לאחר כ-100 ימי שביתה: ביה"ד הורה לקיים מו"מ מואץ על הפיטורים בכיל

במפעל תרכובות ברום העובדים שובתים כבר 95 ימים, בעוד שבמפעלי ים המלח השביתה נמשכת חודשיים וחצי – במחאה על תוכנית הפיטורים של הנהלת כיל

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

בתום ישיבה שנמשכה ארבע שעות בלשכתה של נשיאת בית הדין האיזורי לעבודה באשר שבע, השופטת אורלי סלע, נציגי העובדים והנהלת כימיקלים לישראל (כיל), לא הגיעו להסכמה בנוגע לדרישתה של החברה לפטר עשרות מעובדי החברה.

שני הצדדים דחו את הצעת השופטת ולפיה ימונה בורר או מגשר למחלוקת בנוגע לצורך לפטר עובדים בכיל, כטענת ההנהלה, או שדי בפרישה מרצון של עובדים או ביציאה לפנסיה מוקדמת כהצעתם ועדי העובדים בחברה.

הפגנה של עובדי כילצילום: דודו בכר

עם זאת השופטת סלע הורתה ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יו"ר כיל ניר גלעד ומנכ"ל החברה אבנר מימון לחדש את ההידברות ביניהם בקצב מהיר ואינטנסיבי. היא הורתה לשלושה לדווח לה ביום חמישי הבא על תוצאות המו"מ ודיון נוסף יתקיים בעוד 10 ימים. השופטת מסרה שהיא מבקשת להכריע בסוגיית הפיטורים, העומדת במרכזו של המשבר בכיל, בתוך שבועיים עד שלושה שבועות.

הדיון בבית הדין האזורי בבאר שבע התקיים אחרי שנשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, נמנע בחודש שעבר במפתיע מלהכריע בנושא הפיטורים בכיל והעביר את הטיפול ב"תפוח האדמה הלוהט" לידי הערכאה הנמוכה יותר.

ההסתדרות ביקשה מבית הדין שיאסור על כיל לפטר עובדים במפעלי ים המלח ובמפעל תרכובות ברום, בנימוק שהחברה פועלת בעניין זה בחוסר תום לב. לפי הנטען כיל פועלת בניגוד לתנאיה של מניית הזהב בכך שהיא מעבירה ידע, טכנולוגיה, מחלקות ומשאבים אדירים לחו"ל, תוך שהיא מצמצמת משמעותית את פעילותה בישראל.

יו"ר ההסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

כיל טוענת בתשובה שמסרה לבית הדין שהחברה זקוקה להתייעלות דרסטית כדי להעביר את מפעל תרכובות ברום בנאות חובב ממצב של הפסדים מתמשכים בסך 1.4 מיליארד שקלים בשנים האחרונות, למצב של רווח. באשר למפעלי ים המלח, כיל טוענת שפיטורי עובדים הם חיוניים, לנוכח השינויים לרעה החלים בתקופה זו בשוק האשלג העולמי והסביבה העסקית של ישראל.

במפעל תרכובות ברום העובדים שובתים כבר 95 ימים, בעוד שבמפעלי ים המלח השביתה נמשכת חודשיים וחצי – במחאה על תוכנית הפיטורים של הנהלת כיל. בראשית השבוע הודיעה הנהלת כיל שעקב השביתה בתרכובות ברום, היא סוגרת את אחד המתקנים המרכזיים במפעל ועקב כך יפוטרו עוד 9 עובדים. ההסתדרות מצידה החליטה להעניק לכל אחד מהעובדים השובתים בשני המפעלים מענק בסך 6,000 שקל ובסך הכל מעל 10 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker