נשיאת ביה"ד לעבודה זימנה את יו"ר ההסתדרות ויו"ר כיל ללשכתה בניסיון לגשר בין הצדדים

הצצדים ייפגשו מחר בניסיון לפתור את המשבר בכיל ■ נשיא בית הדין הארצי, השופט יגאל פליטמן, נמנע בחודש שעבר במפתיע מלהכריע בנושא הפיטורים המתוכננים של עשרות העובדים בכיל והעביר את הטיפול לידי הערכאה הנמוכה יותר

חיים ביאור

נשיאת בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, השופטת אורלי סלע, זימנה למחר את יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ואת יו"ר כימיקלים לישראל (כיל), ניר גלעד, ללשכתה לדיון במשבר בחברה, שבמרכזו הכוונה לבצע פיטורים. השופטת החליטה על זימון השניים במסגרת ניסיון לגשר בין הצדדים, ולקראת דיון שיתקיים בהמשך הפגישה או במועד מאוחר יותר בבקשת ההסתדרות להוציא צו האוסר על כיל לפטר עובדים בחברות הבנות מפעלי ים המלח ותרכובות ברום. לטענת ההסתדרות, מדובר בפיטורים שלא כדין ובניגוד להסכמי העבודה בחברה.

הדיון בבית הדין בבאר שבע יתקיים אחרי שנשיא בית הדין הארצי, השופט יגאל פליטמן, נמנע בחודש שעבר במפתיע מלהכריע בנושא הפיטורים המתוכננים של עשרות העובדים בכיל והעביר את הטיפול ב"תפוח האדמה הלוהט" לידי הערכאה הנמוכה יותר.

בבקשה שהגישה ההסתדרות באמצעות עורכי הדין שי תקן ואיריס ורדי, נטען שכיל פעלה בחוסר תום לב ובאופן שאינו הולם יחסי עבודה קיבוציים כאשר החליטה באופן חד צדדי לפטר מאות עובדים במפעלי ים המלח ובתרכובות ברום שבבעלותה (בינתיים צומצמה רשימת המיועדים לפיטורים לכמה עשרות בלבד).

עובדי כיל מפגינים בתל אביבצילום: דודו בכר

לטענת ההסתדרות, כיל פועלת בניגוד לתנאיה של מניית הזהב, מעבירה ידע, טכנולוגיה, מחלקות ומשאבים אדירים לחו"ל, תוך שהיא מצמצמת משמעותית את היקף פעילותה בישראל ואת פעילותה בחו"ל מאיישים עובדים מקומיים (זרים) המחליפים את העובדים הישראלים.

כיל טוענת בתשובה שמסרה לבית הדין, באמצעות עו"ד יעקב מלישקביץ ממשרד עוה"ד נחום פינברג, שהחברה זקוקה להתייעלות דרסטית כדי להעביר את מפעל תרכובות ברום בנאות חובב ממצב של הפסדים מתמשכים בסך 1.4 מיליארד שקל בשנים האחרונות, למצב של רווח והתהליך חייב להתחיל באופן מיידי. "כשלב ראשון בתהליך זה נדרשים פיטורי צמצום, וככל שתהליך ההתיעלות לא יתממש בקרוב, לא תהיה כדאיות כלכלית בהמשך קיומו של המפעל", טוענת כיל.

באשר למפעלי ים המלח, כיל טוענת בתשובתה שמועצת העובדים שפיטורי עובדים הם כורח המציאות לנוכח השינויים החלים בתקופה זו בשוק האשלג העולמי והסביבה העסקית של ישראל. כיל מאשימה את מועצת העובדים במפעלי ים המלח, בראשות ארמונד לנקרי, ב"ניסיון בוטה, מתלהם ואלים למנוע מהנהלת החברה לממש את זכותה לנהל את מפעליה בהתאם לשיקול דעתה בכדי לשמור על קניינה והתאים את ניהול מפעליה בהתאם לנסיבות המשתנות בשוק האשלג".

הדיון בבית הדין לעבודה מתקיים על רקע העובדה שבמפעל תרכובות ברום העובדים שובתים כבר 94 ימים, בעוד שבמפעלי ים המלח השביתה נמשכת כבר חודשיים וחצי – במחאה על תוכנית הפיטורים של הנהלת כיל. לפני ימים אחדים הודיעה הנהלת כיל כי לנוכח התמשכות השביתה בתרכובות ברום, היא סוגרת לחלוטין את אחד המתקנים המרכזיים במפעל והיא תפטר עקב כך 9 עובדים נוספים. ההסתדרות מצידה החליטה להעניק לכל אחד מהעובדים השובתים בשני המפעלים מענק בסך 6,000 שקל ובסך הכל מעל 10 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker