מספר המובטלים הכרוניים ירד לכ-70 אלף

שירות התעסוקה מדווח כי באפריל חלה ירידה במספרם של דורשי העבודה המצויים ב"עומק האבטלה" ■ במגזר הערבי האבטלה גואה

חיים ביאור

מספרם של דורשי העבודה שאינם עובדים כבר 270 ימים ברציפות ב-12 החודשים האחרונים ירד באפריל לכ–70 אלף איש. מנתוני שירות התעסוקה לאפריל עולה כי מובטלים אלה, המוגדרים כמי שמצויים ב"עומק אבטלה", מהווים 36.3% מסך דורשי העבודה המתייצבים בלשכות העבודה.

מקורות בשוק העבודה אומרים כי יותר מ–60% מקרב מובטלים אלה הם נשים מעל גיל 44 וגברים מעל גיל 55. קבוצה משמעותית נוספת מורכבת מאנשים שהשכלתם נמוכה יחסית ועונים להגדרה של "בלתי־מקצועיים", עקב היעדר הכשרה לעיסוק ספציפי.

לשכת התעסוקה בחיפהצילום: תומר נויברג

מי שמצויים ב"עומק אבטלה" משתייכים לכל סוגי העיסוקים במשק, החל בענפי השירותים והמסחר ועד לענף הבניין, ואולם חלקם של אלה שמתגוררים בפריפריה ובמגזר הערבי גדול יותר יחסית לחלקם באוכלוסייה הכללית. גם במספרם של תובעי הבטחת הכנסה (אנשים שמיצו את תקופת זכאותם לדמי אבטלה ואינם מסוגלים לפרנס את עצמם) חלה באפריל ירידה בשיעור של 0.4%, ומספרם הגיע ל–104,254, בהשוואה ל–106,677 במארס.

ירידה קלה בשיעור של 0.1% חלה גם במספר המפוטרים החדשים ממקומות עבודתם, ומספרם באפריל הגיע ל–13,147 איש, בהשוואה ל–13,156 במארס.

מסקירה של שירות התעסוקה המתייחסת למצב התעסוקה ביישובי הנגב המזרחי, כגון דימונה, ערד, ירוחם והיישובים הבדואיים, עולה כי חרף פיטורי העובדים בכמה מפעלים באזור זה - רמת האבטלה שם נמצאת בירידה.

בהתאם לכך, רמת האבטלה בירוחם עומדת כעת על 14% מכוח העבודה, לעומת 17% ברבעון הראשון של 2014. בדימונה ומצפה רמון, רמת האבטלה פחותה מ–15%, לעומת 17% ברבעון הראשון של 2014, בעוד בערד הרמה היא 7%, לעומת 8% ברבעון הראשון של 2014. גם במספר העובדים שפוטרו ממקומות העבודה ביישובי הנגב המזרחי לא חלה עלייה בשלושת החודשים האחרונים. על פי הסקירה, האבטלה במגזר הערבי בישראל היא הקשה ביותר, ובמיוחד ביישובים הבדואיים בדרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום