עובדי KPMG מנסים להתאגד: "לא עוד 17 שעות עבודה ביום, דורות של עובדים סובלים"

עובדי פירמת ראיית החשבון: "עובדים ומפחדים להתלונן, פן יאבדו את מקום עבודתם או יתנכלו להם ברמה האישית והמקצועית לאחר שיסומנו כעושי צרות"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בעקבות מהלכי ההתאגדות של עובדי פירמת ראיית החשבון ארנסט אנד יאנג, עובדי חברה גדולה נוספת בענף ראיית חשבון, KPMG - סומך-חייקין - החלו לפעול במטרה להתאגד ולהקים ועד שייצג את דרישותיהם כלפי הנהלת החברה.

כמו במקרה של ארנסט אנד יאנג, עובדי KPMG מבקשים, לפחות בשלב זה, להתאגד באופן עצמאי ולא במסגרת ההסתדרות או אחד מארגוני העובדים האחרים כפי שעשו עובדי חברת הביטוח מנורה מבטחים, שאף הם הקימו ועד עצמאי. עד כה לא הצטרפה להסתדרות שום קבוצה של עובדים בענף ראיית חשבון, אך בשנים האחרונות הצטרפו אליה עובדים בתחומי פיננסים אחרים: בתי השקעות, כרטיסי אשראי וחברות ביטוח, בנוסף לעובדים הבנקים, המאוגדים בהסתדרות כבר עשרות שנים.

רו"ח ערן שלו, שותף מנהל במשרד סומך חייקין (מימין) צילום: עופר וקנין

פעילי ההתארגנות ב-KPMG שיגרו היום מייל לעובדי החברה, בו הם כותבים כי "בהמשך למהלך שמובילים חברינו למקצוע בארנסט אנד יאנג ישראל, אנו מבקשים מכם להצטרף אלינו ולהתאגד למען תנאי עבודה טובים יותר לכולנו. כבר שנים שאנו שומעים דורות של עובדים ב-KPMG ישראל המלינים על התגמול, על תנאי ההעסקה ואורחות החיים בפירמה. דורות של עובדים סובלים ומפחדים להתלונן, פן יאבדו את מקום עבודתם או יתנכלו להם ברמה האישית והמקצועית לאחר שיסומנו כעושי צרות. חברים הפסיקו לפחד. החוק לצידנו. חוק הסכמים קיבוציים קובע שלכל עובד הזכות לפעול למען התארגנות עובדים, להיות חבר בוועד עובדים ובארגון עובדים ולפעול במסגרתם. החוק גם קובע שאסור למעביד לפטר עובד או להרע את תנאי עהודתן בשךל חברותו או פעילותו בארגון עובדים".

בהמשך פנייתם לעובדים, פעילי ההתארגנות מפרטים את הדרישות שבכוונתם להעלות בפני הנהלת החברה: שמירה על חוקי העבודה והמנוחה - "לא עוד ימים שבהם העבודה הנמשכת 14 או 17 שעות, לא עוד הסטת שעות נוספות בין חודשים"; הגדלת מספר ימי החופשה - "איך אפשר להסתדר עם 10 ימי חופשה בשנה, כאשר נכפה עלינו לנצל בין 7 ל-8 ימים בשנה לפי שיקולי הפירמה"; העלאת שכר הבסיס; קרן השתלמות מיום העבודה הראשון; הכנסת סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים לחוזה העבודה; קבלת תגמול על לידים של לקוחות וקבלת תגמול על בעד סגירת התקשרות מול לקוח; עמדת עבודה אישית ומסך מחשב אישיים לכל עובד.

פעילי ההתארגנות כתבו שלפי החוק, הקמת ועד עובדים דורשת הסכמה של לפחות שליש מכלל העובדים בחברה אך הם שואפים שלפחות מחצית מעובדים החברה יצטרפו להתארגנות. הם מציינים כי "במידה שיצטרפו להתארגנות פחות מ-50% מכלל העובדים, פרטיכם האישיים לא ייחשפו לעולם ונמחק את חשבון המייל הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker