מנכ"ל משרד הרווחה: "לא מקובל עלי הזובור שאתה עושה", חיים כץ: "לא מקובל? לך הביתה"

פרוטוקולים של ועדת העבודה מגלים מדוע אנשי משרד הרווחה העדיפו להימנע מהשתתפות בוועדה תחת ניהולו של כץ; שר הרווחה החדש מעוניין למנות לתפקיד המנכ"ל את רוני גמזו - אך זה צפוי לנהל את בית החולים איכילוב

טלי חרותי-סובר

שר הרווחה החדש, חיים כץ, לא ישאיר את המנכ"ל הנוכחי יוסי סילמן על כיסאו, והוא בעיצומם של חיפושים אחר מנכ"ל חדש. כץ מעוניין למנות לתפקיד את רוני גמזו, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, שישלים בחודש הבא שנת צינון אך צפוי לנהל בתפקידו הבא את בית החולים איכילוב. גמזו טוען כי איש לא פנה אליו ישירות בנושא: "אני וכץ ביחסים טובים, אבל כבר הודעתי שאתחיל לנהל את איכילוב". כץ ייאלץ לחפש מועמד אחר. "אין כל סיבה שישאיר את סילמן בתפקידו", אומר מקורב למשרד. "הוא היה מינוי של יאיר לפיד".

סילמן היה איש השטח של מפלגת יש עתיד בבחירות הקודמות, ובין האנשים שהביאו למפלגה את הניצחון הגדול. לפיד גמל לו במינוי שנכפה על שר הרווחה, מאיר כהן. עם זאת, בשנתיים שהיה סילמן בתפקידו זכה ללא מעט מחמאות מסביבתו, ונאמר עליו כי "הוא איש שבא לעבוד". סילמן, כמו גם אנשי משרד הרווחה, פגשו את הבוס החדש שלהם לא מעט כשהיה יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת. "אנשי רווחה ביקשו שלא להגיע לוועדה כי כץ, בעל הסגנון הלא מעודן בלשון המעטה, התנהל הרבה מאוד פעמים באופן בוטה ומעליב, על אף שמדובר בעובדי מדינה. הוא לא שמר על כבודם", אומרים מקורבים למשרד הרווחה.

סימנים למתיחות בין סילמן לכץ עולים בפרוטוקול ישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות שנערכה ב–20 בינואר 2014 ודנה בפעילותה של הקרן למפעלי שיקום. כץ טען בתחילת הדיון כי מנכ"ל הקרן, ויקטור בר גיל, איים על אנשי הקרן כדי שאלה לא יבואו לדיון. אמירותיו הבוטות של כץ הזינקו את סילמן. "אני רוצה לתת גיבוי לוויקטור. לא מקובל עלי ה'זובור' שאתה עושה לו פה", אמר. כץ השיב לו: "תקשיב אדוני, אתה בכנסת, אתה לא במשרד שלך". סילמן המשיך להגן: "אתה לא יכול לבוא ולצעוק עליו. עם כל הכבוד", וכץ ענה: "אתה תגיב מה שאתה רוצה, ואתה לא תתפרץ פה".

צילום: מיכל פתאל

סילמן אמר: "אבל לא מקובל עלי". "לא מקובל? לך הביתה אם לא מקובל", ענה כץ. סילמן לא נשאר חייב: "אתה רוצה שכולנו נלך הביתה? אני מבקש לשמור על כבודו. מצטער מאוד. אני לא באתי לפה כדי שתיקח לי מנכ"ל ותבזה אותו (...) אתה רוצה? קח לשיחה בארבע עיניים, תברר את הפרטים". כץ הגיב: "אני מודה לך שאתה מחנך אותי", וסילמן ענה: "אתה מחנך אותנו כבר חצי שעה". כץ אמר לו: "אל תבחר בי". בשלב זה הצטרף בר גיל לוויכוח ואמר לכץ: "אני חושב שאתה משמיץ אותי בצורה הכי חמורה, ואני לא אתן לך שזה יקרה". סילמן הוסיף: "אתה חרצת את דינו, לא שמעת". כץ ענה: "נראה לי שאתה מגזים, לא חרצתי כלום".

בהמשך הדיון מספרים בר גיל וסילמן על פעילות הקרן שנקלעה לקשיים ומפטרת כ–20% מעובדיה בהסכמת ההסתדרות. כץ אינו מרוצה מהסקירה. "תקשיב", הוא אומר לסילמן "אני לא מבין את ההתנהלות שלך. אתה בא, כאילו אנחנו חברים. אנחנו לא חברים. אתה בא למשרד ממשלתי, לגוף ממשלתי, תציג את הדברים. אנחנו לא בשכונה. תבוא, ותיתן סקירה כמו שנותנים סקירה. מה שאמרת עד עכשיו, לא אמרת כלום". סילמן ניסה להשיב: אל"ף... ". כץ: "תודה רבה, הישיבה נעולה".

בדיון אחר מ–22 בפברואר 2012, בדיון בנושא סכסוך עבודה בין עובדי חסות הנוער לעמותות המפעילות אומר מנחם וגשל, סמנכ"ל לעניינים חברתיים במשרד הרווחה: "רק לעדכן אדוני יושב הראש, הנושא הזה, שאני לא אומר אם הוא צודק או לא, נדון בבג"ץ. זה לא פה, אלא בבג"ץ ובג"ץ קבע...". כץ קוטע אותו באמצע משפט ואומר: "האם אתה יודע איך בג"ץ קובע את הכללים שלו? בג"ץ קובע את הכללים לפי מה שמחליטים פה, בג"ץ עושה משפט, לא עושה צדק, בג"ץ קובע לפי מה שאנחנו עושים פה".

בהמשך הוא חובש את כובע מזכיר ועד העובדים, ונותן "ייעוץ מקצועי" לצוות המשא ומתן באיגוד עובדי הנוער, כיצד נכון לבקש ולקבל כסף מהמדינה: "שמע, אתה, בוא, אתה מייצג עובדים!? אתן לך טיפ: אל תתעסק ב'כסף גדול'. בוא, אל תתעסק אף פעם ב'כסף גדול'. אתה לא מבקש 23 מיליון שקל, אתה מבקש רק תוספת של שקל וחצי לשעה. שקל וחצי או שני שקלים. בסך הכל אתה מבקש עוד מדריך, עוד שעה של עובדת סוציאלית. עם דרישה לעובדת סוציאלית אתה גם תזכה לאהדה ציבורית, אבל אתה מדבר לפרוטוקול ומחר יבוא משרד הרווחה ויגיד: הוא ביקש 23 מיליון שקל. אז מה אני אוכל להגיד? ואם אתה תבוא ותגיד אני ביקשתי עוד שעת הדרכה, כדי שאני אדע לענות לבחורים ולבחורות אז זה נראה אחרת! שמע, נער הייתי וגם זקנתי במקצוע שלך. אני נותן לך טיפים — תלמד".

מלשכתו של כץ לא נמסרה תגובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker