דרעי: "לא יופלו אזרחים בשוק העבודה על רקע דת, לאום, מוצא, מגדר או גזע"

שר הכלכלה מבקש להיות מעורב אישית בכל אירוע בו מתקיימת אפליה, כך ביקש אתמול מנציבת שויון הזדמנויות ציונה קניג יאיר בשיחת עבודה ראשונה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

אחרי שחולל אתמול סערה כשהודיע כי בשם השקיפות רשימת המפעלים שקיבלו היתרי עבודה בשבת תפורסם, יוצא השר דרעי נגד האפליה בשוק העבודה. בשיחת עבודה  ראשונה עם  נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה, עו"ד ציונה קניג יאיר, אמר השר:  "לחרדים, לערבים, לנשים וליוצאי אתיופיה – לכולם זכויות שוות בשוק העבודה. אבקש להיות מעורב אישית בכל אירוע בו מתקיימת אפליה" .

נציבת שוויון, עו"ד קניג יאיר, אמרה לשר כי האתגר המרכזי הניצב לפתחנו בשנים הקרובות הינו להגביר את המודעות לעצם קיומה של הנציבות לאוכלוסיות המופלות ולהגביר את האכיפה. ההרתעה הינה מהותית, אבל ציבור המעסיקים והמעסיקות בארץ חייבים להפנים שמעבר לחוק, אפליה מנוגדת לכל קוד התנהגותי ותרבותי ופוגעת בראש ובראשונה במעסיק עצמו ובחברה הישראלית כולה".

הנציבה הגישה לשר את  עיקרי דו"ח  הנציבות ל-2014: 781 פניות טופלו במהלך שנת 2014, בנציבות השוויון הזדמנויות בעבודה שבמשרד הכלכלה. מניתוח הנתונים עולה, כי בפניות על רקע לאום חל הגידול החד ביותר - 85% (מ-26 ל-48 פניות), לאחר מכן בפניות על רקע שירות מילואים - 40% ובפניות על רקע דת - 17%.

אריה דרעיצילום: אוליבייה פיטוסי

מגמה זו מעידה על המתחים שנוצרו בשוק העבודה בין יהודים וערבים, על רקע מבצע צוק איתן והלחימה בעזה, ובשלב מאוחר יותר, על ההשלכות שהיו למבצע על מצבם התעסוקתי של המשרתים במילואים. מרבית הפניות עדין עוסקות באפליה מחמת הריון. מנגד, נרשמה בשנת 2014 ירידה בשיעור הפניות על רקע היריון, הורות וטיפולי פוריות, עילות שלגביהן ניכרה רוויה בפניות בשנים הקודמות. בסך הכל, נרשמה ירידה של 13.5% בפניות לנציבות, זאת בשל שינוי שיטת קבלת ותיעוד הפניות, לצד ירידה בפניות על רקע היריון והורות, שעדין מהוות מרבית הפניות המטופלות בנציבות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker