למרות ניסיונות ההתייעלות - ארגון נכי צה"ל רשם גירעון זו השנה הרביעית

הגירעון של ארגון נכי צה"ל הסתכם ב–10.2 מיליון שקל ב–2014, גם לאחר שמכר שורה של נכסים, בהם דירת פאר בפריז שנרכשה על ידי האמיר מקטאר ■ הפתרון שעליו הוחלט: העלאת דמי החבר בבית הלוחם - במקום קיצוץ בשכר הבכירים

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ארגון נכי צה"ל סיים את 2014 בגירעון של 10.2 מיליון שקל - כך עולה מטיוטת הדו"ח הכספי של הארגון לשנת 2014, שיאושר בקרוב בידי הוועד הארצי ויוגש לרשם העמותות.

זו אינה השנה הראשונה שבה מסיימת העמותה, המייצגת כ-50 אלף נכי צה"ל בינוניים וקשים, בגירעון. ב–2013 הסתכם הגירעון המוצהר של הארגון ב–29.6 מיליון שקל, ב–2012 הוא הגיע ל–13.6 מיליון, וב-2011 הסתכם הגירעון במעט יותר מ-27 מיליון שקל. בסך הכל הסתכמו הגירעונות של הארגון בארבע השנים האחרונות ב–81 מיליון שקל.

הגירעון של השנה האחרונה מפתיע במיוחד, שכן במהלך 2014, על רקע הגירעון העצום שנרשם בשנה שקדמה לה, החל הארגון במכירת נכסים אינטנסיבית. את המהלך הובילה הנהלת הארגון בראשות המנכ"ל, חיים רונן, לשעבר קצין חימוש ראשי, והיו"ר, חיים בר, גם הוא איש צבא קבע לשעבר. הנכסים שנמכרו הם דירות שהושארו ברחבי העולם על ידי תורמים כעיזבון עבור נכי צה"ל.

קו החוף בניס. העיר צמודה לחוף
העיר ניס, הריביירה הצרפתיתצילום: Ioan Sameli

כך, ב–2014 נמכרו שלוש דירות בריביירה הצרפתית, וכן דירת פאר בפריז, שנרכשה על ידי האמיר מקטאר תמורת כ–12 מיליון שקל. מכירת הדירה עוררה סערה גדולה, הן בקרב נכי צה"ל והן במשרד הביטחון, מכיוון שהרוכש ידוע כתומך טרור, שסייע במימון הקמת המנהרות ברצועת עזה.

הנהלת ארגון נכי צה"ל דיווחה על המכירה למוסדות הארגון, ואף טענה כי זו היתה הצעה המחיר הגבוהה ביותר שקיבלה, אך לא הראתה מסמכים כשלהם המוכיחים שנערך מכרז ולא הציגה חוות דעת של שמאי. זאת ועוד, על פי דיווחים, מתוך 12 מיליון שקל שהתקבלו עבור הדירה, הגיעו לארגון כ–10 מיליון שקל בלבד. פרט למכירת הנכסים, העובדה שהגירעון של הארגון המשיך להצטבר, חייבה אותו לבצע שורה של צעדי התייעלות. בפני הארגון עמדו שלוש אפשרויות: קיצוץ בהוצאות, הרחבת ההכנסות או שילוב של שניהם.

בחינה של טיוטת הדו"חות הכספיים של הארגון מגלה שסעיף ההוצאות כמעט לא קוצץ. הוצאות השכר בארגון, כולל סעיף הנהלה וכלליות, הסתכמו בשנתיים האחרונות ב–73.5 מליון שקל - יותר ממחצית ממחזור הפעילות שלו ב–2014 (131 מיליון שקל) וכ–70% מהמחזור ב–2013 (107 מיליון שקל).

על פי הנתונים, שכרה של הנהלת הארגון לא רק שלא ירד אלא אף עלה ב-5% ב–2013, שבה הסתכם הגירעון בכ–30 מיליון שקל. עלייה זו נוספה על עלייה קודמת של 24%, שניתנה למנכ"ל רטרואקטיבית ב–2010, וגרמה לסדרה של העלאות שכר לבכירים הצמודים אליו. כך, עלות שכרו של היו"ר, בר, ב–2013 היתה 763 אלף שקל, זינוק של 30% יחסית ל–2009. גם עלות שכרו של המנכ"ל, רונן, קפצה מ–562 אלף שקל ב–2009 ל–707 אלף שקל ב–2013. השכר הזה לא כולל את הפנסיה התקציבית שמקבלים השניים בדין, בשל שירות הקבע.

משחק כדורסל בבית הלוחם בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן /ג'יני

אם לא מקצצים בהוצאות ההנהלה, אין ברירה אלא להרחיב את ההכנסות. מקורותיו הכספיים של הארגון מתחלקים לשלושה. הראשון הוא תמיכת משרד הביטחון, המסתכמת בשנים האחרונות ב–20 מיליון שקל. במשרד הביטחון מסרבים להעלות את סכום התמיכה, למרות בקשות הארגון. המקור השני הוא התרומות ומימוש העיזבונות של הארגון, שב–2014 הכניסו 63 מיליון שקל - בין היתר בזכות מכירת נכסים והקמת אגודת הידידים בישראל, סכום כפול מסך כל התרומות ב–2013. המקור השלישי הוא דמי החבר שמתקבלים מן הנכים עבור החברות בבתי הלוחם וכן עבור חוגים שבהם הם משתתפים, ומסתכמים בכ-40 מיליון שקל בשנה.

"ההצעה להורדת שכר הבכירים לא נדונה"

דו"ח של ועדת כספים של הארגון מסוף נובמבר 2014 קובע כי "דמי החבר בבתי הלוחם יועלו ב-2015". בישיבת הוועד הארצי מדצמבר 2014, שדנה בתקציב השנה הבאה, נטען עוד: "בעקרונות שאושרו על ידי הוועד הארצי דובר על הפחתה עד 10% מתקציב 2014, תוך בחינת אפשרות של הורדת ההשקעות בבתי הלוחם, וצמצום הפעילות השוטפת". בישיבה הזאת הסביר המנכ"ל רונן כי העלאת דמי החבר בבתי הלוחם תכניס לארגון עוד 3 מיליון שקל בשנה. אחד החברים פנה לרונן והזכיר כי "המנכ"ל אמר שמצבו של הארגון מעולם לא היה כה טוב, ומכיוון שכך לא ברור מדוע צריך לגבות תוספת מן הנכים". בקשתו לחשוב על כיוונים אחרים לא התקבלה.

גם פנייתו של אילן אגוזי - לשעבר יו"ר קרן ארגון נכי צה"ל, האחראית על גיוס התרומות - שביקש באפריל 2015 שינוי בסדרי העדיפויות, נפלה על אוזניים ערלות. "האמת הכואבת היא שבשעה שהוועד הארצי מאשר את העלאת דמי החבר בבתי הלוחם, ואת מחירי החוגים, ואינו מוכן לשקול הורדה סמלית משכר הבכירים (ההצעה הועלתה ואפילו לא נדונה) מקשה מאוד, מבחינה מוסרית לבקש תרומות לארגון", כתב אגוזי באיגרת ארוכה המיועדת לחברי הוועד הארצי.

למרות זאת, הנהלת הארגון לא נסוגה מההחלטה לגבות עוד כסף מהנכים. מחווה אחת ההנהלה כן עשתה: היא הסכימה לוותר בשלב זה על העלאה נוספת בשכר הבכירים, שנדחתה ל–2016.

ויש עוד דרך להתמודד עם הגירעון. מפרוטוקול ועדת כספים ממחצית דצמבר 2014 עולה כי החבר דויד רון הציע כי "במקום גירעון, נשתמש במושג 'שימוש בעודפים'". מבקר הפנים של הארגון חיים סופר, שעזב את שירות המדינה לאחר שנתפס מוסיף שעות פיקטיביות לדיווחי עבודתו, הסביר בהקשר זה כי "המילה גירעון צורמת, ומעלה אסוציאציות לא טובות".

ארגון נכי צה"ל הגיש נגד TheMarker שתי תביעות דיבה, המתבררות בימים אלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker