אושרה העלאת קצבאות לנכים בעקבות עליית שכר המינימום

באיחור של ארבעה חודשים אושרה העברת 100 מליון שקל שיוקצו לפיצוי נכים קשים המעסיקים מטפל, ששכר המינימום שלו עלה באפריל האחרון ■ קשישים סיעודיים דווקא לא יקבלו פיצוי

טלי חרותי-סובר

חודשיים לאחר העלאת שכר המינימום במשק וכארבעה חודשים לאחר שיועדת העבודה והרווחה שהתכנסה לאחר פיזור הכנסת, אישרה העברת 100 מליון שקל עבור הגדלת קצבאות הנכים הזקוקים למטפל, אישרו אתמול שר הרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון תקנה הקובעת כי ההעלאה תכנס לתוקף. לא ברור האם סכומי הכסף שיתווספו לקצבה ינתנו רטרואקטיבית מאז אפריל, אז עלה שכר המינימום ב-350 שקל ל-4,650 שקל בחודש. בשל עליית שכר המינימום, נאלצו הנכים להשלים את שכר המטפלים מכיסם הפרטי.

על פי ההחלטה מקבלי קצבת שירותים מיוחדים וקצבת ילד נכה ברמות של תלות תפקודית קשה מאוד יקבלו תוספת כ-285-150 שקל בחודש, כך שסך קצבת שירותים מיוחדים שלהם תנוע בין 5,046-3,072 שקל לפי חומרת מצבם התפקודי. מענה מיוחד ניתן לקבוצת המונשמים, חולים המחוברים למכונת הנשמה באופן תמידי, קצבתם תעלה באופן משמעותי ותעמוד על סכום של כ-6,000 שקל. כמו כן, ניתן מענה לאנשים עם בעיות קוגניטיביות ו/או נפשיות הזקוקים להשגחה מתמדת.

משרדי המוסד לביטוח הלאומי
צילום: ניר כפרי

קבוצה אחרת של אנשים המעסיקים מטפל ולא מקבלת עדיין כל פיצוי על העלאת שכר המינימום הם אותם אלפי קשישים סיעודיים המטופלים על ידי מטפל צמוד, בדרך כלל עובד זר. במקרה הזה אין הביטוח הלאומי משלם את כל השכר, והקשיש, הנחשב למעסיק, משלים מכיסו או מכיסי משפחתו וילדיו. מאז אפריל האחרון הוא צריך לשלם עוד 350 שקל בכל חודש, או למעלה מ-4,000 שקל נוספים בכל שנה, שהרי חוק שכר המינימום חל גם על העובד הזר.

חברת הכנסת קארין אלהרר מיש עתיד מתעתדת להגיש בקרוב הצעת חוק לפיה יפצה הביטוח הלאומי גם את הקשישים האלה באופן מיידי ולטווח הארוך. "לא ייתכן שבכל פעם ששכר המינימום עולה קבוצות חלשות כאלה נפגעות" אומרת אלהרר "אגיש הצעת חוק שקובעת עליה אוטומטית של קצבאות הנכות והסיעוד, עם עליית שכר המינימום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker