שיימינג או שקיפות?

דרעי יחשוף את הרשימה הסודית: למי מותר לעבוד בשבת?

משרד הכלכלה: "זכותו של האזרח למידע. מעסיקי עובדים בשבת צריכים לדעת שגם ההיתר הניתן להם אינו חסוי"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאז ומעולם היתה רשימת החברות שקיבלו היתר העסקה בשבת חסויה. שר הכלכלה החדש, אריה דרעי, קובע כי יש לפרסמה ברבים. האם מדובר במתקפת שקיפות או בשיימינג מתוחכם שמטרתו שמירת השבת? הרשימה שתפורסם באתר המשרד תכלול גם מפעלים ביטחוניים ופרטים כמו החברה, מספר ח.פ/עוסק מורשה, תוקף ההיתר, והעילה כמות העובדים הנכללים בהיתר.

דרעי, בניגוד לכל השרים שקדמו לו, ולא אישרו את חשיפת רשימת 400 החברות שקיבלו היתר העסקה בשבת - קובע שדווקא יש לפרסמה.

מהודעת המשרד נאמר כי "בעקבות פניות למשרד הכלכלה, באמצעות חוק חופש המידע החליט השר כי המשרד יחיל שקיפות מלאה בפרסום היתרים אלו, כפי שהיא נהוגה לגבי יתר הרישיונות וההיתרים הניתנים על ידי המשרד. זכותו של האזרח למידע על פעילות הרשויות הציבוריות, מחייבת אותנו לשיקול דעת משמעותי ואיזון ראוי שבין זכות הציבור לדעת וזרימה חופשית של מידע, לבין שמירה על המידע במקרים בהם הדבר נדרש באמת. כאשר ישנה נגישות לכל הרישיונות וההיתרים שמנפיק משרד הכלכלה, אין שום סיבה כי לא יינתן מידע דווקא באשר להיתר עבודה בשבת. מעסיקי עובדים בשבת, צריכים לדעת שגם ההיתר הניתן להם, כמו לבעלי רישיונות והיתרים אחרים, אינו חסוי ויפורסם בשקיפות מלאה".

אריה דרעי בכנסת, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי

גורמים המקורבים למשרד טוענים כי שקיפות היא עניין חשוב מאוד, אלא שבמקרה זה לא היא הנר שלרגלי השר החדש, כמו הרצון לקדם את שמירת השבת בישראל. "מעתה כל מעסיק יחשוב פעמיים לפני שהוא מבקש אישור עבודה בשבת כדי לא להרגיז גורמים דתיים שהיום כלל לא יודעים שהאישור נמצא בידו", הם אומרים, "מדובר בשיימינג פוטנציאלי ומתוחכם. לולא היה הנושא עבודה בשבת – השר כלל לא היה מתייחס אליו. ניתן רק לקוות שזו יריית הפתיחה, ושקיפות תהפוך לדגל של השר גם בתחומים אחרים".

רשימה מלאה באתר, כולל מפעלים ביטחוניים

חוק שעות עבודה ומנוחה אוסר על העסקת עובדים ביום מנוחתם השבועית. על פי חוק, יום המנוחה השבועית לעובד יהודי הינו שבת, ועובד שאינו יהודי, יכול לבחור בין שלוש אופציות - שישי, שבת, או ראשון (יום קבוע). כדי להתיר העסקת עובד במנוחתו השבועית, נדרשים המעסיקים לאחד משניים: להיתר כללי לענף שלם כמו: מלונאות, בתי אוכל והיתרים נוספים הקבועים במסגרת הסטאטוס קוו, או היתר מיוחד, אשר ניתן למעסיק ספציפי כמו: מפעל תעשייתי, חברה עסקית, חברה ממשלתית ואפילו ערוצי חדשות.

כדי לא ליצור פרצות מיותרות החוק קובע גם את העילות להענקת היתרים. בסמכות שר הכלכלה, שהואצלה לאגף ההסדרה שבמנהל הסדרה והאכיפה של חוקי העבודה, לספק היתרים רק אם שוכנע שהפסקת העבודה בשבת עלולה לפגוע בביטחון המדינה (צרכי מערכת הביטחון) בביטחון הגוף או הרכוש (ביטחון הציבור\רפואת חירום), בכלכלה (כלכלת המדינה), בתהליך עבודה המחייב פיקוח צמוד (הליך רציף) וכן – על מנת לענות על צורך המהווה סיפוק צרכים חיוניים לציבור או לחלקו (שירותים בתחום התשתיות, תמיכה של ספקי אינטרנט \ טלפוניה \ כבלים וכו').

כל הגופים המחזיקים בהיתר מחויבים לדווח על אופן ניצול ההיתר, ולא מתאפשר לגוף בעל היתר, לעשות בו שימוש לפעילות אחרת - פעילות שאינה חיונית ומחויבת מציאות - בהתאם לעילות הקבועות בחוק.

מה עומד לקרות עכשיו? כיוון שהגופים המחזיקים בהיתרים לא ידעו על הפרסום הצפוי, במשרד הכלכלה מתכוונים לפנות בכתב לחברות ולגופים המחזיקים בהיתרים אלו ולהעניק להם הזדמנות לבצע הערכה מחודשת לגבי המשך ההחזקה בהיתר. ייתכן כי ארגונים או מפעלים ביטחוניים, למשל, יתנגדו לחשיפה. ייתכן כי אחרים שאינם משתמשים בו, או לא רוצים להחשף, יוותרו עליו.

בהמשך, ובתוך שבועות קרובים משרד הכלכלה יעלה לאתר האינטרנט רשימה מלאה ככל הניתן של בעלי ההיתרים, שתכלול את המידע הבא: מספר ח.פ החברה/מספר ע.מ, שם החברה, תוקף ההיתר, העילה הכללית למתן ההיתר, תת עילה (פירוט המשקף את הצורך הייחודי בגינו ניתן ההיתר) ואת כמות העובדים הנכללים בהיתר. יובהר לכל מבקש היתר חדש, כי מתן ההיתר כרוך בפרסום עצם קיומו של ההיתר ופרטיו באתר משרד הכלכלה.

"בהתאם להנחיית השר", מודיע המשרד, "תותאם מדיניות חשיפת ההיתרים להעסקת עובדים ביום המנוחה השבועית, למדיניות פרסום ההיתרים האחרים הניתנים על ידי המשרד כגון רישוי עיסוקים, רישוי קבלני שירותים, רישוי אדריכלים ומהנדסים ועוד. השר אריה דרעי נדרש תוך שבועיים מכניסתו למשרד לנושא שעלה על ידי התנועה לחופש המידע וקיבל את בקשתה לשקיפות וחשיפת המידע לציבור. מדובר בנושא מהותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker