מנכ"ל משרד הכלכלה נפגש עם בעלת מפעל בטוב טעם המאיימת לפטר 50 עובדים

לפגישה צפוי להצטרף שר הכלכלה, אריה דרעי ■ הקמת המפעל המורחב מתעכבת לאחר שבעליו דרשה להקים גם אולם ארועים באיזור התעשייה בדימונה

אורה קורן

שר הכלכלה, אריה דרעי אמור להצטרף לפגישה בהולה הנערכת עתה במשרד הכלכלה עם בעלת מפעל בטוב טעם, רחל מלול וראש עיריית דימונה, בני ביטו. את הפגישה מנהל מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג.

בעלת המפעל, המעסיק כ-70 עובדים בדימונה מאיימת לפטר כ-50 מהם, אם לא תקבל בהקדם אישור בנייה להקמת מפעל חדש, שיעמוד בתקני משרד הבריאות. במפעל טענו היום, כי הוא ממתין לקבל היתר ממינהל מקרקעי ישראל כמה שנים, אולם מקורות במשרד הכלכלה ציינו כי הבעיה היא ברצונם של בעלי המפעל להקים אולם ארועים לצדו, מהלך שנתקל בהתנגדות רמ"י. "אם הם היו רוצים להקים את המפעל, הם יכלו לעשות זאת כבר אתמול. הבעיה, שהם רוצים להקים אולם ארועים באיזור תעשיה, וזה לא מהלך מקובל", אמר גורם במשרד הכלכלה.

מפגינים בדימונה, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי "בהתאם לסמכותו של משרד הכלכלה, המליץ המשרד לרמ"י להקצות 11 דונם למפעל, בהתאם לבקשת היזם, עבור הקמת מפעל "לייצור ועיבוד מזון לצורך ייצוא",  והתחייבותו לפעילות תעשייתית בשטח זה. ההמלצה ניתנה ליזם בשנת 2009, אך לא מומשה עד היום על ידי היזם, בשל עיכובים בתהליך קבלת היתר הבניה. נציין כי היזם ביקש להקים במסגרת זו פעילות שאינה תעשייתית - פעילות של אולם כנסים. סוגיה זו נמצאת בדיונים בין רמ"י לבין היזם".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי "רמ"י אישרה כבר לפני חמש שנים להקים מפעל חדש במקום המבנה הקיים. לצערנו, המפעל הגיש בקשה להקמת גן אירועים יחד עם המפעל החדש, אותה לפי חוק חובת מיכרזים לא ניתן לאשר. נדגיש כי המפעל קיבל את הקרקע בתנאים מועדפים ללא מכרז להקמת המפעל, לכן לא ניתן לעשות בה שימוש לצרכים מסחריים. אם המפעל יוותר על הקמת גן האירועים, הוא יוכל לקום מייד".

התעשיינים יורדים לדימונה

על רקע גל הפיטורים בדרום החליטה התאחדות התעשיינים לקיים מחר (חמישי) פגישת עבודה עם ראש עיריית דימונה. בפגישה ישתתפו בכירי ההתאחדות, בהם הנשיא שרגא ברוש וסגנו, אורי יהודאי וראשי האגפים בהתאחדות. המטרה הרשמית היא לשמוע מראש העיר כיצד ניתן לעודד תעסוקה בדימונה ובדרום, על רקע הפיטורים המרחפים מעל תושבי הדרום. במיגזר העסקי ציינו היום, כי הפגישה המתוקשרת תאפשר להתאחדות לשפר את תדמיתה, אם אכן תניב העברת פעילות יצור לדרום ללא דרישות להטבות חריגות, ולא תסתכם בצילום קבוצתי בלבד.

אחת החברות המרכזיות שמחוללת את סערת הפיטורים בדרום היא כיל, המאיימת לפטר מאות עובדים. על פי מקורבים למשלחת, בין חברי המשלחת הבוחנת בדאגה את התעסוקה בדרום נמצא גם דני חן, מישנה למנכ"ל כיל, המכהן גם כיו"ר איגוד הכימיה בהתאחדות התעשיינים.

בהתאחדות התעשיינים קיים כעס ניכר על כיל, שביד אחת מאיימת לפטר מאות עובדים שספק אם ימצאו תעסוקה חלופית, בתואנה של התייעלות, וביד שניה מחלקת הטבות במליוני שקלים לבכיריה. בהתאחדות מדברים על כיל במונחים של "חזירות" וטוענים, כי התנהלותה פוגעת בתדמית של כלל התעשיה.

היחסים בין כיל להתאחדות התעשיינים אינם במיטבם כבר כמה שנים. במיוחד מאז 2012, אז תמכה התאחדות התעשיינים בהחרגת כיל מחוק עידוד השקעות הון, תמורת העברת ההטבות שקיבלה בכ-400 מליון שקל בשנה לשאר התעשיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker