חברת דקלה הכירה בהתארגנות של עובדיה - אך המיזוג בתוך הראל מזמין עימות

להכרה של הנהלת דקלה בהתארגנות העובדים ובוועד שהוקם עשויה להיות אחת משתי השלכות מנוגדות: לחזק את מאמצי ההתארגנות הראשוניים של ההסתדרות בחברה האם הראל, או שההתארגנות בדקלה עשויה לאבד את ערכה

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הביטוח דקלה, מקבוצת הראל, הודיעה היום (ה') שהיא מכירה בהתארגנות של עובדיה במסגרת ההסתדרות ובוועד שהוקם בחברה. צעדה של דקלה, המתמחה בביטוחים רפואיים, עשוי לגרום להידרדרות ביחסי העבודה בחברת הראל, שבה העובדים אינם מאורגנים בהסתדרות.

לפני כשלושה שבועות ההסתדרות הכריזה לראשונה שהיא הפכה לארגון עובדים יציג בדקלה, אך הנהלת החברה סירבה להכיר בכך. ההסתדרות פנתה שוב  למנכ"ל דקלה, אבי קלר, ודרשה להכיר בהתאגדות, תוך רמיזה שאי הכרה תוביל להידרדרות של יחסי העבודה בחברה. בהמשך לצעד זה הודיעה דקלה לבורסה על החלטתה להכיר בהתארגנות.

מישל סיבוני
מישל סיבוני, מנכ"ל הראלצילום: ורדי כהנא

להכרה של הנהלת דקלה בהתארגנות העובדים ובוועד שהוקם עשויה להיות אחת משתי השלכות מנוגדות: מצד אחד המהלך עשוי לחזק את מאמצי ההתארגנות הצפויים מצד ההסתדרות בחברה האם הראל. מצד שני ההכרה של דקלה בהתארגנות של עובדיה עשויה לאבד את ערכה, על רקע החלטת קבוצת הראל מהימים האחרונים למזג לתוכה את פעילות הביטוח של דיקלה לתוך הראל ביטוח. המיזוג הוא חלק מהאסטרטגיה העסקית למינוף יתרונותיה של קבוצת הראל ואיחד של כלל הפעילויות תחת קורת גג אחת.

בעקבות המיזוג, ראשי הראל יוכלו לטעון כי השליש מקרב עובדי דקלה שבזכותו השיגה ההסתדרות את ההכרה במהלך ההתארגנות, הוא מיעוט קטן בהרבה מקרב כלל עובדי קבוצת הראל, ועל כן ההתארגנות הופכת לבלתי יציגה. בין הצדדים עשוי להתפתח עימות משפטי בשאלה אם עובדי דקלה הם יחידת מיקוח כלכלית עצמאית בתוך הראל, הזכאית לוועד משל עצמה, או אם לאו.

דקלה היא חברת הביטוח השישית, שעובדיה התאגדו בהסתדרות, אחרי כלל ביטוח, מגדל, AIG, הפניקס ושירביט. לעומת זאת, בחברת מנורה מבטחים ההסתדרות לא הצליחה עד כה בניסיונותיה לארגן את העובדים, מכיוון שהוקם בה ועד פנימי, שאינו קשור להסתדרות או לארגון עובדים אחר. לפי הסימנים, מדובר בוועד מקורב להנהלת החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker