בעקבות המשבר בכיל: עיריית דימונה תדון בהשבתת העיר

יו"ר ועד העובדים: "אנחנו רוצים לסגור ליום אחד את כל שירותי העירייה, לרבות בתי הספר ואת כל בתי העסק"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

מועצת העיר דימונה תדון בישיבתה מחרתיים (ג') בקיום שביתה כללית בעיר, על רקע המשבר בכימיקלים לישראל (כיל) ומאבק הוועדים נגד פיטורי העובדים בחברה.

את ההחלטה יוזם יו"ר ועד העובדים במפעל ים המלח, ארמונד לנקרי, העומד בראש סיעה אופוזיציונית בת 5 חברים. ראש העיר, בני ביטון, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, לא דחה על הסף את יוזמת השביתה. לנקרי אמר היום (א') כי "עלינו לחזור ולהפגין את כוחנו, לנוכח העובדה שכיל אינה חוזרת בה מתוכנית הפיטורים".

לדבריו, שלא כמו בשביתה הקודמת בדימונה אותה יזמה ההסתדרות ואשר כללה בעיקר את סגירת הכביש לאילת לכמה דקות, "הפעם אנחנו רוצים לסגור ליום אחד את כל שירותי העירייה, לרבות בתי הספר ואת כל בתי העסק. 40% מעובדי כיל מתגוררים בדימונה ועקב אי הוודאות לעתידם, הם הפחיתו את היקף הקניות שלהם וכתוצאה מכך יש ירידה במכירות של בתי העסק", טען לנקרי.

צילום: אייל טואג

מחר (ב'), בתום נתק של שבועיים, צפוי להתחדש המשא ומתן בין ההסתדרות לבין הנהלת כיל בעניין תוכנית הפיטורים בחברה, על פי החלטת נשיאת בית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע, אורלי סלע. פגישת המו"מ, בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר כיל ניר גלעד ומנכ"ל החברה אבנר מימון, ובהשתתפות הוועדים, תיערך לאחר שביום חמישי השופטת סלע לא הצליחה בתיווך שקיימה במשך שעות רבות בלשכתה, בהשתתפות ראשי ההסתדרות וכיל. ניסנקורן וגלעד דחו את הצעת השופטת למנות מגשר שיכריע במשבר ולפיכך היא הורתה לשניים לנהל מו"מ מהיר ומואץ, ולדווח לה על התקדמות השיחות ביום חמישי השבוע.

ההסתדרות והוועדים במפעלי ים המלח ובתרכובות ברום טוענים בסיכומים שהגישו לבית הדין, באמצעות משרד עוה"ד בני כהן ושות', שבשני המפעלים אין מקום לפיטורי עובדים, לנוכח העובדה שכיל היא חברה רווחית והיא מעבירה כוח אדם, השקעות, פרויקטים ומחלקות מישראל לחו"ל. ההסתדרות והוועדים מסכימים לפרישת עובדים מרצון ולהוצאת עובדים לפנסיה מוקדמת, אך מתנגדים לפיטורים יזומים.

הנהלת כיל טוענת בסיכומיה, באמצעות עו"ד יעקב מלישקביץ' ממשרד עוה"ד נחום פינברג ושות', שפיטורי עובדים בשני המפעלים הם כורח המציאות, מכיוון שמפעל תרכובות ברום בנאות חובב הפסיד בשנים האחרונות 1.4 מיליארד שקל והוא מאופיין בהיעדר יעילות. לגבי מפעלי ים המלח, כיל מאשרת שזו חברה רווחית, אולם לטענתה היא מתמודדת בסביבה עסקית קשה, בתנאי תחרות מחריפים, כאשר הביקוש למוצריה נתון לתנודות, דבר המחייב צעדי צמצום משמעותיים.

בד בבד נמשכות השביתות בתרכובות ברום ובמפעלי ים המלח, כבר מעל 3 חודשים ומעל חודשיים וחצי בהתאמה, במחאה על תוכנית הפיטורים של הנהלת כיל. בשבוע שעבר החליטה כיל לסגור מתקן מרכזי בתרכובות ברום, בנימוק שהשביתה הארוכה במפעל גרמה לאובדן של קניין בחו"ל שרכש את התוצרת שיוצרה במתקן זה. כי הודיעה שסגירת המתקן מחייבת לפטר עוד 9 עובדים.

לשביתות בשני המפעלים השפעה שלילית על הפעילות של עשרות חברות בנגב המעניקות להם שירותים, כגון הסעה, תחזוקה והסעדה והמעסיקות אלפי עובדים. חברות אלה כבר צמצמו את פעילותן והן מתכוונות לפגוע בשכרם של עובדיהן, עקב הירידה בפעילותן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker