המשטרה: ראיות לזיוף טופסי הצטרפות לוועד במקדונלד'ס

עם זאת, המשטרה החליטה שלא תפתח חקירה ■ לפני כחצי שנה הגישה הרשת תלונה בגין עבירות שביצעה לטענתה הסתדרות הנוער העובד והלומד, לרבות זיוף חתימות של עובדים על טופסי הצטרפות להסתדרות

משטרת ישראל הודיעה לרשת מקדונלד'ס כי ישנה תשתית ראייתית לעבירות פליליות שביצעה לכאורה הסתדרות הנוער העובד והלומד בשנה האחרונה, כאשר ניסתה לאגד את עובדי הרשת. עם זאת, החליטה המשטרה שלא לפתוח בחקירה.

לפני כחצי שנה הגישה הרשת תלונה בגין עבירות שביצעה לטענתה הסתדרות הנוער העובד והלומד, לרבות זיוף חתימות של עובדים על טופסי הצטרפות להסתדרות - במטרה לאפשר הקמת ועד יציג.

הפגנה של עובדי מקדונלד'ס
הפגנה של עובדי מקדונלד'סצילום: תומר אפלבאום

ניצב־משנה דדו זמיר מיחידת ההונאה של מחוז המרכז במשטרה הודיע לבעלי הרשת בישראל, עמרי פדן, כי חומר הראיות מגלה תשתית לכאורה לביצוע שלוש עבירות מצד ההסתדרות: ניסיון לקבלת דבר במרמה, זיוף בכוונה לקבל דבר ושימוש במסמך מזויף.

ההחלטה לא לפתוח בחקירה פלילית נומקה בכך שבין ההסתדרות למקדונלד'ס מתנהל עדיין הליך במסגרת בית הדין האזורי לעבודה. לדברי זמיר, "המשמעות של פתיחת חקירה פלילית בשלב זה היא התערבות במערכת יחסי העבודה בין החברה לעובדיה". עוד אמר זמיר כי משמעות המהלך, שיחייב זימון של 1,300 עובדי הרשת למשטרה, היא "שעבוד יחידת ההונאה לחקירה ארוכה שתכליתה מוטלת בספק".

בהנהלת מקדונלד'ס הביעו אכזבה ואמרו כי "אלמלא נחשפו הזיופים, היתה הסתדרות הנוער העובד והלומד עשויה לקבל מיליוני שקלים (בעקבות צירוף עובדי מקדונלד'ס לשורותיה; ח"ב). לכן יש אינטרס ציבורי לחקירה".

לפני שבועיים קבע בית הדין לעבודה בתל אביב כי מקדונלד'ס הפרה את חוק הסכמים קיבוציים ופגעה בהתארגנות עובדיה. הרשת חויבה בתשלום פיצויים בסך כולל של 25 אלף שקל - פיצוי נמוך יחסית, מאחר שהשופטת קבעה שמדובר בעבירות בודדות וכאלה שאינן חמורות.

מהנהלת מקדונלד'ס נמסר כי חמור ש"תשתית ראייתית לכאורה לעבירות חמורות של זיוף ומרמה, כפי שמצוין בהודעת המשטרה עצמה, אינה מטופלת כראוי. ולכן, לאור קביעת המשטרה עצמה כי יש "תשתית ראייתית לכאורה" לביצוע עבירות פליליות, ולאור הנימוקים השגויים בהחלטת המשטרה, שכביכול רשות אחרת חוקרת את הפרשה, הוגש בשבוע שעבר ערר לפרקליטות.

"אנו משוכנעים ומאמינים שהפרקליטות תורה בהקדם למשטרה לפתוח בחקירה פלילית על סמך התשתית הראייתית שכבר קיימת לכאורה לעבירות חמורות של זיוף ומרמה. זאת ועוד, קיים אינטרס ציבורי מובהק לחקירה,על מנת שארגון הלוקח לעצמו תפקיד של  איגוד וייצוג עובדים, יתנהל בניקיון כפיים ולא בדרכי מרמה עברייניות".

בתגובה מסרה הסתדרות הנוער העובד והלומד כי "אחרי שבית הדין לעבודה קבע שהחברה פגעה בזכויות של עובדיה ופסק שעליה לשלם להם, פיצויים, הנהלת מקדונלד'ס עברה להכפיש את הגוף היציג של עובדי הרשת, הסתדרות הנוער העובד והלומד, באמצעות תלונות סרק במשטרה. אנחנו שמחים שהמטרה לא נפלה בפח שטמנה לה הנהלת מקדונלד'ס.  כפי שעולה ממכתב רשמי של המטרה, שנשלח להנהלת מקדונלד'ס, המשטרה החליטה שלא לפתוח בחקירה, תוך רמיזה לכך שהחברה ניסתה להעביר את הטיפול בתלונה למישור הפלילי, תוך ניסיון לבזבז את זמנה של המשטרה".

עוד אומרת ההסתדרות כי ניצב מישנה זמיר עצמו קבע שחקירת התלונה: "כלל לא ברור באם תוביל לתשתית ראייתית. קצין המשטרה גם זיהה את הניסיון לפגוע במאבק העובדים באמצעות המשטרה וקבע כי חקירה תהיה התערבות פלילית ביחסי העבודה בין החברה לעובדיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker