אבטלה סמויה

נתון אמיתי או בעיית דגימה?

אף שמגמת הירידה באבטלה ברורה, מעטים הם המומחים שמוכנים להתחייב כי שיעור האבטלה הנוכחי לא יתוקן כלפי מעלה בחודש הבא

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

ישמח כל אדם ששוק העבודה בישראל קרוב ללבו. זוהי רמת האבטלה הנמוכה ביותר שנמדדה פה - ככל הנראה אי־פעם, ובוודאי בעשורים האחרונים.

מבט אל המגמה המסתמנת בשנה האחרונה עשוי להיות משמח עוד יותר: ביוני 2014 היה שיעור האבטלה במשק 6.5%, ומאז הוא בירידה מתמדת. במארס הגיע השיעור ל–5.2% - ובתוך חודש אחד ירד בעוד 0.3 נקודת אחוז אל מתחת ל–5%.

צילום: תומר אפלבאום

אף שמגמת הירידה באבטלה ברורה, מעטים הם המומחים שמוכנים להתחייב כי שיעור האבטלה הנוכחי לא יתוקן כלפי מעלה בחודש הבא. רמז לכך ניתן לראות בהצהרה שהוסיפה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה להודעה על נתוני האבטלה שפירסמה אתמול. "יצוין כי אפריל מאופיין בחגים, כאשר באפריל חג הפסח נמתח על פני שבוע קלנדרי שלם (בניגוד לשנה קודמת, אז התפרש על פני שבועיים) - ולכן מספר הנעדרים ממקום עבודתם בשבוע הקובע עלה ב–43% לעומת החודש הקודם", כתבו בלשכה.

על פי הלמ"ס, שיעור המשיבים מבין אנשי המדגם המשמש לחישוב נתוני התעסוקה, המגיע לשיעור של 78% בדרך כלל, הגיע באפריל ל–74% בלבד.

במלים אחרות, הלמ"ס מצהירה ביותר מרמז כי על אף הניסיון לנכות משתנים עונתיים - הבדיקה החודשית בחודש הקודם לא בהכרח משקפת את המספרים הנכונים, אלא מוטה זמנית בשל מספר העונים הנמוך יחסית על הסקר בשבוע הקובע.

פנייה לשירות התעסוקה העלתה תשובה דומה. "מספר המובטלים אכן בירידה בשנה האחרונה, אלא שמדובר בירידה קלה, שהתמתנה עוד יותר בחודשים האחרונים", אומר חגי לוין, סמנכ"ל מחקר ותכנון בשירות התעסוקה. "בוודאי שלא מדובר בירידות דרמטיות כמו זאת שנרשמה החודש במספרי הלמ"ס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker