הרישום למעונות היום נדחה בשל ההסכמים הקואליציוניים

סעיף בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה מבטל מבחן תמיכה חדש במעונות היום המסובסדים שידרוש יציאה לעבודה של אבי המשפחה ■ משרד הכלכלה: "הרישום יפתח בקרוב"

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

הרישום למעונות היום המסובסדים על ידי המדינה (נעמת, ויצו , אמונה) נפתח בדרך כלל מיד אחרי פסח. במעונות אלה רשומים כ-90,000 ילדים מתוך למעלה מ-300,000 ילדים עד גיל שלוש בישראל. כ-85% מקבלים תמיכות שונות מן המדינה על פי סולם שנקבע כבר לפני שנים. הסביסוד עומד בממוצע על 900 מליון שקל בשנה.

השנה נדחתה פתיחת תהליך הרישום בשל הסכמים קואליציונים שנעשו בין הליכוד והמפלגות החרדיות, שם נדרש שינוי דרמטי בסעיף שנכנס רק לאחרונה, בעידודה של הממשלה הקודמת, וקבע כי סבסוד גבוה יותר יקבלו ילדים למשפחות בהם עובד גם האב.

מעון יום בהרצליהצילום: ניר כפרי

יצויין כי במהלך שנים רבות נקבע גובה הסבסוד הן על פי מבחן הכנסה והן על פי מבחן תעסוקה בו עמדה רק האם. כיוון שהמעונות נתפסו ככלי של המדינה לעידוד אימהות לשוב לשוק העבודה, עמד גובה הסבסוד בין היתר על מספר שעות עבודתה בשבוע, וילדים לאמהות עובדות קיבלו סבסוד גבוה יותר.

מהשנה שעברה נכנסו גם אבות למעגל, במטרה לעזור לגברים חרדים בפרט להשתלב בשוק העבודה. בשנה ראשונה נקבע סבסוד מיוחד עבור אבות שעבדו 10 שעות בשבוע, ולאחר מכן עלה המספר בהדרגה בכל שנה, עד 36 שעות שבועיות. יוצא מכך כי משפחות  בהן אבות לא עובדים יקבלו פחות סבסוד מן המדינה, ולכן ישלמו יותר עבור הגן.

בשל הסעיף החדש בהסכמים הקואליציונים, שלא הפך עדיין להחלטת ממשלה, עמד משרד הכלכלה מול שוקת שבורה. בעקרון ניתן היה לפתוח את הרישום כבר בסביבות החודשים מארס-אפריל, יחד עם פרסום מבחני התמיכה הנדרשים, אך המידע על אלה לא קיים עדיין.
כיוון שהזמן הולך ומתקצר, החליט המשרד לפתוח את הרישום מבלי להודיע על מבחני התמיכה שיקבעו, כאמור, רק לאחר החלטת הממשלה. "הרישום למעונות היום והמשפחתונים המוכרים ייפתח בימים הקרובים. באשר למתן הסבסוד, הקריטריונים יקבעו בהתאם למדיניות הממשלה החדשה בתקופה הקרובה".

יצוין כי במשרד האוצר מתנגדים לביטול הסעיף ורואים בו כלי מרכזי לטיפול בשילוב גברים חרדים בשוק העבודה, בעיקר בשל סטגנציה במספרם בשנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker