חשש: עסקים על ציר הרכבת הקלה בגוש דן לא יקבלו פיצוי

עיריית תל אביב לא מספקת מידע באשר למספר העסקים שייפגעו מהעבודות הממושכות - אך כבר הודיעה שלא תיתן להם הנחה בארנונה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

חייהם של לא מעט בעלי עסקים עומדים להשתנות בקרוב מן הקצה אל הקצה, כאשר יחלו עבודות הרכבת הקלה בתל אביב. אלה יכללו בשלב הראשון הקמת חומות הגנה בגובה שלושה מטרים לאורך ארבעה בורות ענק, ובהמשך יחלו עבודות בתוך הבורות, שיימשכו חודשים.

עדיין לא ידוע כמה עסקים ייפגעו כתוצאה מהעבודות, שבמהלכן יתקשו לקוחות להגיע אליהם. עיריית תל אביב, שיכולה לנפק הערכה מספרית בלחיצת כפתור — היות שמדובר בעסקים משלמי ארנונה הנמצאים ברשומות העירייה — לא מספקת את המידע הזה ומפנה את השואל לחברת נ.ת.ע, (נתיבי תחבורה עירוניים), מבצעת הפרויקט.

עם זאת, נמסר מהעירייה כי לעסקים שייפגעו אין מה לצפות להנחה בארנונה, למשל: "מדובר בפרויקט ממשלתי רחב היקף והעירייה עושה כל שביכולתה לסייע למימושו. על פי חוק, העירייה אינה מוסמכת לוותר על תשלומי הארנונה, והנושא מצריך חקיקה של המדינה".

הכנות לתחילת עבודות בתוואי הרכבת הקלה בתל אביבצילום: עופר וקנין

גם חברת נ.ת.ע התקשתה להשיב לשאלות פשוטות, למשל — כמה עסקים ייפגעו ומי יפצה אותם. מהחברה נמסר כי "כחלק בלתי נפרד מהעבודות שמבצעת נ.ת.ע להקמת הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב, הוקם מערך הסברה נרחב לתושבים ולבעלי העסקים. לצורך מתן המענה, נ.ת.ע, בשיתוף הרשויות המקומיות, מקיימת זה כמה חודשים מפגשי הסברה שבהם מועבר מידע לגבי מהות העבודות הצפויות להיות בסביבתם".

עוד נמסר כי "נ.ת.ע הקימה מערך שירות, הכולל מוקד שירות ואמצעי תקשורת נוספים במסגרתם ניתן מענה וטיפול אישי לכל פנייה שמגיעה לפתחה של החברה, לאחר הפגישות והכנסים שהתקיימו. נ.ת.ע תספק פתרונות לוגיסטיים הכוללים נגישות, פריקה וטעינה לכל בית עסק, ובמקביל תספק לו את הנראות הנדרשת, בין השאר על ידי פרסום על הגדר המקיפה את אתר העבודות".

לפי עו"ד עודד ישראלי, דרישת הפיצוי חייבת לעבור דרך בית המשפט: "הפיצוי מתחלק לשניים. הראשון נוגע לבעלי הנכסים המצויים בסמיכות לתוואי הרכבת, ומושפעים ממנה באופן ישיר. שמאים רבים סבורים שרכבת תחתית גורמת לרעידות, לפגיעה ביסודות בתים וחנויות סמוכים, למפגעי פיח ורעש ולעוד מטרדים מפירי האוורור. בעלי הנכסים הנפגעים יכולים להגיש תביעה לירידת ערך הנכסים כתוצאה מאישור תוכנית הרכבת הקלה".

לדברי ישראלי, "על תביעה כזו חלה תקופת התיישנות של 3 שנים מיום אישור התוכנית, ומי שהחמיץ את המועד מוגבל מאוד בטענותיו לפיצוי בגין ירידת ערך. בחלק השני נמצאים בעלי נכסים ועסקים שמפגעי הרכבת פוגעים בהם גם אם אינם מצויים בסמיכות אליה (מפגעי רעש, זיהום אוויר, הפרעה לתנועת קונים). אלה יכולים להגיש תביעה לבית משפט בגין מטרדים אלה, מגובה בחוות דעת מקצועית".

פגיעה בעסק בשל עבודות ממושכות אינה גזירה משמיים, אומר ישראלי: "לדוגמה, במקרה של חסימות חמורות בגישה לבית עסק, על נ.ת.ע לדאוג להעתקת העסק על חשבונה למקום אחר ולשאת בכל ההוצאות הנלוות. במקרים אחרים, על נ.ת.ע לעשות כל פעולה להקטנת ההפרעות, במיוחד אם מדובר בהפרעות שצפויות להימשך זמן רב. מניסיוני, לאורך תוואי הרכבת בבני ברק ההידברות מול נ.ת.ע היתה חיובית, אולם במקרים שבהם לא ניתן להגיע לפתרון בהסכמה, על בעל העסק להגיש תביעה לבית משפט. במקרה כזה, התביעה צריכה להיות מוגשת כנגד כל הגורמים המעורבים, לרבות חברת נ.ת.ע הפועלת מטעם המדינה בעניין, הרשות המקומית שבתחומה אושרה תוכנית הרכבת הקלה והיא זו שאישרה את ביצוע העבודות בתחומה".

הרכבת הקלה היא רכבת בתוואי עילי המתחיל בפתח תקוה. בצומת גהה ירד התוואי אל מתחת לקרקע, ומשם תמשיך הרכבת בתוואי התחתי דרך הצירים הראשיים בנני ברק, רמת גן, תל אביב־יפו ובת ים. תוואי הרכבת אושר בכמה תוכניות בניין עיר, וחלק מהשטח המיועד לרכבת כבר נתפס על ידי הרשויות העוסקות בכך. במקרים מסוימים, ניתן להתנגד להפקעת שטחים ליצירת תוואי הרכבת או לבניית תחנות רכבת, אבל לא לתוכנית עצמה, שכבר אושרה. תוואי הרכבת הקלה מפורסם באינטרנט ובפרסומי העיריות שבתחומן עוברת הרכבת. כל אדם או עסק הסבורים שהם מושפעים מהרכבת יכולים לבדוק היכן היא עוברת, ולהתייעץ עם שמאי אם יש לתוואי השפעה על בתיהם או על עסקיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker