במגזר הערבי מצפים למימוש ההמלצות לפתרון מצוקת הדיור - ומטילים ספק אם אכן יעזרו

ראש המועצה המקומית ערה־ערערה, מודר יונס: "מדובר בצעד מבורך, אבל השאלה היא אם הוא יספק את הפתרונות שאנו זקוקים להם" ■ עמותת סיכוי, שליוותה את עבודת צוות 120 הימים: "מדובר בצעד משמעותי עבור האוכלוסייה הערבית, שמצוקת הדיור בקרבה מחריפה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
טלי חרותי-סובר

ראש המועצה המקומית ערה־ערערה, מודר יונס, הוא אחד האנשים   להתמודדות עם מצוקת הדיור ביישובים ערביים אמורה לענות על צורכיהם. עד החיבור בין שני הכפרים, שנעשה ב–1993, היו לכל כפר 6,000 דונם. עם החיבור החליטה המדינה לספח 4,000 דונם, שבהם לא נעשה כיום דבר.

"במזרח מגבילים אותנו שטחי טבע, ואילו מצפון היה שטח אש. הכפר מוגבל כמובן על ידי כביש 65", אמר יונס. "אתה מנסה לתכנן בתוך קופסת הסרדינים שהותירו לך. המדינה לא ממהרת להרחיב את גבולות השיפוט".

בעיות התכנון הקשות אינן מאפשרות יצירת תוכנית, והתושבים בונים בתים גדולים עבור המשפחה המורחבת, אך אין ביניהם כבישים. מכיוון שאין טופס 4 (היתר לקבלת שירותים) גם אין חיבור לחברת חשמל, "מתוך 4,770 בתי אב — ל–2,000 אין היתר, והחיבור לחשמל פיראטי", אומר יונס.

מודר יונסצילום: אייל טואג

מובן שמדובר בבנייה בלתי־חוקית, התושבים משלמים קנסות גדולים ולעתים אף מרצים תקופות מאסר בגין העבירות. "אנחנו בעיכוב של 30–40 שנה בתחום התכנון", אומר יונס.

יונס מחכה בכיליון עיניים להמלצות, אבל כמו רבים ממנהיגי המגזר הערבי שכבר פגשו לא מעט ועדות, הוא עדיין סקפטי. "מדובר בצעד מבורך כי כל צעד שמבקש להגיע לפתרון הנושא הזה מבורך. השאלה היא אם הוא יספק את הפתרונות שאנו זקוקים להם. הטיפול בתמ"א 35 טוב אבל לא יספק את הפתרונות שאני זקוק להם . עדיין לא למדנו את ההמלצות לעומק, ואני לא השתתפתי בצוות 120 הימים, אבל ניתן לקוות שהן התבססו על חשיבה משותפת עם ראשי רשויות, כי אם שוב יגיע פתרון מירושלים — במקום מצורכי השטח — הוא לא בהכרח יעבוד".

בין השאר, מתכננים לנתק את הקשר בין רישום הקרקע לחובות. זה פתרון שיקדם אתכם?

"נדרש פה תיקון חקיקה. אם יצליחו להעביר אותו הוא יעזור".

על פניו, נראה כי חלק מהבתים הלא חוקיים בערה־ערערה יהפכו לחוקיים מבחינת המדינה.

"קו מחשבה בריא ולא די בכך. אנו זקוקים להרחבת השטח. למשל, להשבת 4,000 הדונמים שהופקעו כדי לאפשר עוד בניה רוויה, וחוקית. ברור שאין פה פתרון קסם. ניתן רק לקוות שמתחילים להתייחס ברצינות לבעיה שאיתה אנחנו מתמודדים עשרות שנים".

"קוראים לכחלון לפעול בדחיפות"

בעמותת "סיכוי", שליוותה את עבודת הצוות, אופטימיים יותר: "מדובר בצעד משמעותי עבור האוכלוסייה הערבית, שמצוקת הדיור בקרבה מחריפה משנה לשנה" אומרים עבד כנאענה — מנהל שותף במחלקת מדיניות שוויונית, ומורן אביב מתכננת ערים בעמותת סיכוי.

לדבריהם, מבין ההמלצות המתוות מגמה חיובית ניתן למנות את אלו הנוגעות להקמת ועדת גבולות קבועה לישובים הערביים, מימון הקמת מוסדות ציבור, הגברת שיטת שיווק קרקע מדינה למחוסרי דיור, ביצוע פיילוט לדיור בשכירות לטווח ארוך ואיתור מתחמי תכנון חדשים למגורים. עם זאת, ולמרות המגמה החיובית, מסתייגים אנשי סיכוי מההצעה לקדם שכונות מגורים על קרקע מדינה בזיקה להתקדמות בייזום בנייה על קרקע פרטית. "משבר הדיור מחייב תוספת משמעותית של יחידות דיור זמינות לצורך סגירת הפער. תוספת זו דורשת הקצאת קרקע מדינה בהיקף משמעותי וללא התניה בפיתוח מגורים על קרקע פרטית" אמר כנענה. לדבריו, "מתוך כך, אנו מציעים להגדיל את יעדי שיווק המקרקעין כפי שהוגדרו על ידי הצוות ביישובים הערביים. זהו המבחן של שר האוצר, משה כחלון, שהבטיח לטפל במצוקת הדיור — האם יאמץ את המלצות הוועדה ויתקצב את יישומן בדבר חיזוק הרשות המקומית ופיתוח תשתיות ומוסדות ציבור ביישובים הערביים? האם יקדם את הרחבת גבולות השיפוט ושטחי הפיתוח? האם יפעל לקידום שינוי שיטת שיווק קרקע מדינה, שתהיה לטובתם של מחוסרי הדיור? המלצות אלו מהוות את הבסיס, את תחילתו של פתרון מצוקת הדיור הקשה בחברה הערבית.

"מתחייבת כאן עבודה אינטגרטיבית של משרדי הממשלה שהנושא באחריותם, יחד עם הרשויות המקומיות ותושביהן. אנו קוראים לשר האוצר לפעול בדחיפות לפתרון המשבר בקרב החברה הערבית, ליישם את המלצות הוועדה ולשריין לכך את התקציבים הדרושים".

ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, אופטימי אך זהיר. לדבריו, "בימים הקרובים נלמד את ההמלצות לעומק, אבל מסקירה ראשונית עולה כי מדובר בדו"ח שיש בו המלצות טובות, ואף טובות מאוד, עם כמה הסתייגויות בלתי־נמנעות. גם אם הדו"ח יכול להיות מצוין, מה שנותר בעינו הוא מבחן היישום. אנחנו מרוצים מההכרה שנותנת המדינה בעובדה כי מדובר במחדל רב שנים שיש לטפל בו, ומצפים משר האוצר, כמי ששם את נושא הדיור בראש מעייניו, שיטפל בסוגיה הקשה ביותר בתחום — הדיור במגזר הערבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker