המוסד לביטוח לאומי: הקיצוץ בתקופת הזכאות לדמי אבטלה 
פגע ביכולתם של מובטלים למצוא עבודה שמתאימה לכישוריהם

משך הזכאות לדמי אבטלה קוצץ ב-20% ב-2003 כדי לצמצם את התשלומים למובטלים ■ "ראוי יותר להגדיל את דמי האבטלה"

חיים ביאור

המדיניות שהונהגה בישראל מ-2003 בתחום ביטוח אבטלה פגעה במובטלים וביכולתם למצוא עבודה מתאימה - כך קובע מסמך פנימי של המוסד לביטוח הלאומי.

מהמסמך, שחיברה החוקרת אסתר טולדנו, עולה כי היעדים של דמי האבטלה - הענקת רשת ביטחון וסיוע למובטלים למצות את פוטנציאל ההשתכרות שלהם באמצעות חיפוש משרה שתתאים לכישוריהם - נמחקו כמעט לגמרי מאז שינויי החקיקה שנעשו ב–2003. "דמי האבטלה הופחתו, התקופה המרבית לתשלום דמי אבטלה קוצרה והתנאים לקבלת התשלומים הוחמרו", כותבת טולדנו. לדבריה, תיקוני החקיקה הביאו לירידה בגובה ובמשך התשלום של דמי אבטלה - ולפיכך לירידה משמעותית במספר הזכאים 
לדמי אבטלה.

אנשים בכניסה למשרדי שרות התעסוקה, לשכת האבטלה
לשכת האבטלה צילום: אלון רון

לטענת טולדנו, מובטלים שמפסיקים לקבל דמי אבטלה לאחר שתקופת הזכאות קוצרה מאבדים את הגב הכלכלי שתשלומים אלה מעניקים להם, דבר הפוגע ביכולתם להשקיע זמן בחיפוש רציני של עבודה מתאימה. "מאחר שמובטלים אלה אינם יכולים להרשות לעצמם להישאר ללא הכנסה כספית (בהיעדר דמי אבטלה), הם מסתפקים בחיפוש אחר עבודות זמניות, שלרוב אינן מתאימות לכישוריהם ויכולותיהם המקצועיות. המובטלים האלה לוקחים את העבודה הראשונה כמעט שהם מוצאים, אך מאחר שאין זו אינה תואמת בדרך כלל את ציפיותיהם המקצועיות - הם עוזבים אותה בתוך זמן קצר ונשאבים שוב אל מעגל האבטלה", היא אומרת.

הפסד משאבים למשק

"משך הזכאות לדמי אבטלה קוצץ ב-2003 בשיעור של 20%", אומרת טולדנו. לדבריה, מי שהפכו למובטלים בגיל 25 עד 28 - גיל שבו הקבוצה הגדולה ביותר של מחפשי עבודה - זכאים לדמי אבטלה במשך 67 ימים בלבד, וזהו פרק זמן קצר מדי עבור מי שנהפך מובטל למציאת עבודה, בוודאי עבודה שהולמת את כישוריו. לטענתה, הארכת תקופת הזכאות תקל על מציאת עבותה מתאימה, שבה העובד יוכל או ירצה להישאר לאורך זמן.

לפי המסמך, עובדים שעד להפיכתם למובטלים קיבלו שכר נמוך או הועסקו בעבודות זמניות או כעובדי קבלן, נוטים יותר מאחרים לעזוב את מקומות עבודתם ולהתייצב בלשכות העבודה - לעתים אף פעמיים או שלוש פעמים בתקופה שנבדקה (2003–2014). זאת, מכיוון שהשכר הנמוך עודד אותם לעזוב את מקום העבודה ולחפש מקום עבודה אחר. כמו כן, מובטלים אלה הועסקו בדרך כלל בעבודות ללא קביעות.

"חוק ביטוח האבטלה הנוכחי מקשה מאוד על המובטל למצוא עבודה מתאימה", קובע המסמך. "זהו הפסד משאבים למשק. מטרת החקיקה בזמנו היתה לקצץ בתשלומים למובטלים, אלא שמדיניות זו החמירה עמם. ראוי יותר להגדיל את דמי האבטלה. מדינות רבות הולכות בדרך זו במקום לפגוע 
במובטלים", נכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker