כיל לבית הדין לעבודה: במצב שנוצר אין כדאיות בהמשך הפעלת תרכובות ברום

לטענת כיל, גם חברה שאינה מפסידה רשאית לבצע התייעלות הכוללת פיטורי עובדים

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
חיים ביאור

"במצב שנוצר, שבו עובדי תרכובות ברום שובתים כבר שלושה חודשים ואין הסכמה בנוגע להפעלת תוכנית ההתייעלות, אין כדאיות כלכלית בהמשך הפעלתה של חברת תרכובות ברום", כך אומרת כימיקלים לישראל (כיל), במסמך שהגישה לבית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע, לקראת הדיון שתקיים מחר (ד') נשיאת בית הדין אורלי סלע על גורל בשתיים מחברות כיל: מפעלי ים המלח ותרכובות ברום.

כיל טוענת בפנייתה, באמצעות משרד עוה"ד נחום פינברג, שמפעל תרכובות ברום בנאות חובב זקוק לתהליך התייעלות דרסטי, כדי להעבירו ממצב של הפסדים מתמשכים למצב של רווח והתהליך חייב להתחיל מיידית. "כשלב ראשון בתהליך נדרשים פיטורי התייעלות וצמצומים. אם תהליך ההתייעלות לא ימומש בקרוב, לרבות פיטורי חלק קטן מאוד מהעובדים, לא תהיה כדאיות כלכלית בהמשך הפעלתה של חברת תרכובות ברום". כיל טוענת שהיא מוכנה לשלם למפוטרים פיצויי פיטורים מוגדלים בסכומים נדיבים במיוחד, והמהלך יציל את מקומות העבודה של יתר העובדים ויאפשר להם להבטיח את פרנסתם.

לטענת כיל, טענת ההסתדרות והוועד בתרכובות ברום לפיה על הנהלת החברה מוטלת חובה לשכנע את נציגות העובדים בצורך להתייעל, וכי ההנהלה חייבת לקבל את הסכמת נציגות העובדים לצורך בכך, "היא המצאה שאינה מעוגנת בהסכם הקיבוצי ובשום פסק דין". עוד טוענת כיל כי גם חברה שאינה מפסידה רשאית לבצע התייעלות הכוללת פיטורי עובדים, קל וחומר חברה השרויה בהפסדים.

צילום: דודו בכר

בעניין התנגדות הוועד במפעלי ים המלח לפיטורים, כיל טוענת כי "זהו ניסיון בוטה, מתלהם ואלים של הוועד למנוע מהנהלת החברה לממש את זכותה לנהל את מפעליה בהתאם לשיקול דעתה ולנסיבות המשתנות בשוק האשלג בעולם. "ועד העובדים עושה ככל העולה על רוחו כדי לסכל פיטורים הכרחיים של עובדים, אף הפיטורים הם כורח המציאות לנוכח השינויים לרעה שחלים בתקופה זו בשוק האשלג העולמי והסביבה העסקית בישראל", טוענת כיל.

שני מסמכי התשובה של כיל מתייחסים לבקשה שההסתדרות הגישה בשבוע שעבר לבית הדין להוצאת צו שאוסר על הנהלת כיל לפטר עובדים בתרכובות ברום ובמפעלי ים המלח. באי כוחה של ההסתדרות, עוה"ד שי תקן ואיריס ורדי, טוענים שאין לקבל את המצב שבו בעלי המניות של כיל קיבלו דיווידנדים בסך 3 מיליארד שקל בשנה האחרונה (24 מיליארד שקל מ-2008) ויו"ר כיל ניר גלעד השתכר 44 מיליון שקל ב-2014 – ובד בבד החברה מתכננת לפטר עשרות עובדים. עוד טוענת ההסתדרות שאוצרות הטבע והכוח האדיר שבידי כיל מטילים עליה אחריות מיוחדת, שמחייבת אותה לנהוג בתום לב.

עובדי תרכובות ברום שובתים כבר שלושה חודשים במחאה על התוכנית לפיטורי חלק מהם, בעוד שהשביתה במפעלי ים המלח נמשכת חודשיים וחצי, באותו עניין. בשבוע שעבר קיבל כל אחד מהעובדים בשתי החברות המשתתף בשביתה מענק של 6,000 שקל מההסתדרות, לנוכח העובדה שהנהלת כיל נמנעת מלשלם לשובתים את שכרם עבור ימי השביתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker