הצעת חוק: הטיפ למלצרים יינתן בנפרד מהשכר המלא

ח"כ דב חנין: "על המעסיק לשלם למלצרים שכר בגובה של לפחות שכר המינימום במשק"

חיים ביאור

הצעת חוק זכויות המלצרים שנועדה להבטיח כי הטיפים שמקבלים המלצרים מהלקוחות הם בנפרד מהשכר שמשולם להם, הוגשה אתמול לקריאה ראשונה בכנסת על ידי ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת). הצעת החוק גובשה במשך שנים בשיתוף עם פעילים חברתיים ומלצרים והיא קובעת שהטיפ למלצרים יינתן בנפרד מהשכר המלא. על המעסיק יהיה לשלם לעובדים שכר בגובה של לפחות שכר המינימום במשק ואילו דמי השירות יהיו שייכים למלצרים נותני השירות ולא ייחשבו כחלק מהשכר.

כמו כן, המעסיק יהיה חייב לשלם למלצרים עבור שעות שבהן המלצר נמצא בכוננות בבית ומוכן לאפשרות שהוא ייקרא להגיע למסעדה או בית הקפה. עוד קובעת הצעת החוק הקלה בתשלום מס לבעלי העסקים בענף המסעדנות למשך חמש שנים, כדי לסייע להם ביישום החוק החדש.

בענף המסעדנות מועסקים כ-100 אלף עובדות ועובדים כברמנים, מארחים, טבחים, עוזרי טבח ושוטפי כלים. רובם אינם נהנים מזכויות סוציאליות בסיסיות כגון תשלום עבור שעות נוספות, שעות שבת וחג, ימי מחלה וחופשה ודמי נסיעות. הדבר נובע מכך שמעסיקים רבים מנצלים את הוואקום החקיקתי בתחום ונוהגים להישען על דמי השירות המגיעים למלצר כמקור לתשלום השכר הרגיל וזכויות סוציאליות.

צילום: אייל טואג

לדברי ח"כ חנין, המצב הנוכחי מוביל לכך שהמלצר אינו זוכה לשכר ממקום עבודתו, בעוד שהמעסיק זוכה לכוח עבודה ללא עלויות כמעט. "זה מצב שאין שני לו בשום ענף אחר במשק", הוא אמר. לדבריו, "אין להסכים עם מצב שבו ענף המסעדנות מתנהל כך שהמעסיקים אינם משלמים שכר לעובדיהם, אלא מסתמכים על הטיפים שנותנים הלקוחות לעובדים".

אלון-לי גרין, פעיל חברתי מיוזמי הצעת החוק וממקימי איגוד המלצרים, אמר כי "המסר הוא שטיפ אינו שכר. הגיעה העת שהמלצרים יקבלו את זכויותיהם ושהכנסת תסדיר את הג'ונגל בענף המסעדנות ותיצור בו צדק חברתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker