רוב העולים מרוסיה בטוחים שתרמו לכלכלה 
המקומית - אבל רבים מהישראלים חושבים אחרת

סקר של חברת מאגר מוחות מצא כי 68% מכלל המשיבים סבורים שלעלייה היתה תרומה חיובית לכלכלה הישראלית

טלי חרותי-סובר

בדיקת יחסם של ילידי הארץ לעולים מרוסיה, 25 שנים לאחר תחילת העלייה הגדולה, מעלה נתונים לא מחמיאים במיוחד. בעוד העולים החדשים חושבים כי תרומתם לתחומי הכלכלה, הפוליטיקה והתרבות גבוהה מאוד, מסתבר שישראלים ותיקים חושבים אחרת לגמרי.

בסקר שערכה חברת מאגר מוחות לקראת כנס בנושא 25 שנה לעלייה הרוסית שיתקיים במכון להגירה במרכז האקדמי רופין ב-17 ביוני, השיבו 92% מהעולים החדשים כי התרומה של העלייה לכלכלה המקומית היתה חיובית, בעוד רק 59% מילידי ישראל חושבים כך. מבין כלל המשיבים, 68% סבורים שלעלייה מרוסיה וממדינות חבר העמים היתה תרומה חיובית או חיובית מאוד, ואילו שליש סבורים כי לעלייה הרוסית היתה תרומה בינונית ומטה ב–25 השנים האחרונות. בסקר השתתפו 575 משיבים.

רוב מקרב העולים החדשים (57%) סבור כי העלייה תרמה או תרמה מאוד לפוליטיקה המקומית. שיעור זה גדול עד פי שניים ויותר מהתשובות של עולים חדשים ממדינות אחרות (22%), עולים ותיקים (31%) וילידי המדינה (30%). מבין כלל המשיבים, רוב (59%) סבור כי העלייה הזיקה, או "לא תרמה ולא הזיקה", לפוליטיקה המקומית, ורק שליש אמרו כי העלייה תרמה או תרמה מאוד לתחום.

בעוד שהמומחים תמימי דעים כי העלייה הרוסית הצילה את הכלכלה הישראלית, כמחצית מהמשיבים לסקר (57%) סבורים שהעלייה תרמה או תרמה מאוד לכלכלה המקומית ב–25 השנים האחרונות, בעוד שליש מהמשיבים (34%) סבורים שהעלייה הזיקה או "לא תרמה ולא הזיקה" לכלכלה. בחלוקה בין העולים לוותיקים עולה כי רוב גדול מקרב העולים החדשים מחבר העמים (76%) סבורים שהעלייה תרמה או תרמה מאוד לכלכלה.

פער גדול במיוחד בין התפישות התגלה בנושא התרבות. בעוד רוב מוחלט מקרב העולים החדשים ממדינות חבר העמים (98%) סבורים שהעלייה תרמה או תרמה מאוד לתחום התרבות והתקשורת, הרי ששיעור זה גדול פי שניים ויותר משיעור המשיבים כך בקרב עולים חדשים ממדינות אחרות (38%) וגבוה משמעותית מאשר בקרב ילידי ישראל (51%).

95% מהמשיבים לא ידעו לציין עולה מרוסיה כאישיות בולטת בתחומי הכלכלה. האישים הבולטים שצוינו, לעומת זאת, היו לב לבייב (56%), ארקדי גאידמק (18%), ח"כ אביגדור ליברמן (5%) והיועץ האסטרטגי אלכסנדר אטרמן (5%).

73% לא ידעו לציין אישיות בולטת בתחומי התרבות והתקשורת, ובין הבולטים הגיע למקום הראשון תיאטרון גשר ואחריו אריה יבגני, סשה דמידוב, אנה ארונוב, ליאוניד קנייבסקי, ונטשה מנור.

באופן מפתיע, כמעט מחצית המשיבים (41%) לא ידעו לציין אישיות בולטת בתחומי הפוליטיקה. מי שכן ידע ציין את ליברמן (51%), השר לשעבר נתן שרנסקי (15%), ח"כ יולי אדלשטיין (11%), השר זאב אלקין (8%) והשרה לשעבר סופה לנדבר (5%). כך יוצא שליברמן, שצוין בשתי קטגוריות - פוליטיקה וכלכלה - הוא הנציג המוכר ביותר מקרב העליה הרוסית, אף שאינו בן העלייה הגדולה שהחלה לפני 25 שנה, והגיע לישראל כבר ב–1978.

קהל במשכן לאמנויות הבמה לפני הצגת האופרה ביום שישיצילום: טלי שני

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום