בית הדין קבע שמקדונלד'ס פגעה בהתארגנות העובדים - אבל הסתפק בקנס זעום

השופטת טרכטינגוט מתחה ביקורת גם על הסתדרות הנוער העובד והלומד שהפעילה לחץ בלתי הולם על העובדים

חיים ביאור

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבע היום (ד') שמקדונלד'ס הפרה את חוק הסכמים קיבוציים ופגעה בהתארגנות של עובדיה. השופטת חנה טרכטינגוט חייבה את רשת המזון המהיר, שבראשה עומד עמרי פדן - הבעלים והזכיין בישראל, לשלם לעובדים פיצויים בסך 25 אלף שקל. התביעה המקורית נגד הרשת עמדה על סך 1.4 מיליון שקל.

הסתדרות הנוער העובד והלומד טענה, באמצעות משרד עוה"ד בני כהן, שמנהלים בסניפי הרשת פגעו בהתארגנות העובדים על ידי איסור על העובדים לחתום על טפסי ההצטרפות להסתדרות, ופגיעה בעובדים תומכי ההתארגנות באמצעות שיבוץ חד צדדי למשמרות או הרעה אחרת של תנאי העסקתם.

הפגנה של עובדי מקדונלד'ס
הפגנה של עובדי מקדונלד'סצילום: תומר אפלבאום

מנגד, מקדונלד'ס טענה, באמצעות משרד עוה"ד פינברג ושות', כי מעולם לא פגעה בזכות ההתארגנות של העובדים שהיא אינה מונעת ממי מעובדיה להתאגד. לטענתה, הסתדרות הנוער העובד והלומד היא זו שנוקטת באמצעים פסולים כלפי עובדים, רבים מהם קטינים, על ידי הפעלת לחץ פסול או הסתרת העובדה שיהיה עליהם לשלם דמי חבר ומיסי ועד.

הפיצוי שפסק בית המשפט נחשב נמוך יחסית לסכומי הפיצויים שפסקו בשנים האחרונות בתי הדין לעבודה במקרים אחרים שבהם מעסיקים פגעו בהתארגנות העובדים במסגרת ההסתדרות.

השופטת טרכטינגוט קבעה שהנהלת הרשת פנתה לעובדים שלא כדין, כדי שלא יתארגנו. כמו כן, השופטת הצביעה על כך שנציג של הנהלת הרשת קרע טופס הצטרפות של עובדים להסתדרות הנוער העובד והלומד (השייכת להסתדרות הכללית - ח"ב). עוד היא קבעה שחלק מההתבטאויות של נציגי ההנהלה לאחר כישלון המשא ומתן בחתימה על הסכם עבודה קיבוצי בחברה, נועדו לפגוע בהתארגנות העובדים ולייתר את ארגון העובדים באופן פסול.

עם זאת, בית הדין קבע כי בהתייחס לעובדה שמקדונלד'ס היא חברה גדולה המנהלת 180 סניפים בישראל מדובר בהפרות חוק בודדות. עוד קבעה השופטת שהיא לא מצאה כי מדובר בהפרות כשיטה נוהגת בחברה וגם לא מדובר בהפרות חמורות בהשווה למידרג המופיע בפסיקה של בתי הדין לעבודה. השופטת דחתה את התביעה הכספית האישית שהוגשה כלפי פדן.

לדברי השופטת, למכלול השיקולים להטיל קנס כספי לא גבוה על מקדונלד'ס יש להוסיף את הליקויים בהתנהלותה של הסתדרות הנוער העובד והלומד עצמה, כאשר זו הפרה את חובת ההגינות והפעילה לחץ בלתי הולם על העובדים הצעירים ברשת, בבחינת "המטרה מקדשת את האמצעים".

בתגובה על פסק הדין אמר היום (ד') איתמר דוברוב, המלווה את מאבק העובדים מטעם הסתדרות הנוער העובד והלומד: "הוכחנו את מה שאנחנו טוענים כבר שנתיים: הנהלת מקדולנד'ס פוגעת בזכויות העובדים ולא מאפשרת להם להתאגד. לדעתנו הפגיעה היתה רחבה בהרבה ממה שקבעה השופטת ונשקול את המשך צעדינו".

מהנהלת מקדונלד'ס נמסר בתגובה: "בית הדין לעבודה חשף את פרצופה האמיתי של הסתדרות הנוער העובד והלומד והעומד בראשה, פסח האוספטר. פסק הדין מתאר את חוסר תום הלב, ההתחזות והמניעים הפסולים של ההסתדרות. בית הדין קיבל את העמדות העקרוניות של מקדונלד'ס וקבע שהנהלתה אמינה ופועלת בתום לב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker