ביה"ד הארצי ידון בתביעה נגד משרד הכלכלה - שפסל הסכם שכר עם חברת ניקיון גדולה

הממונה על יחסי עבודה במשרד הכלכלה פסל את הסכם השכר בנימוק שהוא אינו משרת את טובתם של עובדי חברת ISS וכי נפלו פגמים מהותיים באופן ההתארגנות של עובדי החברה במסגרת ההסתדרות הלאומית

חיים ביאור

בית הדין הארצי לעבודה בראשות הנשיא יגאל פליטמן ידון מחר (ג') בתובענה שהגישה הסתדרות העובדים הלאומית נגד הממונה על יחסי עבודה במשרד הכלכלה, עו"ד שלמה יצחקי, שסירב לאשר את הסכם השכר עליו חתמה הלאומית עבור עובדי ISS, שהיא חברת הניקיון הגדולה במדינה.

יצחקי פסל את הסכם השכר עליו חתמה הלאומית וסירב לרשום אותו בנימוק שהוא אינו משרת את טובתם של עובדי חברת ISS וכי נפלו פגמים מהותיים באופן ההתארגנות של עובדי החברה במסגרת ההסתדרות הלאומית. החלטתו של יצחקי לפסול את ההסכם מבוססת על התנגדות של עמותת קו לעובד להסכם. נציג קו לעובד, עו"ד ערן גולן,  אף התנגד להסכם פשרה בנושא.

בתובענה שהגישה הלאומית, באמצעות משרד עורכי הדין ליפא מאיר ושות', היא מבקשת מבית הדין ליתן  צו המחייב את הממונה על יחסי העבודה לרשום את ההסכם הקיבוצי וכי אין לו סמכות לנהל חקירה נוגע לדרך ההתארגנות של עובדי ISS בהסתדרות הלאומית.

הלאומית מבקשת מבית הדין להכריע באופן מהיר ודחוף, מכיוון שעיכוב הרישום של ההסכם "מסב נזק בלתי הפיך להסתדרות הלאומית ולאלפי עובדי החברה.

לטענת ההסתדרות הלאומית, ארגוני העובדים האחרים, כגון ההסתדרות הכללית וכוח לעובדים, עושים שימוש פסול בסירוב הבלתי חוקי של הממונה על יחסי העבודה לרשום את ההסכם הקיבוצי והם מבקשים לחבל ביציגות של ההסתדרות הלאומית בקרב עובדי החברה, "כדי להשיג יתרונות אישיים, ואינטרסנטים צרים, והכל על גבם של עובדי ISS , עבורם פועלת הלאומית הסכם וערב".

בתגובה מטעם המדינה נאמר כי ההסתדרות הלאומית סירבה להיעתר לבקשת הממונה להציג לו טפסי הצטרפות של עובדים לשורותיה, שנחתמו באופן אוטנטי. ובכלל, טוענת המדינה עולה חשש שהליך ההתארגנות של העובדים נעשה באופן לא תקין.

המדינה מציינת כי עמותת קו לעובד הגישה בקשת התנגדות לרישום ההסכם, בנימוק שלא מדובר בהתארגנות אוטנטית של עובדי ISS, אלא התארגנות שצמחה מתוך קשר שנוצר בין ההסתדרות לבין המעסיק.

עמותת קו לעובד טענה במסמך עמדה שהגישה לבית הדין, באמצעות עו"ד מיכל תג'ר, כי נגד ISS הוגשה תובענה יצוגית על הפרה רוחבית של חוקי העבודה וההסכם הקיבוצי הנדון תפקד כ"קרש הצלה" עבור החברה מפני התובענה היצוגית. עוד טוענת קו לעובדים כי ההסכם עליו חתמה הלאומית גובש בלא שב-ISS הוקם ועד, המעסיק עצמו אחראי לבחור איש קשר מבין העובדים שיעמוד בקשר עם ההסתדרות הלאומית וקיימת שורה של הוראות המרעות עם עובדים חדשים המתחילים לעבוד בחברה ואין בהסכם הוראות מיטיבות.

עו"ד שלמה יצחקיצילום: יוסי זמיר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker