ההסתדרות לבג"ץ: לחייב את רשות החברות למנות דירקטורים מקרב העובדים

בעתירה אומרת ההסתדרות כי במהלך תקופה של כשנה וחצי נערכו בחירות בקרב עובדי החברות הממשלתיות לתפקידי דירקטורים, ואולם לאחריהן המינויים הוקפאו

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההסתדרות עתרה היום (ב') לבג"ץ למתן צו כנגד רשות החברות הממשלתיות, שר האוצר ושר התחבורה, בטענה שהיא מעכבת כבר חודשים רבים מינויים של דירקטורים מקרב עובדי החברות - לדירקטוריונים של חברות אלה.

בעתירה אומרת ההסתדרות, באמצעות עוה"ד יחיאל שמיר, היועץ המשפטי של ההסתדרות ועו"ד יפתח הלינג, כי במהלך תקופה של כשנה וחצי נערכו בחירות בקרב עובדי החברות הממשלתיות לתפקידי דירקטורים, ואולם לאחריהן המינויים הוקפאו.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

לטענת ההסתדרות, רשות החברות הממשלתיות, בניהולו של אורי יוגב, הנהיגה מדיניות חדשה, לפיה ההליך של בחירות בקרב העובדים לתפקיד דירקטורים, אינו תקין אם לא נבחרים בסופו לפחות שישה עובדים מועמדים, כאשר השרים הממונים על החברה הממשלתית הרלוונטית בוחרים מהם שניים.

מדיניות זו, אומרת ההסתדרות, היא בגדר פרשנות שגויה של התקנות והיא נקבעה על רקע בחירות שנערכו בחברת נמל חיפה, שם שני עובדים בלבד הציגו את מועמדותם ועמדו לבחירת העובדים. "מדובר בהליך תקין, ואין זה סביר שבכל הליך יהיו לפחות שישה עובדים מועמדים, בפרט לאור האחריות הרבה הכרוכה בתפקיד דירקטור בחברה ממשלתית", נטען בעתירה. ההסתדרות מאזכרת שדירקטורים מקרב העובדים אינם זוכים לתגמול כספי, "ואף קיים חשש שיתנכלו להם בגין חברותם בדירקטוריון".

באי כוח ההסתדרות אומרים בעתירה שמאז מארס 2004, למעט חריג אחד הנוגע לחברת נמלי ישראל (חנ"י), לא בוצעו כלל מינויים של דירקטורים מקרב העובדים בחברות הממשלתיות, בשל הימנעות ועדת המינויים מלבצע את תפקידה. "זו מדיניות בלתי רשמית של הרחקת נציגי העובדים מהדירקטוריונים של החברות, בניגוד להוראותיו של חוק החברות הממשלתיות". לטענתם, המודל של שיתוף העובדים בהנהלת החברה נפוץ בעולם המערבי, במיוחד בגרמניה. "רשות החברות אינה רשאית לנקוט הדרה של נציגי העובדים מהדירקטוריונים, לאור הכרעתו הערכית הברורה של חוק החברות הממשלתיות", נטען.

עם החברות הממשלתיות שבהן נמנעת המדינה מלמנות דירקטורים מטעם העובדים נמנות חברת נתיבי ישראל, חברת נמל אשדוד, שחם מקורות ביצוע, דואר ישראל ועמידר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker