ממה וממי מפחדים עובדי פלאפון? "עדיף לשתוק, ולא להסתכן באיבוד מקום העבודה"

עובדי ועובדות פלאפון לא מרוצים משתיקת הוועד בנושא "אירועי כרתים" - אך חוששים לדבר בשמם ■ הסיבה: הוועד ינקום

טלי חרותי-סובר

כבר למעלה משבוע סוערות הרוחות בפלאפון לאחר אירועי כרתים, שם נעצר חבר ועד בכיר לאחר שהואשם על ידי עובדת כי אנס אותה. בינתיים חזרו שניהם לישראל, העובד הושעה והעובדת, שלא ברור אם תגיש תלונה בישראל כפי שהגישה במשטרת כרתים לאחר שנבדקה בבית החולים המקומי, עובדת מהבית. על השאלה האם חבר הוועד הבכיר אנס אותה בעזרת סם אונס, כפי שטענה, עוד אין תשובה.

מה שברור לכל הוא כי השניים בילו את הלילה ביחד לאחר בילוי של קבוצת עובדים במועדון, על אף שהעובדת הייתה שיכורה, וחבר הוועד הבכיר היה האחראי על הנופש, ולכן גם על הנופשים. חבר הוועד היה בכרתים חודש שלם, וקיבל את כל סבבי הנופש של עובדי פלאפון שהגיעו, על משפחותיהם לארבעה ימי חופה, על חשבון החברה.

על אף העובדות הידועות לא ברור עדיין מה יעלה בגורלו של חבר הוועד, שכאמור הושעה. חבר הוועד הבכיר, העובד בוועד במשרה מלאה, כבר הגיע בעבר לבית הדין לעבודה כאשר הנהלת פלאפון ניסתה לפטר אותו בשל חשד להונאה, אך בית הדין הארצי לעבודה, יחד עם ההסתדרות שהגנה עליו, השיב אותו לעבודה בטענה כי ההנהלה מתנכלת להתאגדות החדשה שרק קמה.

ו"ר ועד עובדי פלאפון ברק לויצילום: מוטי מילרוד

בימים אלה חש חלק גדול מעובדי פלאפון שהוא במילכוד. מצד אחד קיים במסדרונות זעם גדול על שתיקתו של יו"ר הוועד לוי, ומצד שני קיים חשש לדבר בשם מלא. הסיבה: על פי ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הוועד והנהלת החברה, הוועד יכול להטיל וטו על שמות מפוטרים פוטנציאלים, ולכן לשנות את הרשימה, ואף לנקום שמי שהתנגד לו. "העובד הסביר אומר לעצמו "למה לי להרים קול? עדיף לשתוק, ולא להסתכן באיבוד מקום העבודה", מספר עובד שביקש להישאר בעילום שם.

עילום שם זו השיטה לאחרונה - כך למשל פתחו עובדות פלאפון עצומה באתר עצומה, ובה הן קוראות ליו"ר הוועד לפטר את חבר הוועד הבכיר, אך ניתן להצטרף אליה גם ללא פרטים. למעלה מ-150 חתימות כבר נאספו שם.

אתמול נשלח פקס אנונימי גם לאבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, ובו מחאה נמרצת: "ניכר כי קיים חוסר הבנה באשר לחומרה המוסרית שבהתנהגותו (של חבר הוועד הבכיר)", כותבים העובדים. "בחרנו בנציגות ועד שלא רק 'תפנק' את העובדים בנופשים והטבות, אלא תשקף את הקוד האתי של העובדים והחברה. אנו מצפים ממך כיו"ר ההסתדרות וכאחראי על ועד העובדים לפעול במיידי להדחתו, ולקחת אחריות על פעילות הוועד. צר לנו שהמכתב נשלח באופן אנונימי נוכח החשש האמיתי של העובדים להביע את דעתם בקול רם. אולם ברור כי הוא משקף את דעתם של מרבית עובדי החברה".

יו"ר הוועד, ברק לוי, מסר כי חבר הוועד מושעה עד לסוף הבדיקה וכי הוצאות הליווי המשפטי לא יעשו דרך קופת הוועד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker