העובדים בבתי המשפט: נעצור את הרפורמה אם לא נקבל תגמול כספי

הוועד: "יוזמי הרפורמה רוצים שנהפוך ממזכירים מינהליים למזכירים משפטיים"

חיים ביאור

עובדי בתי המשפט מאיימים לסכל את יישום הרפורמה המתוכננת בבתי המשפט, אלא אם כן תיענה דרישתם לקבל גמול כספי "משמעותי", תמורת הסכמתם לשינויים המתוכננים. היום (ג') נענתה ההסתדרות לבקשתם להכריז על סכסוך עבודה בבתי המשפט, צעד שיאפשר להם לפתוח בשיבושים או בשביתה בתוך 14 ימי "צינון", אם יימשכו הצעדים לקידום הרפורמה.

הרפורמה בבתי המשפט, ובשמה המקצועי, "רפורמה בתקנות סדר הדין האזרחי" חוברה על ידי צוות בראשות מנהל בתי המשפט, השופט בדימוס משה גל. הרפורמה, שלגביה כבר התקיימו כנסים מקצועיים, נועדה להביע לייעול ולקיצור ההליכים המתנהלים בבתי המשפט.קיצור ההליכים ייעשה, על פי התוכנית, על ידי קידום פשרות מחוץ לכתלי בית המשפט בין הצדדים המתדיינים ובמקרה שאלה אינן מצליחות – שני הצדדים יבואו מוכנים יותר, מקצועית, לדיונים בפני השופטים. הכוונה לכך שהצדדים המתדיינים יחויבו להחליף ביניהם מידע ומסמכים לפני הגשת התביעה, וכתנאי להגשתה. עוד קובעת הרפורמה שכתבי תביעה תצהירים יוגבלו מראש באורכם. למשל כתב תביעה לא יעלה על שלושה עמודים בבית משפט השלום וחמישה עמודים במחוזי. הליכי הדיון בתביעה רגילה יהיו דומים מאוד לסדר הדין המהיר כיום.

יו"ר ועד עובדי המינהל בבתי המשפט, דני חסון, אמר אתמול כי "הרפורמה היא תוכנית אסטרטגית שמגבירה את מרכזיותו של השופט, הופכת אותו למנהל וגם נועדה להקל על עבודתו. יוזמי הרפורמה רוצים שנהפוך ממזכירים מינהליים למזכירים משפטיים ויחד עם זאת ייקלטו למערכת סטודנטים למשפטים ועוזרים משפטיים נוספים. זה יחייב את ההתמקצעות שלנו, עובדי המינהל: ישנו לנו את תיאור התפקיד ולמעשה תפקידנו יהיה דומה לזה שמבצעים היום העוזרים המשפטיים. ואולם בעוד העוזרים המשפטיים משתכרים בממוצע 9 אלפים שקל, השכר שלנו הוא בממוצע 5,300 שקל, פער גדול שלא יכול להישאר כזה".

צילום: עמית שאבי

עוד אמר יו"ר הוועד חסון, כי "שלא יצפו לנו לתפקד כמו העוזרים המשפטיים בלי גמול כספי מיוחד, שעל גובהו יש לנהל עמנו משא ומתן. לדבריו, עוד לפני הדרישה החדשה שלו לתשלום גמול ל-3,100 עובדי המינהל בבתי המשפט כתנאי לשיתוף פעולה מצדם העובדים ביישום הרפורמה, יש לטפל בבעיית השחיקה בשכר העובדים לעומת שאר עובדי המגזר הציבורי, המגיעה, לטענתו, ל-25%.

חסון הוסיף כי אמנם התקיימו שתי פגישות בין הוועד לבין מנהל בתי המשפט השפוט שפיצר והממונה על התקציבים במערת בתי המשפט מיכאל שלירא, "אבל הם שומרים את הקלפים בצמוד לחזה, תוך כדי דהירה קדימה. לנו לא נותר אלא לבקש מההסתדרות, ולקבל ממנה הכרזה על סכסוך עבודה".

ועד עובדי בתי המשפט כפוף להסתדרות עובדי המדינה בראשות אריאל יעקובי (שהיא חלק מההסתדרות הכללית). יעקובי מעורב בעוד שתי חזיתות במשק: הוא מאיים למנוע את העברתה של רשות מקרקעי ישראל לאחריות משרד האוצר, אם עובדי הרשות לא יקבלו גמול כספי על כך וגם הכריז על סכסוך עבודה כנגד הרפורמה בבריאות הנפש, בטענה שהיא תפגע במטה לחמם של מאות עובדי מדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker