עימות בדיסקונט: הוועד דורש מההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה

מהלך 2014 עזבו את דיסקונט כ-400 עובדים - מהלך נוסף במסגרת תוכנית ההתייעלות של הבנק, שהוועד הסכים לה

חיים ביאור

יחסי העבודה בבנק דיסקונט נמצאים במסלול של החרפה, לאחר כמה חודשים של שקט מתוח. הוועד הארצי של עובדי הבנק, בראשות מני גרינשטיין, פנה אתמול (ג') להסתדרות בדרישה שזו תכריז על סכסוך עבודה כנגד הנהלת הבנק, על רקע חיוב העובדים לחתום על שעוני נוכחות.

החל מראשית ינואר 2015 עובדי דיסקונט חותמים על שעון נוכחות, על פי הסכם אותו יזמה הנהלת הבנק בראשות לילך אשר טופילסקי עם ועד העובדים. המהלך נעשה במסגרת המאמץ להגדיל את יעילותו של דיסקונט, הנחשבת לנמוכה ביותר במערכת הבנקאות. ואולם על רקע טענות העובדים כי החתמת שעוני הנוכחות פוגעת בכמה רכיבי שכר של העובדים הנובעים מעבודה בשעות נוספות ובימי עבודה מפוצלים, הוועד הינחה את העובדים להפסיק לחתום על שעוני הנוכחות.

בעקבות זאת, הנהלת הבנק פנתה לבית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב כי יורה לעובדים להמשיך לחתום על שעוני הנוכחות. בית הדין, שדן בעניין ב-27 באפריל, אכן הורה לעובדים להמשיך לחתום על שעוני הנוכחות ובמקביל הורה לוועד ולהנהלה להיכנס למשא ומתן כדי להשיג הסכמה מגבי טענות העובדים על פגיעה בכמה רכיבי שכר המשולמים להם. ואולם בשיחות שהתקיימו בין הוועד לבין סמנכ"לית משאבי אנוש בדיסקונט, יפית גריאני, לא הושגה התקדמות עד כה.

סניף בנק דיסקונט
סניף בנק דיסקונטצילום: עופר וקנין

"ההחתמה על שעון הנוכחות מאפשרת להנהלת הבנק לנצל מצב כדי שעשות שינויים בתנאי ההעסקה לרעת העובדים, בניגוד להסכמים הקיבוציים הקיימים בבנק", טען אתמול אחד מחברי הוועד. לדבריו, כ-1,000 מעובדי דיסקונט, שהם קרוב לרבע מהמועסקים בו, נפגעים עקב שעון הנוכחות. הוא הוסיף ש"אנו נהיה מוכנים לשתף פעולה עם ההנהלה בעניין הפעלת שעון הנוכחות, לאחר שיתוקנו בו כמה איפיונים".

בשבוע שעבר נפגשו חברי ועד עובדי דיסקונט, לרבות נציג מורשי החתימה בבנק, מיכאל אסור, עם יו"ר חטיבת עובדי הבנקים וחברות האשראי בהסתדרות, עו"ד מנחם מליק, שהביע תמיכה במאבקם. בפגישה העלו חברי הוועד עילות נוספות לעימות בינם עם הנהלת דיסקונט, כגון סבב של מינויים וקידומי עובדים שהיה אמור להתממש בבנק בשנה שעברה ולא יצא אל הפועל.

זו הפעם הראשונה שהוועד החדש, בראשות גרינשטיין, יוזם הכרזה על סכסוך עבודה בבנק, שידע תקופות קשות ביחסי העבודה בעת כהונתו ארוכת השנים של היו"ר המיתולוגי הקודם, ריקי בכר. במהלך 2014 עזבו את דיסקונט כ-400 עובדים – מהלך נוסף במסגרת תוכנית ההתייעלות של הבנק, שהוועד הסכים לה.

הנהלת הבנק מסרה כי טרם הגיעה לידיעתה דבר פנייתו של הוועד להסתדרות ולכן לא תגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker