חברת ביטחון אזרחי נקנסה בגין פיטורי עובדת שהתלוננה על פגיעה בזכויותיה

המדינה טענה כי העבירה המיוחסת לביטחון אזרחי היא בעלת השלכות ציבוריות רחבות היקף

חיים ביאור

חברת ביטחון אזרחי, העוסקת בתחום האבטחה, שמירה וניקיון, פיטרה עובדת שהתלוננה במשרד הכלכלה על הפרת זכויותיה הכספיות בחברה. כך עולה מפסק דין של בית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע, בעקבות תביעה שהגישה המדינה נגד ביטחון אזרחי ומנהלה, שמעון קויפמן.

סגן נשיאת בית הדין, השופט אילן סופר הטיל על ביטחון אזרחי קנס בסך 30 אלף שקל בשל פיטורי העובדת, יפית דוקרקר, שהועסקה בחברה כמאבטחת בחנויות מסעדות בבאר שבע וכן בשל אי תשלום עבור עבודה בשעות נוספות ופידיון ימי חופשה שהגיעו לעובדת לפי החוק.

המדינה טענה, באמצעות עו"ד ישראל שניידרמן, כי העבירה המיוחסת לביטחון אזרחי היא בעלת השלכות ציבוריות רחבות היקף, לאור השאיפה של המדינה לעמוד בראש המאבק למינהל תקין, טוהר מידות וחשיפת מעשי שחיתות, תוך מתן לגיטימציה לעובד להביא את תלונותיו והסתייגויותיו בפני המעסיק.

לטענת המדינה, הנאשמת לא הביעה חרטה על מעשיה בשום שלב, לא נטלה אחריות על מעשיה ולא עשתה מאמצים לתיקון התוצאות של העבירה ולמתן פיצוי על נזק שנגרם לעובדת בשל פיטוריה.

ביטחון אזרחי טענה, באמצעות עו"ד נדב דלומי, שמאז פוטרה העובדת חלפו 5 שנים ולא התרחש אירוע נוסף דומה. "החברה מצויה במצב כלכלי עדין ורגיש, כאשר עצם ההרשעה עצמה היא עונד מכביד, שיש לו משמעות מבחינת תוקפו של הרישיון מול משרד הכלכלה וכן בעת גישה למכרזים. לא מדובר בחברה המפירה את חוקי העבודה באופן שיטתי", נטען בכתב ההגנה.

ביטחון אזרחי אף ביקשה לנהוג בה "במידה של רחמים ולאפשר לחברה להשתקם", גם בהתחשב בעובדה שהיא שיא שיתפה פעולה בחקירת האירוע של פיטורי העובדת.

השופט סופר ציטט את דברי ההסבר לחוק ההגנה על עובדי חושפי שחיתות ולפיהם לא אחת קורה שעובדים שהגישו תלונה על מעשים בלתי תקינים במקום העבודה, מוצאים את עצמם חשופים להתנכלות ורדיפה מצד המעבידים, הממונים והחברים לעבודה. לעתים אף מפטרים אותם מעבודתם. לכן יש להגן בחוק על עובדים במצבים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker