ההסתדרות לבית הדין: לעצור את הפגיעה בהתארגנות במנורה מבטחים

הסתדרות מצרפת לבקשתה ראיות, לכאורה, לפיהן הוועד הפנימי פועל בחוסר שקיפות מוחלטת ותוך הסתרה וחשאיות מירבית

חיים ביאור

ההסתדרות הגישה אתמול (ב') פנייה דחופה לבית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב בקשה למתן צו נגד חברת הביטוח מנורה מבטחים, "שימנע את המשך הפגיעה בזכות ההתארגנות של עובדי החברה במסגרת ההסתדרות. כן מבקשת ההסתדרות לקבוע דיון דחוף בתביעתה, במעמד הצדדים.

בבקשת ההסתדרות שהגישו ראש הלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי עו"ד איריס ורדי ועורכות הדין אורנה לין, ענת גוטמן מרום ומיכל הראל, נטען כי הנהלת חברת הביטוח "מנסה באופן מחוכם ולא חוקי לעקוף את 'בג"ץ פלאפון' ונוקטת בטקטיקות אסורות, בניסיון לשבור את התארגנות העובדים במסגרת ההסתדרות, מהלך שהחל בחודש מארס".

לטענת ההסתדרות, בראש טקטיקות אלה עומדת ההקמה של ועד פנימי, הפועל במנותק לכל ארגון עובדים שקיים בישראל, "המתחזה להיות ועד עובדי אותנטי ויציג, ואולם למעשה הוא לא יותר מאשר ועד מטעם הנהלת החברה, שמהווה תנועת נגד להסתדרות וכלל לא שם לעצמו למטרה לשפר את זכויות העובדים".

צילום: מוטי מילרוד

לפי הנטען, ה'ועד הפנימי' מציג בפרסומיו, שחלקם משותפים לו ולהנהלת מנורה- מבטחים, מצד שווא מטעה בפני העובדים, כאילו הוא מהווה גוף יציג של עובדי החברה וכאילו יש בכוחו ובכוונתו להביא לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי, אך בפועל הוועד הפנימי כלל אינו משתייך לארגון עובדים ולפיכך בהתאם לחוק, הוא אינו רשאי לחתום על הסכם קיבוצי ולהביא לשיפור של תנאי ההעסקה בחברה.

ההסתדרות מצרפת לבקשתה ראיות, לכאורה, לפיהן הוועד הפנימי פועל בחוסר שקיפות מוחלטת ותוך הסתרה וחשאיות מירבית, ולמעשה חבריו הם כפיפים של מנהלי מחלקות הפועלים "כזרוע הארוכה של הנהלת מנורה-מבטחים, במהלכי ההתנגדות שלה נגד ההסתדרות.

בבקשה טוענת ההסתדרות כי בתמיכתה האסורה של הנהלת חברת הביטוח, הוועד הפנימי פעל כדי לעצור את ההתאגדות האותנטית של עובדי החברה במסגרת ההסתדרות, על ידי מסרים כמו "במנורה- מבטחים לא צריך הסכם קיבוצי", "לא צריך לשלם דמי חבר" ו"יש לנו תקשורת ישירה עם הממונים עלינו; לא צריך ועד שיתווך בין העובדים להנהלה".

עוד טוענת ההסתדרות כי למרות שהוועד הפנימי אינו גוף ייצג על פי החוק, הנהלת החברה הכתירה אותו כארגון עובדים והזדרזה להכיר ביציגותו, לפי הודעה שמסרה לבורסה. "ההנהלה מטעה באופן חמור את עובדיה ועושה כל שביכולתה כדי להצר את צעדיו של ועד הפעולה האמיתי בחברה, שהתארגן במסגרת ההסתדרות, ומקשה עליו להמשיך לצרף חברים להסתדרות, ומנגד פועלת לביסוס מעמדו של הוועד הפנימי. "כל שעה ויום שחולפים כאשר החברה והוועד הפנימי ממשיכים לפעול בצוותא, פוגעים בעובדים ועלולים לסכל את ההתארגנות האותנטית האמיתית של עובדי מנורה- מבטחים בהסתדרות", נטען בבקשה.

לפני כחודש נעתר בית הדין לעבודה לבקשת ההסתדרות והחזיר לעבודה סדירה את רון פיס – עובד שהתבשר על סיום העסקתו בסמוך לחשיפת פעילותו בהתארגנות העובדים בחברה. מנורה מבטחים, בניהולו של מוטי רוזן, דוחה את טענות ההסתדרות וטוענת כי היא לא התערבה בשום שלב במהלכי ההתארגנות של העובדים במסגרת ההסתדרות או במסגרת עצמאית.

 איגוד לשכות המסחר, בראשות אוריאל לין, מתח ביקורת על פניית ההסתדרות לבית הדין נגד מנורה- מבטחים. "ההסתדרות מדברת תמיד בשם חופש ההתארגנות של העובדים, ומה מהווה ביטוי יותר שלם של חופש ההתארגנות מאשר התארגנות פנימית של עובדים במקום העבודה, כאשר הם מנהלים ישירות, ובעצמם, בהכרעת הרוב, את עינייניהם מול הנהלת החברה", אמר לין.

לדבריו, לעומת זאת, התארגנות של עובדים על ידי הצטרפות להסתדרות, שהיא ארגון חיצוני למקום העבודה, אינה מבוססת על הכרעה דמוקרטית אמיתית, שהרי שליש מעובדי החברה יכול לחייב את כלל העובדים להיות מיוצגים על ידי ארגון עובדים. בדרך זו ענייני העובדים במקום העבודה מועברים לשליטה של ארגון חיצוני. "עתירת ההסתדרות חותרת תחת ציפור הנפש של חופש ההתארגנות", טען לין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker