיים דימיון בין גברים ונשים בשיעור המפרישים, ובחלק מהענפים אף יש יתרון לנשים בעניין, אך קיימים פערים מגדריים גדולים בסכומי ההפרשה החודשית הממוצעת.

הפערים בהפרשות, הגדולים אף יותר מהפערים בהכנסות, נעים בין 20% בענף מינהל מקומי, ציבורי וביטחון ובביטוח לאומי, לבין 50%-40% בענפי מסחר סיטוני וקמעוני (40%), שירותי בריאות ושירותי רווחה וסעד (42%) וענף שירותים מקצועיים, מדעיים וטכניים, ופעילויות בנדל"ן (49%).

אחיות בית החולים הדסהצילום: אמיל סלמן

חנה קופפר, מנהלת תחום מחקר בנציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה, מסבירה כי לא במפתיע הפערים הגדולים ביותר אותרו בענפים הכלכליים שבהם רמות ההשתכרות הגבוהות ביותר - שירותים פיננסיים ושירותי ביטוח (46%) ושירותים מקצועיים, מדעיים וטכניים, ופעילויות נדל"ן (44%). ענף נוסף שבו אותר פער גדול במיוחד הוא ענף שירותי בריאות ושירותי רווחה וסעד (39%), ככל הנראה על רקע היותם של גברים משולבים בעיקר בתפקידי ניהול ובעמדות בכירות בענף זה.

"ניתן לייחס חלק גדול מהפערים לכך שהגברים המועסקים מצליחים למצות את פוטנציאל ההשתכרות בענף, בעוד שמשכורות הנשים מדשדשות מאחור. הדבר בא לידי ביטוי הן בנתוני ההכנסה ברוטו לחודש והן בנתוני ההכנסה ברוטו לשעת עבודה, וביתר שאת בנתוני ההפרשה לפנסיה", אומרת קופפר. הפער המגדרי בממוצע ההפרשות הפנסיוניות עומד על 36.7%, כשממוצע סכום ההפרשות לגברים עומד על 687 שקל בחודש לעומת נשים - 435 שקלים בלבד.

למניעת פערי שכר הושק לאחרונה במסגרת מיזם "שוות ערך" מחשבון פערי שכר מגדריים – כלי חדשני לניתוח מגדרי של נתוני השכר בארגון, המאפשר למעסיקים לבצע בדיקה של נתוני השכר בארגון שלהם. המחשבון, שפותח בהשראת מודלים דומים מהעולם ומבוסס על תשתית אקסל קלה לתפעול, מאפשר למעסיקים לבצע בדיקה אנונימית ועצמאית של נתוני השכר, וכך לעמוד על טיבם, היקפם ומיקומם של הפערים, כל זאת ביעילות וללא עלות. בנוסף, המחשבון מאפשר להפיק תרשימים ידידותיים למשתמש/ת לצורך הצגת הממצאים, פירושם והסקת מסקנות. עד כה, כ-300 משתמשים, בהם מעסיקים, כבר הורידו את המחשבון, הזמין באתר האינטרנט של נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה.

להורדת מחשבון פערי שכר מגדריים באתר משרד הכלכלה

מיזם "שוות ערך" לקידום שכר שווה הוא תוצר של שותפות בין שדולת הנשים בישראל, מרכז אדוה, "שתיל" ונציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה, וממומן על ידי האיחוד האירופי. המיזם פועל להעלאת המודעות לתופעת פערי השכר המגדריים ולצמצום הפערים באמצעות גיבוש והתוויית מדיניות, העמקת והגברת הידע והנעה לפעולה של מעסיקים/ות ועובדים/ות.

"פערי השכר הן בהכנסות והן בהפרשות לפנסיה מדגישים את אי השוויון המגדרי הקיים עדיין בעבודה כמו גם את הדרך שעוד נותרה כדי להגיע לשוויון" אומרת נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, ציונה קניג יאיר. "יש לקוות כי מעסיקים יפנימו את ערכן המוסף של נשים בשוק העבודה ויטמיעו שוויון. מחשבון פערי השכר שהושק לאחרונה הוא כלי מפתח עבור מעסיקים שרוצים לקחת אחריות בעלות על תהליך הטמעת השוויון המגדרי ולהוביל שינוי בחברה שהם עומדים בראשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker