ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בעקבות הרפורמה בבריאות הנפש

לטענת יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, העברת הטיפול בפגועי נפש לקופות החולים 
עלולה להביא לפיטוריהם של כ-1,000 עובדים, בהם פסיכיאטרים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים בשירות המדינה ■ הרפורמה צפויה להיכנס לתוקפה ביולי

חיים ביאור

הסתדרות עובדי המדינה הכריזה אתמול על סכסוך עבודה כנגד הרפורמה בבריאות הנפש. על פי הרפורמה, שצפויה להיכנס לתוקפה ב–1 ביולי הקרוב, כל שירותי בריאות הנפש הקהילתיים יועברו מאחריות המדינה לאחריותן של קופות החולים השונות.

העילה לרפורמה, שהתקבלה בהחלטת ממשלת עקרונית לפני 9 שנים, היא הצורך לשפר את הרמה המקצועית של שירותי בריאות הנפש הציבוריים, וכן האחדת הטיפול במחלות נפש עם הטיפול במחלות אחרות בקופות החולים. לצורך זה יקבלו הקופות תקציב של כ–2 מיליארד שקל.

בית חולים פסיכיאטרי אברבנאלצילום: דניאל צ'צ'יק

עם זאת, לטענת יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, העברת האחריות בטיפול בנפגעי הנפש לידי קופות החולים תגרום לפגיעה או לפיטורים של כ–1,000 עובדי מדינה במקצועות השונים - החל בפסיכיאטרים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים ועד לעובדי מינהל. לדבריו, קופות החולים, שמצויות בגירעונות גדולים, יבקשו לחסוך בהוצאות הכרוכות בתגמול העובדים שיעברו למסגרתן, וגם יעסיקו כוח אדם באמצעות מיקור חוץ. "זהו מצב שאיננו מסכימים לו", אמר יעקובי. "אם נציגי משרד האוצר ומשרד הבריאות לא ייכנסו עמנו למשא ומתן מיידי להבטחת מעמדם של העובדים ועתידם התעסוקתי, נממש את ההכרזה על סכסוך העבודה ונפתח בשיבושים או בשביתה בתוך שבועיים".

בכך הצטרפה הסתדרות עובדי המדינה לשני איגודים גדולים אחרים במגזר הציבורי - הסתדרות האקדמאים במדעי החברה והרוח (מח"ר), בראשות יעל רון, ואיגוד העובדים הסוציאליים בראשות צפרא דוויק - המנהלים אף הם מאבק נגד הרפורמה בבריאות הנפש במתכונתה הנוכחית. ואולם איגודים אלה בחרו, לפחות בשלב זה, לפעול כנגד הרפורמה במישור המשפטי ולא בדרך של עיצומים או שביתות.

אריאל יעקוביצילום: תומר אפלבאום

בעקבות פנייתם של האיגודים לבית הדין האזורי לעבודה, הוציא השופט אורן שגב צו עשה זמני למדינה, שמורה לה להיכנס למשא ומתן עם הסתדרות המח"ר ועם איגוד העובדים הסוציאליים להבטחת זכויותיהם של העובדים.

רון ודוויק טענו כי המדינה מסרבת לנהל עמן משא ומתן בעניין השלכות הרפורמה על תנאי העסקתם וביטחונם התעסוקתי, למרות שמדובר במהלך מבני וארגוני רחב היקף מבחינת אופי השירות הניתן לקהילה ולנזקקים לשירותי הנפש. בנוסף, הם טענו כי הרפורמה תפגע לא רק בתעסוקה של עובדים רבים כיום, אלא גם בדור הבא של הפסיכולוגים הקליניים והעובדים הסוציאליים. לפיכך לדבריהן, תפגע רמת הטיפול, שכן המעבר של שירות המדינה אל קופות החולים יתבטא בצמצום משמעותי במספר המגעים בכל טיפול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker