מחצית מהציבור: קיים קשר חזק בין חוסר שקיפות ברשויות המקומיות – לשחיתות פוליטית

סקר חדש שנערך לקראת כנס "רואים רחוק רואים שקוף" מעלה כי הציבור הישראלי אינו מרוצה מרמת השקיפות ברשויות המקומיות, ואינו מצליח לקבל מהן מידע חיוני ■ הנשאלים קושרים זאת לשחיתות פוליטית

טלי חרותי-סובר

33% מהציבור סבורים שקשה או קשה מאוד להשיג מידע נחוץ מהרשות המקומית, 45% מהציבור סבורים כי מידת הקושי היא בינונית ורק 22% סבורים שקל או קל מאוד להשיג את המידע הנחוץ, כך עולה מסקר חדש שנערך לקראת כנס "רואים רחוק – רואים שקוף" של עמותת שקיפות בינלאומית. הקושי בהשגת המידע נובע בעיקר מתפקוד גרוע (30%), חוסר זמינות טלפונית וגם כי לרשות יש אינטרס להסתיר מידע (17% כל אחד).

התחומים בהם קיים הצורך הגדול ביותר במידע הם גביה (85%), חינוך (67%) ובניה (63%). כמחצית מן הנשאלים (52%) סבורים שישנו קשר חזק או חזק מאוד בין חוסר שקיפות וזמינות מידע לבין שחיתות פוליטית.

בכנס, שייערך ב-29.6 בקמפוס גוגל, ישתתפו השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, וכן מספר גדול של ראשי רשויות שידונו בדרכים להפוך את הרשויות לשקופות יותר.

ראש עיריית בת ים לשעבר שלומי לחיאני שהורשע בשלוש עבירות של הפרת אמוניםצילום: תומר אפלבאום

יפעת זמיר, מנכ"לית עמותת שקיפות בינלאומית: "בשנים האחרונות אנו עדים לשני תהליכים מקבילים  – מחד הציבור לומד לדרוש יותר מידע, וקושר בין חוסר שקיפות לבין מנהל לא תקין, ומצד שני נבחרי הציבור לומדים להכיר בערך של שקיפות ובחשיבותה. נתוני הסקר מעידים שמרבית הציבור עדיין לא נחשף לכל המידע שהוא רשאי לקבל על פי חוק ויתרה מזאת, מצב של היעדר שקיפות הוא פגיעה חמורה באיכות השירות של הרשות לתושב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker