רמת האבטלה בדרום בירידה, אך בדימונה היא עדיין גבוהה מ-15%

האבטלה בנגב בירידה, אבל לא באזורי תעסוקה חלשים ■ למרות המרחק הקטן, המצב בבאר שבע טוב הרבה יותר מבירוחם או בדימונה

טלי חרותי-סובר

בדימונה זעקו אתמול (א') המפגינים "הנגב קורס", אך נתוני הלמ"ס ושירות התעסוקה מציגים תמונה מורכבת יותר. על פי הלמ"ס, רמת האבטלה בדרום ירדה מ–6.8% ברבעון האחרון של 2014 ל–6.4% ברבעון הראשון של 2015. עם זאת, הנתון עדיין גבוה מהממוצע הארצי - 5.3%. גם מנתוני שירות התעסוקה עולה כי רמת האבטלה בדרום בירידה בשנה האחרונה. לפי השירות, בעוד שברבעון השלישי של השנה החולפת היו 52 אלף מובטלים בדרום - ברבעון הראשון של השנה מספרם הצטמצם ל–44 אלף.

בדיקה ממוקדת של הנתונים מעלה כי אמנם בדימונה נראית ירידה עקבית באבטלה מאז 2013 - אך שיעור האבטלה בעיר גבוה מעט מ–15%, כמעט פי שלושה מהממוצע. גם בבאר שבע נרשמת ירידה באבטלה - מ–7.7% בתחילת 2014 ל–7.1% במארס 2015. לעומתן, בירוחם באותה תקופה נצפתה עלייה - מכ–13% בתחילת 2014 ל–15% ברבעון האחרון.

"הבעיה היא יותר יישובית ולא אזורית", אומר חגי לוין, סמנכ"ל תכנון בשירות התעסוקה. "הדרום מורכב מאזורים שמתפתחים ומגיעים אליהם מעסיקים חדשים, בעיקר באזור באר שבע, ומאזורים שקפאו או נחלשים, כמו דימונה. הרי כשמביטים בנתונים רואים ששיעור האבטלה ב'אזור הדרום' דווקא ירד בשנה האחרונה".

"המצב התעסוקתי בדימונה קשה, אבל יציב עם שיפור קל", אומר לוין. "גם בדימונה נרשם שיפור (ירידה מ–17% בתחילת 2013), אבל היא עדיין היישוב היהודי עם האבטלה הגבוהה בישראל. הקולות נשמעים דווקא עכשיו, להבנתנו, מתוך חשש מגל פיטורים משמעותי שיגיע, ובפרט - מפיטורים של האוכלוסייה היותר חזקה בדימונה, מה שיחליש את העיר".

עיר הבה"דים ו–35 אלף חייליה לא אמורה לתת פתרון לטווח ארוך?

לוין: "לכאורה כן, אלא שהחשש הוא כי היא תספק בעיקר משרות בכושר השתכרות נמוך, בתפקידים כמו ניקיון. מהצד השני, לא הגיעו לעיר מעסיקים משמעותיים בשנים האחרונות, ולא ברור אם יגיעו. ניתן לצפות שמפוטרי דימונה ימצאו עבודה בבאר שבע, שם קיימת ירידה משמעותית במספר המובטלים - ואכן סביר שמפוטרים חזקים מדימונה יוכלו למצוא תעסוקה 30 דקות נסיעה משם, בבאר שבע, אבל זה יחליש את הזיקה שלהם לעיר והם עלולים לעזוב. מפוטרים חלשים יתקשו לעשות את הנסיעה - בגלל עלות הנסיעה היומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker